İbadet denilince aklınıza gelen kavramlar kısaca

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 7 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İbadet denilince aklınıza gelen kavramlar kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İbadet denilince aklınıza gelen kavramlar nelerdir kısaca,

  İbadet denilince akla, Allah’a kulluk etmek gelir. Allah’a kulluk etmek, emir ve yasaklarına sadık kalmaktır. Bu ise Kur’an-ı Kerim’i anlamak ve yaşamak yoluyla olur. İbadet insanın sosyal hayatını düzenleyen bir takım görevlerdir.

  İbadet denilince akla, namaz, oruç, hac, umre, zekat, sadaka, zikir, tefekkür gibi kavramlar gelir. Bu kavramlar etrafında şekillenen dini hayat merkezinde ibadet olan bir kulluk sürecini kapsamaktadır. Kulluk, sadece ibadet etmek demek değildir. İbadet etmek, Allah’ın razı olduğu ve emrettiği davranış biçimlerinden birkaçıdır.

  279660.gif

  İbadet, abd kelimesinden gelir. Kulluk veya kulluk vazifeleri demektir. Allah’a kul olmak için insan olunması gerekir. İnsanda ise akıl, baliğ olma durumları söz konusudur. Yani bir Müslüman olarak kişi kulluk yapmak niyetinde ise ibadetlerini aksatmadan yerine getirmesi gerekmektedir.

  Namaz ibadeti, her gün beş vakit yapılması gereken, vakitli ve niyetli bir ibadettir. Güneş’in hareketlerine tanzim edilir. Oruç ibadeti, yılın belli zamanında farz kılınmış, vakitli ve niyetli bir ibadettir. Zekat, zenginler ve geliri yerinde olanlar için emredilmiş bir ibadettir. Hac ise hali vakti yerinde olan herkesin ilk fırsatta gerçekleştirmesi gereken bir ibadettir.

  İbadetler, Allah’a kulluk vazifesi olarak bedenle, malla yapılanlar olmak üzere birçok çeşittir. Farz olan ibadetler vardır. Nafile olan ibadetler vardır. Farz olanları terk etmek bir ceza gerektirir, nafile olanları yapmak sevap kazandırır.
   

Bu Sayfayı Paylaş