İbni Sina İlköğretim Okulu Seyhan Adana

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İbni Sina İlköğretim Okulu Seyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İbni Sina İlköğretim Okulu Seyhan Adana


  İbni Sina İlköğretim Okulu Adana Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.


  ÇEVRE İNCELEMESİ

  İLİ :ADANA

  İLÇESİ :SEYHAN

  MAHALLE :HUZUREVLERİ MAHALLESİ

  MAHALLENİN KURULUŞU

  Huzurevleri Mahallesi semt olarak “Kanal” diye anılır. Devlet Su İşlerinin iki kanalı arasında kurulan mahalle geniş bir alana yayılmıştır.

  Okulun bulunduğu yerleşim yeri ise kanal üstü Bağlar olarak isimlendirilir.

  Okul 1983 yılında öğretime açılmıştır. Okulun arsası HACI HÜSEYİN BİLEN adlı hayırsever bir vatandaş tarafından Milli Eğitime bağışlanmıştır.

  MAHALLENİN COĞRAFİ DURUMU

  Huzurevleri Mahallesi güneyden kuzeye doğru eğimi gittikçe yükselen tepecik ve derelerden oluşmuştur. Okulun doğu kısmında KARAİSALI-ADANA asfaltı, güneyinde DSİ sulama kanalı, kuzeyi ADANA-POZANTI otoyolu, batısı ise konut yerleri olarak sınırlandırılmıştır.

  EKONOMİK DURUMU

  Yapılanma hızla artmaktadır. Gelir düzeyleri düşüktür. Her meslekten insanlar yerleşmiştir.


  KÜLTÜREL DURUM

  Çevrede ilköğretim okulları bulunmaktadır. Öğrenciler genelde BORSA ve TEMEL CİNGÖS LİSELERİNDE okumaktadır. Çevrede hemen hemen her evde radyo, televizyon, telefon bulunmaktadır. Bazı evlerde VCD ve bilgisayarda vardır. Çevrede en önemlisi kahvehane ve Internet cafelerin olmamasıdır.


  ULAŞIM

  Şehir merkezine ulaşım otobüs ve dolmuşlarla yapılır. Ulaşım sorunu yoktur.  OKULUMUZ

  Adını bir tıp alimi olan İBN-İ SİNA’dan almıştır. Okulumuz 1995-1996 eğitim-öğretim yılında tüm yurtta olduğu gibi ilköğretim oldu.

  12 tane sınıfta ikili öğretim yapılmaktadır. Bir tane ana sınıfı vardır. Bir müdür ve iki müdür yardımcısı vardır. Bir kadrolu hizmetli ve okul-aile birliği imkanları ile görev yapan bir yardımcı çalışmaktadır. Okulumuzda özellikle birinci kademede tüm sınıflarda tv. ve VCD mevcuttur. Bir tane bilgisayar sınıfı ve iş teknik atölyesi vardır. Görsel sanat odası olarak birinci kademenin bulunduğu binanın bodrum katı kullanılmaktadır. İdarede, öğretmenler odasında, rehberlik servisinde bilgisayar vardır.

  Okulumuzun Adı:

  Okulumuz; adını bir tıp alimi olan İBN-İ SİNA’dan almıştır.1983 yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır. Okulumuz 1995-1996 eğitim-öğretim yılında tüm yurtta olduğu gibi ilköğretim adını almıştır. Okulumuza ismini veren ünlü ilim ve bilim adamının hayatı aşağıdadır.

  İbn Sina (980 - 1037)

  Felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya, tıp ve müzik gibi bilgi ve becerinin muhtelif alanlarında seçkinleşmiş olan, İbn Sînâ (980-1037) matematik alanında matematiksel terimlerin tanımları ve astronomi alanında ise duyarlı gözlemlerin yapılması konularıyla ilgilenmiştir. Astroloji ve simyaya itibar etmemiş, Dönüşüm Kuramının doğru olup olmadığını yapmış olduğu deneylerle araştırmış ve doğru olmadığı sonucuna ulaşmıştır. İbn Sînâ'ya göre, her element sadece kendisine özgü niteliklere sahiptir ve dolayısıyla daha değersiz metallerden altın ve gümüş gibi daha değerli metallerin elde edilmesi mümkün değildir.

  İbn Sînâ, mekanikle de ilgilenmiş ve bazı yönlerden Aristoteles'in hareket anlayışını eleştirmiştir; bilindiği gibi, Aristoteles, cismi hareket ettiren kuvvet ile cisim arasındaki temas ortadan kalktığında, cismin hareketini sürdürmesini sağlayan etmenin ortam, yani hava olduğunu söylüyor ve havaya biri cisme direnme ve diğeri cismi taşıma olmak üzere birbiriyle bağdaşmayacak iki görev yüklüyordu. İbn Sînâ bu çelişik durumu görmüş, yapmış olduğu gözlemler sırasında hava ile rüzgârın güçlerini karşılaştırmış ve Aristoteles'in haklı olabilmesi için havanın şiddetinin rüzgârın şiddetinden daha fazla olması gerektiği sonucuna varmıştır; oysa meselâ bir bir ağacın yakınından geçen bir ok, ağaca değmediği sürece, ağaçta ve yapraklarında en ufak bir kıpırdanma yaratmazken, rüzgar ağaçları sallamakta ve hatta kökünden kopartabilmektedir; öyleyse havanın şiddeti cisimleri taşımaya yeterli değildir.

  İbn Sînâ'ya Aristoteles'in yanıldığını gösterdikten sonra, kuvvetle cisim arasında herhangi bir temas bulunmadığında hareketin kesintiye uğramamasının nedenini araştırmış ve bir nesneye kuvvet uygulandıktan sonra, kuvvetin etkisi ortadan kalksa bile nesnenin hareketini sürdürmesinin nedeninin, kasri meyil (güdümlenmiş eğim), yani nesneye kazandırılan hareket etme isteği olduğunu sonucuna varmıştır. Üstelik İbn Sînâ bu isteğin sürekli olduğuna inanmaktadır; yani ona göre, ister öze âit olsun ister olmasın, bir defa kazanıldı mı artık kaybolmaz. Bu yaklaşımıyla sonradan Newton'da son biçimine kavuşan eylemsizlik ilkesi'ne yaklaştığı anlaşılan İbn Sînâ, aynı zamanda nesnenin özelliğine göre kazandığı güdümlenmiş eğimin de değişik olacağını belirtmiştir. Meselâ elimize bir taş, bir demir ve bir mantar parçası alsak ve bunları aynı kuvvetle fırlatsak, her biri farklı uzaklıklara düşecek, ağır cismimler hafif cisimlere nispetle kuvvet kaynağından çok daha uzaklaşacaktır.

  İbn Sînâ'nın bu çalışması oldukça önemlidir; çünkü 11. yüzyılda yaşayan bir kimse olmasına karşın, Yeniçağ Mekaniği'ne yaklaştığı görülmektedir. Onun bu düşünceleri, çeviriler yoluyla Batı'ya da geçmiş ve güdümlenmiş eğim terimi Batı'da impetus terimiyle karşılanmıştır.

  İbn Sînâ, her şeyden önce bir hekimdir ve bu alandaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Tıpla ilgili birçok eser kaleme almıştır; bunlar arasında özellikle kalp-damar sistemi ile ilgili olanlar dikkat çekmektedir, ancak, İbn Sînâ dendiğinde, onun adıyla özdeşleşmiş ve Batı ülkelerinde 16. yüzyılın ve Doğu ülkelerinde ise 19. yüzyılın başlarına kadar okunmuş ve kullanılmış olan el-Kânûn fî't-Tıb (Tıp Kanunu) adlı eseri akla gelir. Beş kitaptan oluşan bu ansiklopedik eserin Birinci Kitab'ı, anatomi ve koruyucu hekimlik, İkinci Kitab'ı basit ilaçlar, Üçüncü Kitab'ı patoloji, Dördüncü Kitab'ı ilaçlarla ve cerrâhî yöntemlerle tedavi ve Beşinci Kitab'ı ise çeşitli ilaç terkipleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir.

  İslam tarihinde önemli adımların atıldığı bir dönemde bilim hususunda daha sonra gelişecek olan Avrupa biliminde de önemli etkileri olacak olan İbn Sina, geliştirdiği felsefeyle de daha sonraları bir çok İslam alimi tarafından da eleştirilmiştir.

  Bağlı olduğu kurum : Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: ADANA / SEYHAN

  Adı: İBNİ SİNA İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: HUZUREVLERİ MAH.18 SOKNO:4 MAVİ BULÜZERİ SEYHAN/ADANA

  Telefon Numarası: 3222240117

  Web Adresi:http://www.ibnisinaio.k12.tr/main/


  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr


  [​IMG]
  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Temmuz 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - İbni Sina İlköğretim Forum Tarih
İbni Sina İlköğretim Okulu Bilgileri İzmit Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ocak 2012
İbni Sina İlköğretim Okulu Bilgileri Derince Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 19 Mayıs 2011
İbni Sina İlköğretim Okulu Konak İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Aralık 2010
Yeşilyalı İbni Sina İlköğretim Okulu Arsin Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Ibni Sina İlköğretim Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş