İbrahim Balaban Kimdir? İbrahim Balaban Hayatı, İbrahim Balaban biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İbrahim Balaban Kimdir? İbrahim Balaban Hayatı, İbrahim Balaban biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İbrahim Balaban Kimdir? İbrahim Balaban Hayatı, İbrahim Balaban biyografisi

  Türk ressamı (Bursa, 1921).

  Doğduğu köyün (Seçköy) üç sınıflı ilkokulunu bitirdikten (1931) sonra, çobanlık, tarım işçiliği yapan, taş kırma işinde çalışan İbrahim Balaban, önce bir kaçakçılığa adı karıştığı için (1937), sonra da adam öldürme suçuyla (1942) tutuklandı. Cezaevinde Nazım Hikmet'i tanıyıp ondan resim yapmayı öğrendi. 1950' de çıkan aftan yararlanarak serbest kalınca, İstanbul Maya Galerisi'nde açılan bir karma sergiye katıldı. 1953'te gene İstanbul'da düzenlediği ilk kişisel sergisiyle, toplumsal gerçekçi akıma yöneldi. "Birinci dönem" adını verdiği bu sergiyi, 1959 yılından başlayarak çeşitli aralıklarla Ankara ve İstanbul'da açtığı öteki dönem sergileri izledi. 1961'de İstanbul'da Yeni Dal Grubu'na katıldı.

  Özellikle üçüncü ve dördüncü dönem sergilerini, büyük iller dışında Bursa, Denizli, Aydın, Konya, Burdur ve Antalya'ya da götüren sanatçı, bu dönem resimlerini "Dağınık", "Nakışsı", "Ağıraksak" gibi özgün adlar altında topladı.

  1979-1980 yıllarında Almanya ve Hollanda'da kişisel sergiler açtı.
  Sanata ve toplumsallığa ilişkin görüşlerini, düşüncelerini Balaban (1962), İz (1965), Şair Baba ve Damdakiler (1968), İzdüşümü (1969) adlı kitaplarında kendine özgü bir anlatımla dile getirdi.  HALK RESMİ GELENEĞİ VE ÇAĞDAŞLIK

  Kendi kendini yetiştirmiş bir ressam olan Balaban'ın yapıtlarında, anonim halk resmi geleneği egemen öğe olarak önemini korumakla birlikte, toplumsallığın düşünsel bir eğilimle aynı düzeyde anlam kazanmış olması, bu resmi, dar feodal kalıpların üstüne çıkarmıştır.
  Bu nedenle Balaban'a biçim ve içeriğiyle halk geleneklerinden esinlenen, ama bu geleneği çağdaş bir tabana oturtmaya çalışan bir sanatçı gözüyle bakılabilir.
  Konularını genellikle karasabana tutsak olan köy yaşamından, Anadolu insanının gerçekliğinden ve halk efsanelerinin yaygın niteliğinden alan Balaban'a göre, her doğal görüntü, bir resim konusu olamaz. Köyde doğup büyümüş olması nedeniyle tütün, pamuk, üzüm, ipek kozası üretiminde işçi olarak çalışmasına karşın, kendi deyimiyle "bunlara değgin bir tablo yapmamıştır".
  Çünkü bunlar birer görsel gereç olmakla birlikte, "konulu" değildir. Konuysa, gene Balaban'a göre, bir "öz"dür; resim konuları, kendi içlerinde kabuklaşarak resme dönüşürler. Konusuz resim de olabilir ama, bunların öncelikle bir "biçim" kazanmaları, böylece resimleşmeleri gerekir.
  Balaban, aşağı yukarı bütün resimlerine konu oluşturan insanı, herhangi bir nesne gibi model almaz; çünkü ona göre insanm yalnızca "yaşantı" sı model alınabilir. Yani "insan"ı, kendi konusu içinde "öz ve kabuk oluşması" düzeyinde ele alıp yorumlamak, tabloya geçirmek gerekir.
  Her konunun, kendi biçimini yaratması da bu aşamadan sonra gerçekleşir. Balaban' ın sanat anlayışı, bu ölçü içinde, doğrudan doğruya kendi mantığıyla açıklanabilecek bir anlam taşır. Ayrıca bu mantığın, günümüz sanat oluşumları karşısında, dışa açık olan yönü, içine kapanık yönüne baskın çıkar.
  Resimlerine koni olarak seçtiği figürleri, yaşadıklar. ortam ve çevre içinde genellikle bir tür nakış beğenisiyle ele almaş buradan yola çıkarak onları cizg.se. bir üsluplaştırma modeline tema yapması, bir bireşim anlayışım ati? getirir. Ama bu anlayışta, hazır kalıplara ve kolay, denenmiş çöziirrlere de raslanır. Balaban'ın resminde çözüm, uzun bir kişisel deneyin ürünüdür. Sonuçlarsak Balaban'ın sanatı, halktan kaynaklanan bir duyarlığın, anonimlikten kişiselliğe geçişi diye tanımlanabilir.  ALINTIDIR.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İbrahim Balaban Kimdir Forum Tarih
İbrahim peygamber nerede ateşe atılmıştır kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 12 Şubat 2017
İbrahim Müteferrika kimdir çalışmaları nelerdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 3 Mayıs 2015
Hz. İbrahim'in Kısaca Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 6 Kasım 2013
Hz. İbrahim Hayatı Kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 1 Ekim 2013
İbrahim Saraçoğlu Göbek Eritme Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Beslenme 24 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş