İftar nedir - iftar ne demek

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İftar nedir - iftar ne demek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İftar nedir
  iftar ne demek
  iftar nedir kısaca
  iftar anlamı

  İftar; Orucun sona erdiği vakit olan güneşin battığı ve akşam namazının vaktinin girdiği zamana denir. İftar yemeğini yiyerek o günkü orucumuzu tamamlamış oluruz.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Kasım 2015

 2. İmsak nedir ? söylermisiniz?
   

 3. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İmsak nedir?

  İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma anlarıdır. Kelime manası, kendini tutmak, bir şeyden el çekmekdir. Takvimlerde, imsak'ın günlere ve illere göre başlama saatleri belirtilir. Sabah Namazı İmsak'tan 15-20 dakika sonradırimsak

  İmsakın zıttı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, cinsi münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

  İslam'ın temel esaslarından biri olan orucun, tek rüknü imsaktır. Kur'an-ı Kerim'de, "Artık (Ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın." buyurulmaktadır (Bakara, 2/187).

  İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sadık, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.

  İmsak sözlükte ne anlama gelmektedir ?

  1- Bir şeyden el çekerek nefsine hakim olma, perhiz.

  2- Ramazanda oruca başlama zamanı.

  3- Eskimiş cimrilik.
   
  Son düzenleme: 25 Kasım 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - İftar nedir iftar Forum Tarih
İftarın önemi nedir Ramazan ve Hikmeti 27 Aralık 2011
İftar vermenin sevabı nedir Ramazan ve Hikmeti 20 Temmuz 2011
İftar İçin Sütlü Tatlı Tarifi, Yapılışı, Tarifi Nedir Tatlılar ve Reçeller 20 Ağustos 2009
İftar Nedir? Dini Terimler Sözlüğü 29 Mart 2009
İftara çok varmı yaa...? (: Komik Resimler 11 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş