İdrar kaçırma böbrek yetmezliğine işaret

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İdrar kaçırma böbrek yetmezliğine işaret konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ulman, çocukların idrar kesesindeki çalışma bozukluğunun böbreklere yük bindirdiğini belirterek, bu rahatsızlığın erken teşhis edilmemesi halinde böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Ulman, çocuklarda en sık görülen ürolojik sağlık probleminin ''idrar kaçırma'' olduğunu, küçük yaşlarda başlayan idrar kaçırmaların önemsenmesi gerektiğini vurguladı. Anne babaların muhakkak çocuklarının düzenli olarak çiş yaptığını görmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ulman şöyle konuştu:

  ''Doğumdan itibaren çocuğun nasıl çiş yaptığını görmek çok önemli. Aileye bebeğin işemesinin nasıl olduğunu, bunu görüp görmediklerini sorarız. Birçoğu 'bir problem yok' diyor. Ama bebeğin sadece bezinin ıslanması, çocuğun düzenli ve sorunsuz işemesi olarak algılanmamalı. Bizim için önemli olan, idrarın fışkırarak dışarıya atılmasının gözle görülmesidir. Anne babalar mutlaka çocuklarının düzenli çiş yaptığını gözleriyle görmeli. Bebek bezini ıslatıyorsa, bu ıslaklık düzenli işeme nedeniyle değil, idrar kaçırma nedeniyle de olabilir. Buna dikkat edilmeli, aile bunu hiç görmediyse hemen şüphelenmeli ve bir çocuk
  ürolojisi uzmanına başvurmalıdır.''

  ''BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUYOR''

  Çocukların altına kaçırmasının nedeni ortaya konulduktan sonra tedavi edilebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ulman, ''çocukların idrar kesesindeki çalışma bozukluğu nedeniyle böbreklere yük biniyor ve böbrekleri tahrip ediyor. Bu rahatsızlık erken teşhis edilmezse böbrek yetmezliğine neden olur'' diye konuştu. İdrar kaçırmanın çok farklı nedenden kaynaklandığını, gece işemelerin çoğunun kalıtsal olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ulman, ''basit bir cerrahi tedaviyle düzelecek idar bozukluğu, 'çocuk büyüyünce geçer' denilerek oyalanıyor. Bu çok tehlikelidir'' dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İdrar kaçırma böbrek Forum Tarih
100 kadından 23’ü bu sorunu yaşıyor (İdrar Kaçırma) Genel Sağlık 22 Ekim 2009
Uzun Süre Aç Kalan İnsanın İdrarında Fazla Miktarda Azotlu Bileşiğe Neden Rastlanır Konu Dışı Başlıklar 3 Ocak 2014
İdrar, İdrar Oluşumu, İdrar Kanalı, İdrar Kesesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2012
İdrar Yolu Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler Genel Sağlık 19 Ağustos 2011
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 19 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş