İhsaniye Köyü Çatalca İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İhsaniye Köyü Çatalca İstanbul konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çatalca İhsaniye Köyü - İhsaniye Köyü Hakkında - İhsaniye Köyü Tanıtımı - İhsaniye Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MUSTAFA ÇAKILTAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (212) 782 16 10

  Cep Telefonu:
  0 (536) 228 87 89

  İhsaniye Köyü Çatalca ilçesine bağlı bir köydür. Halkı 1924 yılında Selanik'in Langaza Ilcesi, Ihlamur köyünden mübadele yoluyla gelmiştir.

  İlçe merkezine 20 km uzaklıkta İnceğiz, Kabakça köylerinin içinden geçen asfalt yoldan gidildiği gibi Gökçe ali Subaşı, Akalan üzeriden geçen Saray – Vize yolundanda gidilebilir.

  Çatalca ilçesinin büyük ve modern köylerinden olup yazımız sırasında 510 Hane bulunan yerleşimde 710 Erkek 860 Kadın olmak üzere toplam 1570 nüfusa sahiptir.

  Kadınlar her yerleşimde olduğu gibi burada da sayi olarak %10 fazladir. Binalarının %70'i Betonarme, %30 u yığma ekseriyeti de tek kat bahçeli olmasına rağmen beş kata kadar yükselen çok katlı binaları da vardır.

  Eskiden bir Rum köyü iken 1924 yılında yapılan mübadele anlaşması ile Yunanistan'da Ihlamur kasabasında yaşayan Türklerden olan halk Deniz yoluyla göç etmiş ve iskan olarak burası verilmiştir. Fakat burada yerleşim olduğu için İki ay kadar Rumlarla beraber yaşanmış bilahare Rumlar Yunanistan a göç edince köyün tamamı iskan olmuş

  Eski adı Ermeni köy olan bu yerleşime bu adın neden ve nasıl konduğu bilinmiyor. Tam yerleşimde sonra bu isim İhsaniye olarak değiştirilmiş ve halende bu Adla anılmaktadır.

  Köyün yanından geçen Saray – Vize yolunun üzerinden Üç ayrı kısa asfalt yollardan girilip çıkıla biliyor. Köyden ilçe merkezine saat tarifeli kalkan Minibüsleri bulunduğu gibi Sabah akşam Bin kılıç – İstanbul seferleri yapan Otobüslerde köyün içine girip çıkarak ulaşımı sağlanmaktadır. Köyün halkı genç bir nüfusa sahiptir nüfus oranlandığında 0 – 25 yaş %45 25 – 50 yaş % 40 50 yaş üstü % 15 dir.

  Köyün Ana yolları asfalt ara yollarının tamamı stabilize kaplıdır. Her bölümünde kanalizasyon vardır. Elektrik her yerine ulaşmış isteyen aileler de Telefon hizmetinden yararlanmış durumdadır. Köy kodu 0212 782'dir. Köyde ayrıca P.T.T. nin bir şubesi var olup Mektup ve koli hizmeti de vermektedir. (Kaldırılmıştır)

  İçme suyu Su deresi mevki,inde bol miktarda kaynayan suyu Köy hizmetlerinin yaptığı terfi istasyonu ile Köyün en yüksek noktasında yaptığı 300 tonluk gömme depoya Motorlarla basıp Depo çıkışından cazibeli ve P.V.C. Boru vasıtasıyla kapalı şebeke ile her eve ulaşmıştır. Suyun sertlik derecesi fazla olmasına rağmen İçimi güzeldir.

  Sağlık hizmeti olarak Dispanseri ve gorevli ebesi var olup İnşaatı %70 seviyesine gelmiş ileride faaliyete geçecek bir Trafik Hasta hanesi inşa edilmektedir.

  Milli Eğitimde Sekiz yıllık Eğitim veren iki adet modern kalorifer ısıtmalı çok sınıflı okul ve Öğretmenlerine yetecek kadar lojmanları vardır.

  1924'te yapılan Camisi daha sonra 1991 de yıkılarak yerine günümüz modern yapılarından biriyle yenilenmiş iç motifleri oldukça değişik motiflerle yenilenmiş ve beş vakitte hizmet vermektedir. İki Eski bir yeni Mezarlığı var Mezarlarının % 80 yapılı Köy girişindeki eski mezarlığının Mezar Taşları beyitlerle süslü olmasına karşın yeni mezarlıkta bu adetten vazgeçilmiş sadece Adı ve soyadı ile Doğum ve Ölüm tarihlerini Yazmayı yeterli bulmuşlardır.

  Deniz ve gölden uzak olan köyün yanından Su deresi adıyla anılan dere geçmekte ve bu dere kıyısında Eskiden kullanılan Su Değirmeni kalıntılarına rastlanmaktadır. Köyün 4 km batısında Pınarça adıyla anılan çok eski bir yerleşim vardır. Bu yerleşimin ne zaman kurulduğu Halkının nereden nasıl geldiğini burada yaşayanlar tarafından dahi bilinmiyor. Ve halkı Pınarca Kürtleri diye anılıyor. Eskiden köy olan bu yerleşim Nüfus azlığı nedeniyle Köy statüsünden çıkarılıp İhsaniye köyünün bir mahallesi olmuştur. Burası tamamen ormanlıktır. Ve kenarın dan Anastasios suru geçmektedir. Ve bu sur dibinden Saray yoluna 6 km lik bir stabilize yolla bağlantısı olup Çok güzel bir piknik alanına sahiptir.

  İhsaniye köyünde otel olmayıp konaklamasi icap edenler ya evlerde misafir ediliyor ya da modern köy binasındaki misafirhanede ağırlanabiliyor. Köy civarında mesire yeri olarak ta çayır tarla diye anılan bir alan vardır.

  Köy içinde bir adedi sade yemek üç tanede içkili lokanta var olup Çevirme ve Çömlek yoğurdu meşhur yemekleridir. Köyde ayrıca fırın var olup odun ateşiyle ekmek pişirilmektedir. Bununla beraber bazı evlerde bahçe içinde kendilerinin yaptığı Fırıncıklarda vardır. Sahipleri tarafından muayyen zamanlarda yakılıp Köy ekmeği veya Börek pişirilebiliyor.

  Çok miktarda Bakkal, Manav, kesim yapan Kasap, Tekel bayi,i, Internet cafeleri ve Giyim üzerine çalışan Mağazalari, haftanin belirli zamanlari kurulan koy pazari ile sirin ve sevimli ve kendine yetebilen bir yapiya sahip olan ihsaniye koyu'nde bunlardan başka Seyyar büyük Otobüs tipi arabalarla köy pazarlarını dolaşıp Manifatura ticareti yapan ve gecimini bu sekilde saglayan insanlarda vardır. Oto tamirhanesi olmamakla birlikte Demir ve kaynak işi yapan dükkân vardır.

  Köyün Gençlik kulübüne ait soyunma odaları var olan bir binası Bir Futbol sahası Yeşil Kırmızı formaya sahip Birinci amatör ligde mücadele eden takımı olup başka bir branşta faaliyeti olmamasına karşın Çatalca ilçesinin ilk resmi Federe köy kulübü Unvanına sahiptir. Köy sahası içerisinde Fabrika kuruluşu yok Fakat kuzey doğu mevki, inde büyük bir silis üretim ve arıtma tesisi ile köy içinde bir peynir imalathanesi olup nefis peynirler üretmektedir. Hayvancılıkta oldukça iyi düzeyde iyi cins Süt ineği, manda ve koyunculuk yapılıyor. 300 Kovan kadar arıcılık da vardır. Modern bir Kesim hane ( Mezbaha ) inşaat halinde Sebze üretimi kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar. Yetiştiriliyor. Ticareti yok Meyvecilikte ise 5 - 6 Elma bahçesi var.

  Kayda değer bir tarihi eseri yok Rumlardan kalma Kilisesi yıkılıp yok olmuş. Eski Rum evleri de tamamen yıkılarak yenilenmiş. Halkının % 40 ı Çiftçi ve Hayvancılıkla uğraşırken %60 ı Çeşitli yerlerde Çeşitli işlerde çalışıyor. veya ticaretle uğraşıyor. Köye gelen yabancı turistler İngilizce, Almanca, Fransızca diliyle her zaman anlaşabileceği kimseleri bulabiliyor. Köyden dışarı İş icabı veya okumak için

  % 5 civarında göç olmasına karşın dışarıdan köye hiç göç yoktur. Köyün arazisi az Engebeli Etrafı Baltalık meşe ormanlarıyla çevrili (% 70) Ormandan Makta adı verilen (Rüsum Karşılığı) Resmi yıllık kesimler için Orman yer gösterir Köy heyeti taksimat yapar ve kura çekilerek herkesin yeri belli olduktan sonra kesim yapılarak kışlık ihtiyaç temin edilir.

  Ziraat yapılan arazide ise buğday, arpa, ayçiçeği ekimi yapılıp kendi ihtiyaçlarını karşılamaktalar bazı aileler de ihtiyaç fazlası %10 Civarında da ticaretini yapılabiliyor. Geneli orman arazisi olduğundan avcılık da yapılıyor. Ayrıca köyün Avcılar ve Atıcılar Kulübü de mevcut ve yarışmalar düzenliyor.

  Köy arazisinde kayıtlı 4600 Tapulu 2000 Dönümde tapusuz yer bulunmaktadır. Halkının tamamı Müslüman, çalışkan, güleryüzlü misafirperver insanlardir. Gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İhsaniye Köyü Çatalca Forum Tarih
İhsaniye Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
İhsaniye Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Yukarıihsaniye Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Aşağıihsaniye Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
İhsaniye Köyü Hakkında Bilgi Karamürsel Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş