İşte sıradışı Bursa Timurtaş Paşa Camisi ve hikayesi

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İşte sıradışı Bursa Timurtaş Paşa Camisi ve hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  [​IMG]
  Altı şadırvan üstü minare olarak yapılıp ilginç mimarisi ile İslam dünyasında farklı bir özelliğe sahip olan Bursa Timurtaş Paşa Camisi Ramazan'da dolup taşıyor

  Camide namaz kılınan yerden ayrı olarak altı şadırvan, üstü minare olarak yapılıp aradan yol geçen tek cami olması nedeniyle en çok tanınanların başında gelen Bursa Timurtaş Paşa Camisi'nde Ramazan yoğunluğu yaşanıyor.

  Bursa Ulucami ile birlikte en çok ziyaret ediler camilerin başında gelen Timurtaş Paşa Camisi, ilginç mimarisi ile de çok tanınmakta. Bursa dışında 'Altı şadırvan üstü minareli camiyi biliyormusun' şeklinde soru ve bilmecelere konu olan Timurtaş Paşa Camisi, bu günlerde tatlı bir yoğunluk yaşıyor.

  Farklı mimarisi ile vatandaşların ilgisini çeken cami,
  özel günlerde büyük yoğunluk yaşıyor. Özellikle cuma namazı ve teravih namazlarında vatandaşların akın ettiği cami, yine bir Ramazan bereketi yaşıyor. 'Altı şadırvan üstü minare'li cami, bu günlerde gruplar halinde gelen vatandaşların teravih kılma sevinci yaşadığı mekanların başında geliyor.

  Timurtaş Paşa Camisi'nde 13 yıldır imamlık yapan İsmail Çakır, caminin Ramazan ayı ile birlikte büyük bir yoğunluk yaşadığını belirterek, "Zaten ilginç mimarisi ile Dünya çapında ün yapan camimiz cuma namazları başta olmak üzere önemli gün ve gecelerde büyük yoğunluk yaşamakta. Özellikle Ramazan aylarında cemaat teravih namazları başta olmak üzere mukabele ve vakit namazlarına yoğun ilgi gösteriyor." dedi.

  Bursa'da Ulucami ile birlikte en çok ilgi gören camilerin başında Timurtaş Paşa Camisi'nin geldiğini aktaran İsmail Çakır, "Timurtaş Paşa camisi, şadırvan üstü minaresi ve camisi ayrı olan tek cami. Bu özelliği sayesinde Türkiye başta olmak üzere İslam aleminde bu yönüyle tanınmakta. İnsanların Bursa adına en çok sordukları soru ise Timurtaş Paşa camisi oluyor." şeklinde konuştu.

  "CAMİYİ GÖRENLER HİKAYESİNİ DİNLEMEDEN GEÇEMİYOR"
  Timurtaş Paşa Camisi imamı İsmail Çakır, altı şadırvan, üstü minareli caminin herkesin ilgisini çektiğini belirterek, görenlerin bu durumu sormadan geçemediğini aktardı.

  Özellikle Bursa'ya misafirliğe gelenlerin camiyi ziyaret edip hikayesini dinlemeden geçemediğinin altını çizen Çakır, "Özellikle Bursa'ya
  yeni gelmiş olanlar camiyi gördüklerinde gelip minaresini ve cami ile minare arasından yol geçmesinin nedenini bize soruyor. Ben onlarca insana bu durumu anlatıyorum. İnsanların hoşuna gitmesinin yanısıra, camiyi çok beğeniyorlar. Ayrıca Bursa'da oturanlarda sık sık guruplar halinde namaza ve camiyi gezmeye geliyorlar." şeklinde konuştu.

  CAMİNİN HİKAYESİ
  Demirtaş Mahallesi'nde bulunan ve Timurtaş Paşa'nın oğlu Ali Bey tarafından 1389-1390 yılında yaptırlan cami Bazı kaynaklara göre de Yıldırım Beyazıt'ın emiri kara Timurtaş Paşa tarafından yapılmıştır.

  Ters T, tabhaneli (zaviyeli) camiler grubundan olan caminin ortasında merkezi bir kubbenin yanlarında üzerleri tonoz örtülü doğu batı eyvanları, güney yönünde bir mekanla genişletilmiştir. Caminin son cemaat yeri kesme taştan olup, yığma 4 ayağı birbirine bağlayan sivri kemerlerin oluşturduğu beş bölüm halindedir. Yanları kapalı olan son cemaat yerinin ön yüzünde tuğla örgülü motifler işlenmiştir. İbadet mekanına mukarnaslı bir kapı ile girilmekte.

  İbadet mekanını örten kubbe, kemerler ve duvarlar üzerine oturmuştur. Sekizgen kaide üzerindeki bu kubbenin kenarlarına üçgen dilimler yerleştirilmiş, kubbenin ortasına da altı kenarlı ve her kenarında birer penceresi olan aydınlık feneri yapılmıştır. Tuğla dizili kesme taştan yapılan cami, üç sıra tuğla ve bir sıra taş dizisi şeklinde devam etmekte.

  Timurtaş Paşa Camisi'nin en ilginç yönlerinden birisini mimaresi oluşturmaktadır. Minare yapıdan ayrı olarak caminin kuzeyinde birbirlerine kemerlerle bağlı altı adet tuğla ayak üzerine oturtulmuştur. Minare kaidesini oluşturan bu ayakların ortasında da bir şadırvan bulunmaktadır. Osmanlı mimarisinde bir benzerine daha rastlanmayan bu minareyi Bursa Eski Eserleri sevenler Derneği 1966 yılında onarmıştır.

  Bu kaide üzerinde kesme taş örgülü altıgen bir kısımdan sonra zencirek motifleri ile bezeli, tuğla gövdeli minare yükselmekte. Minarenin şerefe altı dört sıra kirpi saçakla hareketlendirilmiştir. Minarenin gövdesinde bulunan tuğla örgüler petek kısmında da devam etmiştir. Caminin batısında yapılmış olan imaretten ise hiçbir kalıntı günümüze gelememiştir. Ayrıca bahçe içinde ise Timurtaş Paşa'nın mezarı bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşte sıradışı Bursa Forum Tarih
Sıradışı bir istekkkkkk !!!!!! Fıkra & Komik Yazılar 22 Eylül 2009
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
Hinduizm kast sistemi kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Yürümemizi koşmamızı oynamamızı sağlayan sisteme ne denir kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş