İki atışta tüm kalbi tarıyor

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İki atışta tüm kalbi tarıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  256 Slice BT ile kasıktan anjiyo gibi girişimsel yöntemlere gerek kalmayacak gibi görünüyor. Çünkü cihaz, 2 saniyede kalbi çok net görüntülüyor, radyasyon oranı ise yüzde 80 daha az.

  [​IMG]

  İSTANBUL - Koroner BT Anjiografi, vücuda herhangi bir girişim yapılmaksızın kalp damarlarının incelenmesini sağlayan bir tanı yöntemi.

  Yöntem, dünyada bir numaralı ölüm nedeni olan kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi açısından anlamlı.

  BT anjiografi alanındaki son yenilik ise iki kalp atışı süresinde, kalbin tüm yapısını gözler önüne seren 256 Slice BT cihazı.

  ntvmsnbc, Türkiye'de ilk kez Medmar Görüntüleme Merkezi'nde hizmete sunulan cihazın kalp ve damar sağlığı açısından ne anlama geldiğini uzmanlara sordu.

  Radyodiagnostik Uzmanı Dr. Tahsin Güneysu'ya göre, cihazın en önemli özelliği 4 kat fazla datayı işleyebilmesi ve dönme hızı.

  "Şu anda kullanılan 64 kesitli tomografi cihazı saniyede 2.5 tur atarken, 256 Slice BT saniyede 4 tur atıyor. Kalp gibi hareket eden organları görüntülemede hız çok önemlidir. İki kalp atımındaki görüntüyü alabilmek için de geniş bir alanı taramanız ve çok hızlı olmanız gerekiyor, bu nedenle cihaz, çok önemli bir teknolojik gelişmedir."

  ARTIK KALBİN HIZI KESİLMİYOR
  Cihazın hem hastalar hem de hekimler açısından çok büyük avantajlar sağladığını belirten Dr. Ateş Ateşalp ise 256 Slice BT ile kalp hızını yavaşlatan ilaçlara artık gerek kalmadığını söyledi.

  "Mevcut tomografi cihazlarıyla çalışırken, kalp hızını cihazın hızına yaklaştırıyorduk, yani bir takım ilaçlarla kalp atımını yavaşlatıp dakikada 60-65 olmasını sağlayarak görüntülüyorduk. Şimdi yeni cihaz o kadar hızlı dönüyor ki kalbi yavaşlatmaya ve ilaç kullanmaya gerek kalmıyor, yani 90 veya 100 nabızla bile kalbi görüntülemek mümkün oluyor.

  İlaç kullanmamak önemli, çünkü dışarıdan verilen her ilacın bir zararı vardır. Kalp yetmezliği olan insana su vermek bile kalbi yorabilir. Bu nedenle ilaçları ne kadar az kullanırsak o kadar iyi. Ayrıca önceden çok kilolu, yaşlı ve nefes tutma problemi yaşayan hastalarda da işlem yapamıyorduk. Şimdi hastanın özelliği ne olursa olsun 2 saniyede tüm kalbi görüntülüyoruz."

  RADYASYON DOZU YÜZDE 80 DÜŞÜYOR
  Dr. Ateşalp, en önemli getirinin ise hastanın maruz kaldığı radyasyon dozu olduğu görüşünde.

  "Çünkü hastanın aldığı radyasyon yüzde 80 oranında düşüyor, bence en önemli avantaj bu. Ayrıca cihazla, tomografi çekimi için verdiğimiz kontrast madde miktarını da yarı yarıya düşürüyoruz. Bu da önemli, çünkü böbreklere binen yük azalıyor."

  KASIKTAN ANJİYOYA ALTERNATİF Mİ?
  2 saniyede tüm detaylarıyla kalbin fotoğrafını çeken cihaz, 10 saniye içinde de beyinden ayağa tüm damarları görüntüleyebiliyor.

  Bu durumda, hasta açısından zahmetli bir işlem olan kasıktan anjiyoya gerek kalmayabilir mi?. Dr. Tahsin Güneysu, soruyu şöyle cevaplıyor:

  "Kardiyoloji derneğinin verilerine göre 2007'de Türkiye’de 140 bin kişiye kalp görüntülemesi için kasıktan anjiyo yapılmış. Ancak bunların yüzde 65’ine balon ve stent yapılmamış.

  Bu şu demek; kasıktan anjiyo yapılan insanların yüzde 65’inin kalbini, yüzde 100 güvenilirliği olan, çok daha az zahmetli, çok daha kısa süren ve hiç bir komplikasyonu olmayan bir yöntemle görüntüleyebiliriz. İstatistiklere göre, kasıktan anjiyoda 1000 kişiden 3’ü ölüyor. Böyle bir risk var, çünkü anjio ile tıkanmış ya da daralmış plağın karakteristiğini, darlık nedeninin kireçlenme mi, yumuşak plak mı olduğunu bilemiyorsunuz.

  KALP GERÇEĞİNİ HIZLA ORTAYA ÇIKARIYOR
  Yani özellikle kalp ve damar hastalıkları açısından risk grubundaysanız son dakikayı beklemeyin. Çünkü bu cihaz, damarların durumunu, kalp kasının görüntüsünü, kalp kapaklarındaki kireçlenmeyi, kapanma kusurlarını ve protez kapaklardaki problemleri hızla ortaya çıkarıyor."

  256 kesitli Brilliance İCT, diğer organların görüntülenmesi açısından da artılara sahip. Tüm organları atar damar veya toplar damar fazlarında inceleme imkanı sunuyor, organların kanlanma durumunu görüntülüyor.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş