İbikseydi Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İbikseydi Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İbikseydi Köyü Sivrihisar - Eskişehir - İbikseydi Köyü - Sivrihisar - İbikseydi Köyü Hakkında  İbikseydi, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Necmettin DEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (222) 7322156
  Cep Telefonu: 0 (537) 2537939

  Tarihi
  Bu köy Seydi Baba yatırıyla anılmaktadır.rivayete göre köyün yerleşimi şimdiki yerleşiminin biraz daha kuzeyinde Gargeydi isminde bir köydü.Timurlenk le beyazıt arasında yapılan ankara şavaşı sırasında timurlenk ve askerleri bu köyde konaklamıştır.köy halkı seydi babadan hoşlanmazmış,ve seydi babayı timurlenke kötülemişler.bunun üzerine timurlenk askerlerine seydi babayı huzuruna getirmelerini emretmiş.askerler gidip seydi babaya durumu anlatmışlar.seydi baba hırkasını yamıyormuştu. seydi babada "şimdi namaz vaktidir söyleyin akşama gelirim" demiş.askerler timurlenke haber vermiş.Akşam timurlenk huzurunda otururken çadırının direğine bir baykuş konmuş.askerlerine baykuşu defetmelrini emretmiş.akşam seydi baba gelmemiş.ertesi gün askerlerini tekrar göndermiş.seydi babada :"geldim ama beni huzuruna kabul etmedi" der.timutlekin huzuruna çıktığında da "huzurunuza geldim ama kabul etmediniz direğe konan baykuş bendim" der.timurlenk buna inanmaz "madem keramet sahibisin göster bakalım" der.seydi baba yanında bir çömlek biraz un su ve bir avuç arpa ve ateş yakmak için 3 adet odun getirmiş.askerlere bulamaç aşı pişirmiş hırkasını da arpanın üzerine koymuş,ve askerlere yemeğin hazır olduğunu yiyebileceklerini atlarında yeminin hazır olduğunu söylemiş. Timurlenk ve askerleri bu kadar askere yemeğin nasıl yeteceğini sormuş ve gülmüşler.seydi baba yemeği askerlere, arpayıda atlara dağıtmaya başlamış yemekler bütün askerlere yetmiş hatta çöbleğin dibinde yemek kalmış hırkasını kaldırıp baktıklarında arpada duruyormuş.Timurlenk seydi babanın kerametine inanmış ve ne isterse yapacağını söylemiş seydi babada yemek pişirdiği odunları almış ve bu 3 odunu atacağını ve odunlar arasında kalan yerin köyün sınırı olmasını istediğini söyler timurlenk te kabul eder.seydi babanın attığı bu üç odun parçası halen bulunmaktadır.birisi yanık bir ağaç şeklindedir.Ağacın altından geçenlerin bel ve sırt ağrılarının kalmadığına inanılır

  Kültür
  arabaşı,suböğreği,kelem dolması,bamya çorbası,höşmerim...gelenekleri ise eskişehir halk oyunudur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 138 km, Sivrihisar ilçesine 36 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 kışın 20 kişi yazın yaklaşık 40-50 kişi
  2000 34
  1997 27

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2008 - Eyüp Kurt
  2004 - Necmettin Demir
  1999 - Ali Musluk
  1994 - yok
  1989 - yok
  1984 - yok


  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İbikseydi Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş