İBB'nin kredi notu pozitife çevrildi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İBB'nin kredi notu pozitife çevrildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu görünümünü ''Durağan''dan ''Pozitif''e çevirdiği bildirildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan yazılı açıklamada, dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşlarının Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notunu yükselttiği belirtilerek, ''Bu kuruluşlardan Moody's Investors Service 18 Eylül 2009 tarihinde, Fitch Ratings de 27 Ekim 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu görünümünü 'Durağan'dan 'Pozitif'e çevirdi'' denildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, uzun vadeli yatırım projelerini de kapsayarak finansman ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli enstrümanlara başvurduğu, bu çerçevede kredibilitesini ölçmek anlamında dünyada tanınmış kredi derecelendirme kuruluşları olan Moody's Investors Service, Fitch Ratings ve Standard & Poor's ile 1999 yılından beri çalıştığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Türkiye Cumhuriyeti'nin görünümünü pozitife çeviren Fitch Ratings ve Moody's Investors Service, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ülke içindeki konumunu ve önemini göz önüne alarak aynı şekilde görünüm değişikliğine gitmiştir.

  Fitch Ratings, yayınladığı basın bülteninde şu satırlara yer vermiştir;

  'Bugün Fitch Ratings, Merkezi Hükümet notundaki değişikliğin hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin görünümünü pozitif izlemeye yükseltmiştir.
  12,5 milyon nüfusu ile Türkiye ekonomisinde anahtar rol oynayan İstanbul, ülkenin ana finans ve ticaret merkezidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sorumlulukları özellikle altyapı yatırımları, ulaşım ve su gibi belediyecilik hizmetlerinin sağlanmasına odaklıdır.
  Temel gelir kaynağını ise merkezi hükümetçe toplanan ve büyükşehir belediyelerine paylaştırılan vergiler oluşturmaktadır.'

  Fitch Ratings ve Moody's Investors Service tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin güncel kredi notları aşağıdaki gibi anons edilmiştir:

  'Uzun-Vadeli Türk Lirası Kredi Notu: BB / Pozitif İzleme

  Uzun-Vadeli Yabancı Para Kredi Notu:BB- / Pozitif İzleme

  Kısa-Vadeli Yabancı Para Kredi Notu: B''
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İBB'nin kredi notu Forum Tarih
Kredit Nedir - Kredit Ne Demek - Kredit Anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 23 Ekim 2012
Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin Dilekçe Örneği Hukuk 8 Mart 2012
Esnaf Sanatkar Kredi Kefaret Koop. İlköğretim Okulu Bilgileri Bandırma Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Ocak 2012
2011 KYK Burs Kredi Sonuçları Üniversiteler 13 Aralık 2011
Kuranı Kerimde Zikredilen Sahabe Kimdir Sahabeler ve Alimler 9 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş