İhsan Oktay Anar-Suskunlar kitap özeti

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İhsan Oktay Anar-Suskunlar kitap özeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İhsan Oktay Anar-Suskunlar kitap özeti
  Eflâtun rengi hayaller kuran bir 'suskun'un sözleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce... Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin 'gerçekliği'nde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek.

  Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. Sonsuzluğun derin sessizliğinin 'nefesini üfleyen' ve ona 'can veren' bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü... Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri... Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar'ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.


  Bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. Hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zâhir ve Bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.


  Suskunlar'ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kimbilir, belki de 'suskunlar'dan biri olacaksınız...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - İhsan Oktay Anar Forum Tarih
Amat - İhsan Oktay Anar Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Mart 2009
İhsan Oktay ANAR-Amat Kitap Tanitimi Kitap, Resim ve Dergi 22 Şubat 2009
Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar Kitap Özetleri & E-Kitaplar 17 Ocak 2009
SUSKUNLAR ( İhsan Oktay Anar ) Kitap Ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008
PusLu KıtaLar AtLası / İhsan Oktay Anar _Kitap özeti_ Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş