İbik Köyü İskilip Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İbik Köyü İskilip Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - İskilip İbik Köyü - İbik Köyü Hakkında Bilgiler - İbik Köyü Resimleri  İbik, Çorum ilinin İskilip ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi 600 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. 600 yıl önce köy yine Çorum ili sınırları içerisinde bulunmakta olan Köse dağında olduğu söylenmektedir. Ancak soğuklardan ve dağın tarıma elverişsiz olmasından yakınan köylü göç kararı alır. Gidilecek yeride ibibik kuşunun öttüğü yer olarak belirlerler. Bunun nedeni soğuktan bıkan köylünün sıcak bir yaşam yeri bulmak istemesidir. Özellikle ibibik kuşunun öttüğü yerin hedef seçilmeside bundan ileri gelir. Çünkü ibibik kuşu sadece sıcak iklimde yaşayabilen bir kuştur. Köyün şimdi bulunduğu yere geldiğinde ibibik kuşu öter köylüde burayı yeni köy arazisi olarak benimser.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemek yemekleri: Köyde günümüze kadar süre gelen geleneklerimizin başında düğünlerimiz gelir. Perşembe erkek evine bayrak dikilir. Bayrak dikildikten sonra boş bir araziye gidilerek hedef dikilir. Burada kendine güvenen köyümüzün yiğit atıcıları ustalıklarını göstererek hedefi vurmaya çalışırlar. Hedefi vuran veya vuranlar düğün sahibi tarafından horozla ödüllendirilirler. Ertesi gün artık davul zurna eşliğinde oyunlar oynanır halaylar çekilir. Akşam olunca kadınlar kız evine kınaya gider erkekler harman yerinde sin sin oynarlar. SİN SİN harman yerinde ateş yakılarak davul zurnanın cenk havasını vurması ile başlar. Ateşin üzerinden atlanarak sıra ile insanların birbirlerini kovalayarak oynanan bir tür oyundur. Ertesi cumartei günüde gündüz, Erkek evinde yemek ve çay ikramı yapılır. Erkek evine gelecek misafirler davulcu ve zurnacıyı çağırırlar. Çağırılan mahalle tarafından bir kavak dalı kopartılarak dal araları bir bıçakla açılır.Açılan bu aralara para takılarak saçı'yı davul zurna eşliğinde erkek evine götürürler. Akşam gene kadınlar kız evinde eğlenir, erkekler yine sin sin oynarlar. Son gün pazar günü öğleden önce ziyaretler halaylar devam eder. Öğleyin harman yerine gidilip güreş meydanı kurulur. Burada damat ve sadıç giyindirilir. Daha sonra çeşitli kategorilerde (tozkoparan, ayak, sabun, desti, başaltı, baş) yaş ve fiziki durumlarına göre düğün kahyası (Seydi Hoca) tarafından guruplandırılır. Davul zurna eşliğinde güreş tutulur. Güreşte kazananlara bir yaşlı heyeti tarafından daha önce belirlenmiş ödüller (para) verilir. Güreş bittikten sonra gelin almaya gidilir. Daha önceleri gelin at üzerinde giderdi. Tabi köyümüzde kimsenin atı kalmadığından (Kara Ali Hariç) teknolojininde hızlı geliştiğinden dolayı artık gelinlerimiz otomobil üzerinde gitmektedir. Kız evi önünde büyük bir kalabalık olur. Bu kalabalık arasından gençler gelinin çeyizlerini traktörlere yüklerlerken bi taraftan gelinin annesinin ağıtlarıda arşa doğru yükselir. Gelin kapıdan çıkarken Bayrağın etrafındaki elmalar sallanarak düşürülür. Bu elmalardan yakalayıp yiyenin kısmeti açılacağına inanılır.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri genel İskilip kültürü ile aynıdır.

  Coğrafya

  Çorum iline 62 km, İskilip ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 632
  1997 703

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar

  2009 Hüseyin DELİ
  2004 Yılmaz Eğri
  1999 Yılmaz Eğri
  1994 İsmail Çağlar
  1989 İsmail Çağlar
  1984 Süleyman DELİ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İbik Köyü İskilip Forum Tarih
İbikseydi Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kayadibikavlak Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Dan Hibiki Karekteri - Hayali Karakterler Masal Kahramanları 11 Temmuz 2010
Kırmızı İbikli Küçük Tavuk Çocuklara Masallar Fıkralar 27 Ekim 2009
Karabibik Kitap Özeti (Nabizade Nazım) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 24 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş