İbn-i sina'nın simya alanında yaptığı çalışmalar ve simyaya katkıları nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 2 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. İbn-i sina'nın simya alanında yaptığı çalışmalar ve simyaya katkıları nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ibn-i sina 'nın simya alanında yaptığı çalışmalar ve simyaya katkıları
  İbn-i sina'nın simya alanında yaptığı çalışmalar ve simyaya katkıları nedir?
  ibn-i sina 'nın simya alanında yaptığı çalışmalar ve simyaya katkıları hakkıdna bilgi verir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya, tıp ve müzik gibi bilgi ve becerinin muhtelif alanlarında seçkinleşmiş olan, İbn Sînâ (980-1037) matematik alanında matematiksel terimlerin tanımları ve astronomi alanında ise duyarlı gözlemlerin yapılması konularıyla ilgilenmiştir. Astroloji ve simyaya itibar etmemiş, Dönüşüm Kuraminın doğru olup olmadığını yapmış olduğu deneylerle araştırmış ve doğru olmadığı sonucuna ulaşmıştır. İbn Sînâ'ya göre, her element sadece kendisine özgü niteliklere sahiptir ve dolayısıyla daha değersiz metallerden altın ve gümüş gibi daha değerli metallerin elde edilmesi mümkün değildir.

  İbn Sînâ, mekanikle de ilgilenmiş ve bazı yönlerden Aristoteles'in hareket anlayışını eleştirmiştir; bilindiği gibi, Aristoteles, cismi hareket ettiren kuvvet ile cisim arasındaki temas ortadan kalktığında, cismin hareketini sürdürmesini sağlayan etmenin ortam, yani hava olduğunu söylüyor ve havaya biri cisme direnme ve diğeri cismi taşıma olmak üzere birbiriyle bağdaşmayacak iki görev yüklüyordu. İbn Sînâ bu çelişik durumu görmüş, yapmış olduğu gözlemler sırasında hava ile rüzgârın güçlerini karşılaştırmış ve Aristoteles'in haklı olabilmesi için havanın şiddetinin rüzgârın şiddetinden daha fazla olması gerektiği sonucuna varmıştır; oysa meselâ bir bir ağacın yakınından geçen bir ok, ağaca değmediği sürece, ağaçta ve yapraklarında en ufak bir kıpırdanma yaratmazken, rüzgar ağaçları sallamakta ve hatta kökünden kopartabilmektedir; öyleyse havanın şiddeti cisimleri taşımaya yeterli değildir.

  İbn Sînâ'ya Aristoteles'in yanıldığını gösterdikten sonra, kuvvetle cisim arasında herhangi bir temas bulunmadığında hareketin kesintiye uğramamasının nedenini araştırmış ve bir nesneye kuvvet uygulandıktan sonra, kuvvetin etkisi ortadan kalksa bile nesnenin hareketini sürdürmesinin nedeninin, kasri meyil (güdümlenmiş eğim), yani nesneye kazandırılan hareket etme isteği olduğunu sonucuna varmıştır. Üstelik İbn Sînâ bu isteğin sürekli olduğuna inanmaktadır; yani ona göre, ister öze âit olsun ister olmasın, bir defa kazanıldı mı artık kaybolmaz. Bu yaklaşımıyla sonradan Newton'da son biçimine kavuşan eylemsizlik ilkesi'ne yaklaştığı anlaşılan İbn Sînâ, aynı zamanda nesnenin özelliğine göre kazandığı güdümlenmiş eğimin de değişik olacağını belirtmiştir. Meselâ elimize bir taş, bir demir ve bir mantar parçası alsak ve bunları aynı kuvvetle fırlatsak, her biri farklı uzaklıklara düşecek, ağır cismimler hafif cisimlere nispetle kuvvet kaynağından çok daha uzaklaşacaktır. İbn Sînâ bu denemeleri sonucunda ağır cisimlerin, hafif cisimlere nispetle daha büyük bir güdümlenmiş eğim kapasitesine sahip olduğuna karar vermiştir. Bundan dolayı, , ağırlık ve hızla doğru orantılıdır. Ağırlıkla doğru orantılıdır; çünkü cisim ne kadar ağırsa, güdümlenmiş eğim kapasitesi o kadar fazladır; hızla orantılıdır; çünkü cisim ne kadar hızlı fırlatılırsa o kadar uzağa gider. Şâyet İbn Sînâ'nın bu sözlerini formüle edip, ağırlık yerine de kütle kavramını konulursa,

  Güdümlenmiş Eğim = Hız . Kütle = v . m


  ifadesine ulaşılır ki bu ifâde modern fiziğin momentum kavramından başka bir şey değildir. Momentumun değişmesi ise kuvveti vereceğinden, bu formül,
  F = d (v.m)/dt
  olur ki bu da Newton'un İkinci Kanunu'dur.

  İbn Sînâ'nın bu çalışması oldukça önemlidir; çünkü 11. yüzyılda yaşayan bir kimse olmasına karşın, Yeniçağ Mekaniği'ne yaklaştığı görülmektedir. Onun bu düşünceleri, çeviriler yoluyla Batı'ya da geçmiş ve güdümlenmiş eğim terimi Batı'da impetus terimiyle karşılanmıştır.

  İbn Sînâ, her şeyden önce bir hekimdir ve bu alandaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Tıpla ilgili birçok eser kaleme almıştır; bunlar arasında özellikle kalp-damar sistemi ile ilgili olanlar dikkat çekmektedir, ancak, İbn Sînâ dendiğinde, onun adıyla özdeşleşmiş ve Batı ülkelerinde 16. yüzyılın ve Doğu ülkelerinde ise 19. yüzyılın başlarına kadar okunmuş ve kullanılmış olan el-Kânûn fî't-Tıb (Tıp Kanunu) adlı eseri akla gelir. Beş kitaptan oluşan bu ansiklopedik eserin Birinci Kitab'ı, anatomi ve koruyucu hekimlik, İkinci Kitab'ı basit ilaçlar, Üçüncü Kitab'ı patoloji, Dördüncü Kitab'ı ilaçlarla ve cerrâhî yöntemlerle tedavi ve Beşinci Kitab'ı ise çeşitli ilaç terkipleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir.

  İbn Sînâ'nın söz konusu eseri incelendiğinde, konuları sistematik bir biçimde incelediği görülür. Tarihte ilk defa, tıp ve cerrâhîyi iki ayrı disiplin olarak değerlendiren İbn Sînâ, cerrâhî tedavinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için anatominin önemini özellikle vurgulamıştır. Hayatî tehlikenin çok yüksek olmasından ötürü pek gözde olmayan cerrahi tedavi ile ilgili örnekler vermiş ve ameliyatlarda kullanılmak üzere bazı aletler önermiştir.

  Gözle de ilgilenmiş olan İbn Sînâ, döneminin seçkin fizikçilerinden İbn Heysem gibi, Göz-ışın Kuramı'nı savunmuş ve üst göz kapağının dışa dönmesi, sürekli beyaz renge veya kara bakmaktan meydana gelen kar körlüğü gibi daha önce söz konusu edilmemiş hastalıklar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur.
   

 3. ibni sina günümüzde çok anılan ve onun bze yaptığı fiziğe ve kimyaya yaptığı önem çok ama çok değerlidir bizler için ......
   

 4. Lütfen yardım edin iki saattir geziyorum bulamadım!
   

 5. simyaya yaptığı katkılar nelerdir bulamadım
   

 6. Sen 9. sınıf mısın kardeşim
   

 7. lütfen ibni sinanın simyaya yaptığı katkıları yazın 2 saattir bulamıyoruum!
   

 8. off bulunmuyo ki yardımcı olun arkadaşlar :/
   

 9. Offffff yaaaa bulamıyorummmm
   

 10. iki saattir geziyorum bişi bulamadım yha :/
   

 11. ibni sina simyacı dimi
   

 12. yaa off hiçbi sitede yok ibni sinanin çalışmaları :/bilen söylesin
   

 13. aynen ya 9. sınıf kimya proje konusu ama aradığımız bu değil bunlar fizik alanında yaptığı calısmalar bize ibni sinanın simya alanında yaptığı çalışmalar lazım! yardımcı olursanız seviniriz
   

 14. ne yapmış bulamadım yardım lütfen
   

 15. Bulamıyom yaaaaaaaaaaaaaha
   

 16. kardeşim bulamadım aradımın cevabını offf be
   

 17. arkadaşlar benim ödevimde müslüman bilimadamlarının sımya hakkındakı calısmalar ve bu insanlar cabir razi ve ibni sina olarak geçiyor 1 saattir araştırıyorum birşey bulamadım yardım edermisiniz
   

 18. İbn Sînâ'ya Aristoteles'in yanıldığını gösterdikten sonra, kuvvetle cisim arasında herhangi bir temas bulunmadığında hareketin kesintiye uğramamasının nedenini araştırmış ve bir nesneye kuvvet uygulandıktan sonra, kuvvetin etkisi ortadan kalksa bile nesnenin hareketini sürdürmesinin nedeninin, kasri meyil (güdümlenmiş eğim), yani nesneye kazandırılan hareket etme isteği olduğunu sonucuna varmıştır. Üstelik İbn Sînâ bu isteğin sürekli olduğuna inanmaktadır; yani ona göre, ister öze âit olsun ister olmasın, bir defa kazanıldı mı artık kaybolmaz. Bu yaklaşımıyla sonradan Newton'da son biçimine kavuşan eylemsizlik ilkesi'ne yaklaştığı anlaşılan İbn Sînâ, aynı zamanda nesnenin özelliğine göre kazandığı güdümlenmiş eğimin de değişik olacağını belirtmiştir.
   

 19. ibni sina simya alanında yapmiştır
   

 20. Ya arkadaşlar bir sürü sayfaya girdim ama hepsi sadece bir satır anlatıyor sonra başka konuya geçiyorlar. Bilen yazsın işte bulamıyoruz. İbn-i Sina'nın kimyaya katkıları bir satırlık bir şey mi? Bir satırlık bir şeyse neden kimya alanında bu kadar çok konuşuluyor bir yardımcı olun yahu! Birkaç bir şey yazın!!!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İbn sina'nın simya Forum Tarih
İbni Sina'nın Felsefe ve Din Anlayışı Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 20 Aralık 2013
İbn-İ Sina'nın Özellikleri Nelerdir? Düşünürler-Filozoflar 1 Ekim 2012
İbn-İ Sina'nın Matematiğe Katkıları Nelerdir? Düşünürler-Filozoflar 25 Eylül 2012
İbn-İ Sina'nın Kimyaya Katkıları Nelerdir? Düşünürler-Filozoflar 25 Eylül 2012
İbn-İ Sina'nın En Belirgin Özelliği Nedir? Biyografi & Otobiyografi 24 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş