İşte 'O' an Fotoğrafları (Özel)

'İlginç Resimler' forumunda Asi_isyankar tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. İşte 'O' an Fotoğrafları (Özel) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Filistin'den bir annenin o anı 28 yaşındaki Beşir Ümran'ın cenazesinde çekilen bir fotoğraf. O bir polis memuruydu ama bir Hamas intihar komandosunun eylemini gerçekleştirmesi sonucu o da hayatını kaybetti. Yüreğinin acısı gözyaşlarıyla bütünleşmiş ve o anda belki de sadece Beşir Ümran için değil, onbinlerce Beşir Ümranlar için gözyaşı döküyor...
  [​IMG]

  Bir perdenin arkasından değil bu bakış. İspanyanın Seville kentindeki yortu ayinleri sırasında tepeden tırnağa örtünmüş bir tövbekar, başına geçirdiği kukuletanın içinden inancına göre, günahkar dünyaya bakıyor. (Associated Press / Bernat Armangue)

  [​IMG]

  Hindistanda dünya medyasının ilgisini çeken bir eylem var. Madhya Pradeshte inşa edilen dünyanın en büyük ikinci barajının daha da yükseltilmesine karşı çıkan ve açlık grevine başlayan eylemci Medha Patkar, 6 Nisanda polis zoruyla hastaneye kaldırıldı. Eylemcinin destekçilerinden biri olan köylü, o sırada Yeni Delhide Patkar için yapılan mitingde konuşmalardan birini dinlemekteydi. Işığın yüzdeki yerleşimi, çakır bakışlarındaki gölgeler, kalın çizgiler ve hatta duruş... Öylesine bir o an yakalamıştı ki Gurinder Osan, adam o anda orada bulunanların ortak duygularını yüklenmekteydi. (Associated Press / Gurinder Osan)

  [​IMG]

  Dünyanın en yeni petrol üreticisi Çad’da bir okul... Bu ülkenin çocuklarının durumu da Afrika ortalamasını yansıtıyor. Yani petrol üreticisi Çad’da çocukların yüzde 60’ı eğitim olanağından yoksun bulunuyor. Bu çocuklarsa Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın yardımlarıyla ‘o’ anın yansıttığı koşullarda eğitim görüyor. İlk sıradaki kızlar, elle tutulurcasına yoğun bakışlarıyla foto muhabirini tutmaya çalışıyor. (Associated Press / Sayyid Azim)

  [​IMG]

  Çocuğun adı Nesrin... Filistinli... El Halil’deki Fawar Mülteci Kampı’nda İsrail Ordusu’nun yaptığı bir operasyon sırasında evinin damındaymış. İsrail askerlerinin açtığı ateş sırasında plastik mermilerden biri yüzüne isabet etmiş. O sırada İsrail Ordusu sıhhiyesi çocuğa ilk müdaheleyi yapıyor. Mermi bir kere gidip vurmuş. Ama ‘o’ an, Nesrin’in hala yaralanmaya devam ettiğini göstermiş. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)

  [​IMG]

  Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya’da bir fırtınadan hemen sonra... Belli ki arazinin sahibi, aynı familyanın farklı türlerini belirli bir düzen içinde dikmiş. Bir ondan, bir ondan... Birbirlerine yaslanmış badem ağaçları, havadaki pusdan da yararlanıp, baharı karşılamadaki farklılıklarını hoş bir desenle ortaya koyuyor. Gökkuşağı da bu güzel sürprizi kutsuyor. (Associated Press / Fresno Bee, John Walker)
  _________________
  [​IMG]

  Bir başka yer, bir başka bahar kutlaması... Japonya’da başkent Tokyo yakınlarındaki Takao Dağı. Baharın gelişinin kutlanmasının yanısıra bu etkinlikte Budist keşişler, çıplak ayakla közler üzerinden yürüyor. İnanışa göre amaç, arınmak. Keşiş acıyı dışlamak için içine gömülürken, ateş ve yakıcı sıcaklığı ‘o’ anda ne kadar da masum görünüyor. (Associated Press / Junji Kurokawa)

  [​IMG]

  Sınırlarımız ötesinde günün olayından bir fotoğraf. İsrail ordusu, Filistin Halk Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in serbest bırakıldığı yönündeki söylentiler üzerine Filistin’de Eriha kentindeki cezaevine baskın düzenledi. Tanklar cezaevini kuşattı. Füze saldırısı oldu. Cezaevine buldozerlerle girildi. Çatışma çıktı, 2’si cezaevinin güvenlik görevlisi 3 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Hedef isim Ahmet Saadet teslim olmayı reddetti. Ama diğerleri böyle teslim oldu. İsrail güçleri pantolonlarını çıkarmalarını da istedi. ‘O’ ansa Filistin’deki dengesizlik karşısında, sanal otoritenin ve çaresizliğin fotoğrafı olarak tarihe geçti. (Associated Press / Muhammed Muheisen)

  [​IMG]

  Filistin’de, Gazze Şeridi’nde çekilmiş bir fotoğraf. İhlas Haber Ajansı’ndan Cafer Eser, Meryem’i bu kadar yakından çekmeseydi, hikayesi böylesine açık görünmüyecekti. Yanık yüzünün çizgilerindeki ve gözlerinin derinliklerindeki kasvet, gelip geçecekti. "forumakurdi" Yakın çekim yapılmasaydı, dördü özürlü 8 çocuğuna bakmak için erkeklerle aynı fabrikada briket taşıyıp kürek salladığı, günde yeni Türk parasıyla 5 milyon lira kazandığı, kocasının da hapiste olduğu o kadar da anlaşılamayacaktı. Briket taşımaktan nasırlaşmış elleri emeğinin değerini böyle kocaman gösteremeyecekti. O an olmasaydı Meryem, aynı bedende iki ayrı hayat olarak karşımıza çıkmayacaktı. (İHA / Cafer Eser)
   

 2. [​IMG]

  Afganistan’ın başkenti Kabil... İç savaşta harap olmuş bir binanın önünde iki kadın halı silkiyor. Beride derin bir kültürün parlak ürünü Afgan halısı, ötede ise modern bir camii. Ortada da geçmişle bugün arasındaki bağlantıyı kopartan sefalet. (Associated Press / Rodrigo Abd)

  [​IMG]

  Jamaika’nın başkenti Kingston’da göstericilerle polis çatışıyor. Aslında bu bir tatbikat. İngilizler tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Jamaika’da 2007’de yapılacak Dünya Kriket Şampiyonası’na hazırlanıyor. Anlaşılan özellikle gösterici rolündekiler işi epey ciddiye alıyor. Haliyle hareketten ve sahte de olsa ortamdaki gerilimden etkilenen ışık da işi ciddiye alıyor. (Associated Press / Collin Reid)

  [​IMG]

  Belarus’ta kısa bir süre önce yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz edenlerin oluşturduğu muhalif hareket, iktidardakilerin sert müdahelesiyle karşılaştı. Sonuçta gösteriler sırasında çok sayıda muhalif tutuklandı. Bu genç ‘o’ anda tutuklu yoldaşlarının adlarının yazılı olduğu kağıttan kayıkları suya bırakmaktaydı. (Associated Press)

  [​IMG]

  Orta Afrika yine karıştı. Geçen hafta Çad’ın başkenti N’djamena’ya bir saldırı düzenlendi. Fotoğraftaki genç adam, bu başırısız saldırı sırasında yakalanan bir gerilla. Sudan tarafından desteklendiklerini söylemiş. ‘O’ ansa tek bir insanın yüzünde Afrika’nın başına gelenlerin özeti gibi çıkmış. Başındaki ise bir anlamda hayat sigortası. Kızılhaç’ın kayıt belgesi... (Associated Press / Karel Prinsloo)

  [​IMG]

  Maddi zenginliğine tezat, haber fotoğrafçılarına zengin olanaklar sunan Afganistan’dan bir fotoğraf. Kabil’de bir ekmek fırını... Mekan, izbe... İşçiler bu nedenle hayatın kuytularına bırakılmış insanlar gibi görünüyor. Pencerelerden sızan ışık huzmeleri de bu nedenle başka bir alemden gelmiş gibi duruyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)

  [​IMG]

  Foto Muhabirleri Derneği’nin geleneksel Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda Mustafa Pekçan Özel Ödülü’nü kazanan seriden bir fotoğraf. Zaman Gazetesi’nden Mehmet Demirci’nin çalışması. Pakistan Depremi’nde yaralı bir çocuk, ‘o’ anda acı ve umutsuzluğun da yorgun düşeceğini gösteriyor. Bununla da kalmıyor, ‘o’ anda gülümsemeyle hüznün en içli bileşinini ortaya koyuyor. (Mehmet Demirci / Zaman Gazetesi)


  [​IMG]

  AIDS’in “korku” dolu yüzü
  AP fotoğrafçısı M. Lakshman'ın Hindistan'da çektiği bir fotoğrafla başlıyoruz. HIV taşıyıcısı bir anne ve yedi yaşındaki çocuğunun fotoğrafı bu… Aynı kaderi paylaşan anne ve çocuğunun yüzünde farklı duyguların izleri okunuyor. Küçük çocuğun yüzünde ve kocaman gözlerinde ''korku'' var. Annenin çok uzaklara dalan gözlerindeyse ''çaresizlik'' ve ''hüzün''. Küçük çocuğu bu kadar korkutan da annesinin ''çaresizliği'' gibi görünüyor.

  [​IMG]

  Gülümseyen gözler
  Görme engelli hintliler, engellilerin haklarının korunması için parlamento önünde protesto gösterisi düzenliyor. Protestocuların yüzünde bir memnuniyet ifadesi var ama içlerinden biri hepsinden daha mutlu. Onu böyle gülümseten nedir bilinmez ama o anda ''görmeyen'' gözleri bile gülümsüyor...

  [​IMG]

  Tablonun önünde
  İsrail Parlamentosu’nun duvarlarını süsleyen yağlı boya bir tablo… Ama fotoğrafta İsrail'de her an tetikte süren yaşamı hatırlatan bir ayrıntı var. Tablonun hemen önünden biri geçiyor... Parlamento binasında bir güvenlik tatbikatına katılan gaz maskeli, koruyucu giysiler içindeki bu görevli, ''o anda'' bir ruh gibi görünüyor.
   

 3. [​IMG]

  Hollanda Kraliyet Muhafızları çok yakında kraliçenin katılacağı bir tören için hazırlık yapıyor. Tören sırasında olağanüstü bir durumda, gözyaşartıcı gaz kullanılması ihtimaline karşı da duman kullanılıyor. Aslında amaç kendilerinden çok atlarını hazırlamak ama atlar bu durumdan pek de memnun görünmüyor.

  [​IMG]

  Afganistan’da bir kız çocuğu
  NTV Muhabiri Nevin Sungur'un Afganistan'da çektiği bir fotoğraf... Kabil yakınlarındaki Birleşmiş Milletler kamplarından birinde, annesiyle birlikte sağlık kontrolünden geçmeyi bekleyen bir kız çocuğu. Nasıl Nevin Sungur onun güzelliğini farkettiyse o da objektifin kendisine yöneldiğini fark etmiş. Savaş koşullarında bir mülteci kampında zor koşullarda yaşayan bu çocuğun gözlerindeki umut kaybolmamış..

  [​IMG]

  Yardımeli
  Associated Press fotoğrafçısı tarafından Sudan'da çekilen bir fotoğraf. Ülkenin güneyindeki kabilelerden birindeki cüzzam hastalarından biri yansıyor objektife... Görüntü hiçbirşey söylemeye yer bırakmayacak kadar çarpıcı. Cüzzam hastasının her halinden yardıma ne kadar ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Zaten o da kabileyi ziyarete gelen Katolik rahiplerden birinin koluna yardım umuduyla sarılıyor…

  [​IMG]

  Mutsuz bakışlar
  Brezilya'da çekilen bir fotoğraf. Dört yaşındaki bu küçük kızın mutsuz bakışları fotoğrafçının objektifine takılıyor. Taisa adındaki bu küçük kızın ailesi hemen arkasında görülen kömür madeninde çalışıyor, hatta ondan sadece birkaç yaş büyük olduğu halde madende çalışan çocuklar da var. Yaşamlarında yoksulluk öyle büyük ki, belki de onu bekleyen gelecek, bu mutsuz bakışları daha o yaşta yüzüne konduruyor

  [​IMG]

  Filipinlerde heyelan
  Filipinlerden bir o an. Filipinlerde meydana gelen heyelanda yaklaşık 80 kişi hayatını kaybetti. Fotoğraftakiler, felaket bölgesinde hayatta kalanlar. Bu o ansa, onlar kadar şanslı olmayan yakınlarının cansız vücutlarına bakarken elde edilmiş.

  [​IMG]

  Basit bir olay
  Fotoğraf Kudüsten. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir, El Aksa Camiini ziyaretinde bir grup Filistinlinin saldırısına uğradı. Fotoğraf, Mahir'in saldırı anında değil de olay yerinden uzaklaştırılırken yaşanan kargaşa yüzünden hırpalandığını gösteriyor. Mahir, bir gün sonra, yaşadıklarını basit bir olay olarak nitelendirdi ama o ana tanıklık eden bu fotoğraf, Mahir'in büyük bir korku yaşadığını gösteriyor.


  [​IMG]

  İtfaiye eri
  Ankara Ulus'ta Modern Çarşı’da çıkan yangını söndürme çalışmaları sırasında çekilen bir fotoğraf. İtfaiye görevlilerinden biri korku dolu gözlerle çevresine bakıyor. Belli ki yangının boyutu onu bile ürkütmüş… Sular altında kalan itfaiye erinin çaresizlikle pencereye tutunan elleri de bir hayli yorulduğunu anlatıyor.

  [​IMG]

  Yangın ve balık
  Avustralya'dan bir ‘o’ an. Arkada karanlığı bile aydınlatabilecek büyüklükte bir orman yangını görülüyor. Ancak fotoğraftaki balıkçı sanki arkasındaki olayın hiç farkında değil. O, ‘o’ andaki önceliğiyle meşgul. Büyük bir sükunet içinde noel yemeğinde yiyeceği balıkları tutuyor.

  [​IMG]

  Yas
  Fotoğraf İran'dan... Bem kentini yerle bir eden, 30 bine yakın insanın ölümüne yol açan deprem felaketinden sonra çekilen bir ‘o’ an bu... Fotoğraftaki İranlı ölen yakınları için yas tutuyor yıkıntılar arasında. Tam 17 akrabasını kaybetmiş depremde. Suskun görünüyor ama sanki çaresizliğin sesi duyuluyor gibi...

  [​IMG]

  01 - 31 mart 2004250 bin kişiden biri o... Yeni yeni çalışmaya başlayan uluslararası
  yardım kuruluşlarından henüz sadece yiyecek yardımı alabilmiş. Giysi yardımı yok...
  Zaten içinde bulunduğu koşullarda giyinmesi değil beslenmesi önemli. Kaosun bugünlerdeki
  mekanı Amerika kıtasının en yoksul
  ülkesi Haiti'deki durumu anlatan bir çocuk o...Uzaktaki bir
   

 4. New York’ta çekilen bir fotoğraf. Filistinli bir kadın, öldürülen Hamas lideri Şeyh Yasin için düzenlenen bir anma töreninde. Elinde Filistin bayrağı, yüzünün görülebilen tek parçası olan gözleri ise dimdik karşıya yönelmiş. Belki Filistin'den çok uzakta ama gözlerindeki ifadeye bakılırsa Filistin topraklarındakilerin hissettiği acıyı ‘o’ anda orada o da yaşıyor.

  [​IMG]

  National Geographic Türkiye Dergisi'nin bu ayki sayısında ana makale, ekonomik olarak hızla büyüyen Çin'le ilgili. Bu fotoğraf da o makaleden. Li Aihua, bir altın madeninde çalışırken yakalandığı silikoz hastalığı nedeniyle ölen 29 yaşındaki oğlu için hukuk mücadelesi veriyor. Ve ‘o’ anda evladının fotoğrafıyla tezat bir ruh hali içinde bulunuyor. Bu fotoğrafın yeraldığı makaleyse ''Çin’in büyümenin sancısı'' adını taşıyor.

  [​IMG]

  Sessiz yalnızlık içindeAfganistan’daki Kabil yakınlarında bulunan Policharki Cezaevi’nde çıkan isyanla ilgili bir fotoğraf. İçeridekilerin yakınları bilgi almak için Afgan askerden medet umuyor. Kadınlardan ikisinin yalvaran bakışları, görünecek yer bulamayınca vücutlarının duruşuna yayılıyor. Ve gözyaşlarını silmek için burkasını açan kadın... Ağlayışı hem üzüntüsünün boyutunu hem de onca kalabalığın içinde çaresiz, sessiz yalnızlığını anlatıyor. (Associated Press / Rafiq Maqbool)

  [​IMG]

  Irak’taki saldırının ardından‘O’ anda karenin içinde hayatta olan 7 kişi var. Birinin hala hayatta olduğu şüpheli, çünkü çok ağır yaralanmış. Üçünün yüzündeyse yaralıyı hastaneye yetiştirme telaşı var. Biriyse yaşadıklarının ardından gördüğü manzaraya isyan ediyor. Diğer üç kişi ise şokta. Bu fotoğraf, Kerbela'da aşure törenleri sırasında yaşanan bombalı saldırıdan sonra çekildi.

  [​IMG]

  Değişik bir sunumİtalya'da düzenlenen San Remo Şarkı Yarışması’ndan bir ‘o’ an. Fotoğraftaki yarışmayı kazanan bir sanatçı mı? Hayır... Yarışmayı kazanan sanatçının yakını mı? Hayır... ‘O’ anda fotoğrafçının objektifine yakalanan yarışmanın sunucusu. Anlaşıldığı üzere değişik bir sunucu...

  [​IMG]

  Ümitsiz çabaIrak'ta, karşısındaki insana derdini anlatmaya çalışan bir kadının ‘o’ anı. Karşısındaki, bir hastane görevlisi... Bağdat'taki son bombalı saldırıda, ailesinden ağır yaralanan iki kadını görebilmek için hastaneye gitti ama içeri alınmadı. Bu ümitsiz çaba AP fotoğrafçısı Maya Alleruzo'nun dikkatini çekti ve hastane önündeki onca hareketlilik içinde kadının yalnızlığı, çaresizliğini anlatan bu ‘o’ an oluştu...

  _________________

  [​IMG]

  Acı veren sevgiÜmit Bektaş’ın Ankara'da çektiği bir ‘o’ an. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'da destek gösterileriyle karşılanıyor. Denktaş'ın bu destekten memnun kaldığını tahmin etmek zor değil, ama Denktaş ‘o’ anda zor anlar yaşıyor. Kalabalıktan biri elini yakalayıverince Denktaş'ın biraz canı yanıyor. Bazen sevginin fazlası insanın canını acıtıyor…

  [​IMG]

  Çocuklarıyla bir öğle uykusuNational Geographic fotoğrafçısının, kuraklık ve aşırı sıcakların pençesindeki bir ülkede, Mali'de çektiği bir ‘o’ an... Kadın denilince ilk akla gelen yüce duyguyu anımsatıyor bizlere, annelik duygusunu... Bir anne ve çocukları öğle sıcağında çadırlarında uykuya dalmışlar. Bir kadının en masum haliyle nasıl şefkatin sembolü olduğunu ve bu şefkat sayesinde huzur içinde uyuyan çocukları görüyoruz.

  [​IMG]

  Gözlerdeki kaosHaiti'den bir ‘o’ an. Kaos, geri planda, çevrede ve kaos aslında gözlerde... Fotoğraf, Başkent Porto Prince'in en önemli ticari havalimanlarından birinde çekilmiş. Hükümete karşı mücadele eden isyancıların kente yaklaştıkları haberi, işte böyle bir kargaşaya yol açmış. Yağmalamalar artmış ve bu çocuk da bulduğu bir et parçasını kapmış. O koşullarda müthiş değerli bir parça ama ‘o’ anda henüz o da sevinemiyor...
   

 5. [​IMG]

  Birşeyler bulma ümidiNijerya'nın Lagos kentindeki yangın felaketinin hemen ardından çekilmiş bir ‘o’ an. Yüzlerce insanın evsiz kaldığı yangın sonrasında bir kadın, çöp yığını haline gelmiş enkazda, işe yarar birşeyler kalmış mı diye bakınıyor. Belli ki yangının dumanı ve sıcağı hala etkili ama o, yine de yıkıntıları karıştırmakta ısrarlı. Hatta birşeyler bulmuş da... Bir şeyler...

  [​IMG]

  İspanya’da terörFotoğraf İspanya’dan. 180'den fazla insan, üç ayrı tren istasyonundaki patlamalarda hayatını kaybetti. Bu fotoğraf da Atocha Tren İstasyonu'ndaki patlamadan hemen sonra çekilmiş. Terörün insanlıkdışı, kanlı yüzünü gösteren bir ‘o’ an... Masum insanları iş saatinde kurban seçen terörün yol açtığı dehşet, korku ve çaresizlik bu iki insanın yüzünden de okunuyor. İkisi de yaralanmış ve bir ağacın dibinde yardım bekliyorlar. Bir yaralı da cep telefonuyla yakınlarını aramaya çalışıyor.

  [​IMG]

  Kan rengi üzerinde matemİspanya terör saldırılarının ardından ayağa kalktı. Herkes sokaklara döküldü ve hep birlikte terörü lanetleyip ''insanlık için birlik ve beraberlik'' mesajları verildi. En çarpıcı mesajsa göstericilerin hep birlikte ellerini havaya kaldırıp ''teröre dur'' demesiydi. Bu göstericiyse ortak eylemi farklılaştırarak avucunun içini terörün simgesi kan rengi kırmızıya boyamış. Üstüne de ''siyah matem kurdelası'' çizmiş. Böylece ‘o’ anda daha güçlü bir ''teröre geçit yok'' mesajı vermiş.

  [​IMG]

  Dur ihtarıİç savaşın yaşandığı Haiti'den bir fotoğraf. Devlet Başkanı Aristide ülkeden uzaklaştırıldı ama kargaşa bir türlü son bulmadı. Başkent Porto Prince'teki kontrol noktasından aracıyla geçerken ''dur'' ihtarına uymayan bir görevli, Amerikan denizcileri tarafından vurulmuş. Yakınları da yasını tutmaya olay yerinde başlamış...

  [​IMG]

  Barış melekleriSydney'de Çinli sanatçı Zang Huan'ın gösterisi sırasında çekilmiş bir ‘o’ an. Sanatçı, Sydney Sanat Müzesi'ndeki gösterisi sırasında ağzında bir demet tütsü tutuyor. Bu aslında Budizm’in geleneksel sembollerinden biri, bilgeliği ve barışı temsil ediyor. Demetin ucundaki hareler de tütsüden çıkan bilgelik ve barış melekleri gibi görünüyor

  [​IMG]

  O’ anın büyüsüFotoğrafta uygun açı önemlidir… Işık da önemlidir, hatta kullanılan kamera da önemlidir. Ama belki hepsinden de önemlisi ‘o’ anın büyüsünü yakalamaktır. Savaşın birinci yılında, Bağdat'taki Raşit Caddesi’ndeki kahvenin içinden çekilen bir fotoğraf. Uygun açının, ışığın, kullanılan kameranın ve bütün bunların üstünde ‘o’ anın tılsımını yakalayan ve bu sayede Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’nda birinciler arasında gelen bir fotoğraf. Belçikalı Bruno Stevens'ın yakaladığı bir ‘o’ an...
  Madrid’de acı bir anma töreniİspanya'nın Başkenti Madrid'de, terör saldırında ölen 190 kişi için devlet töreni düzenlendi. Almudena Katedrali’ndeki törene, saldırılarda yakınlarını kaybedenler, dünyanın dört bir yanından siyasilerle birlikte patlamalarda yakınlarını kaybedenler ve ''teröre dur'' diyen diğer İspanyollar da katıldı. Kiliseye giremeyenler, töreni dışarıda kurulan dev ekranlardan izledi. Dışarıdan ya da içeriden izlemek farketmedi. Bu yaşlı İspanyol dışarıdakilerden biriydi...

  [​IMG]

  Bir Hindu geleneğiHindistan'da çekilen bu fotoğraftaki adam bir suçlu değil. Ceza çeksin diye vücudu toprağa gömülmemiş. Etrafı rengarenk çiçeklerle dolu ama burası onun mezarı da değil. 37 yaşındaki bu Hindu rahip, bir bayramı kutluyor. Bu bir Hindu geleneği Navratri Bayramı’nda. O da kendini toprağa gömmüş, huşu içinde dua ediyor. Daha önce 18 kez daha yapmış bunu...

  [​IMG]

  Su dürüsttür… Eğer durgunsa üzerine düşeni yansıtır. Bu nehrin yansımasında da geleneksel bir dini festivale katılan Hindular’ı görüyoruz. Yıkanacaklar ve inançlarına göre arınacaklar. Ama maneviyat bir kenara bırakılırsa fizik kanunlarına göre kirlenecekler. Çünkü su, bütün dürüstlüğü ile onlara kirli olduğunu da söylüyor.
   

 6. [​IMG]

  Gerçekliği görme çabasıBu bakış, Irak Savaşı’nın mağdurlarından birinin bakışı. Saddam devrildiğinde o ve diğerleri çok çektiler. Yağmacılar, altlarındaki yatakları bile aldı. Bazılarına tecavüz ettiler. Günlerce bakıcısız kaldılar ve sonunda, bir yıl sonra, biraz olsun insanca bir ortama kavuştular. Bağdat'taki El Reşit Akıl Hastanesi'nde çekildi bu fotoğraf... Geride yeni boyanmış parmaklıklar, öndeyse bir şizofren, gözlerinde biraz ışık, biraz umut ve biraz endişeyle objektife bakıyor...

  [​IMG]

  Zor bir an
  Fotoğraf Ortadoğu’dan bir zor an. Filistinli çocuklar ağlamıyorlar ancak ağlamamak için çaba gösteriyorlar. İsrail'in ördüğü bariyeri protesto etmek için düzenlenen gösteride atılan gözyaşartıcı gazdan korunmak amacıyla gözlerini kapatıyorlar.

  [​IMG]

  Yanan Adam Festivali
  Nevada Çölü'nde elde edilen bu ‘o’ an, 1986'dan bu yana her yıl düzenlenen Yanan Adam Festivali'nden bir kare. Her yıl buraya akın eden yaklaşık 20 bin Amerikalı'dan biri var bu fotoğrafta. ‘O’ an, gündemdeki filmi, ''İsa'nın Çilesi''ni çağrıştırıyor. Çöldeki kum fırtınası sırasında Hazreti İsa gibi yarı çıplak bir halde ellerini açmış, adeta çarmıha gerilişi simgeliyor fotoğrafta. Ve güneşe karşı, önündeki su şişesiyle fırtınada kendi çilesini dolduruyor gibi. Bu fotoğrafla Reuters fotoğrafçısı, 2004 New York Basın Fotoğrafları Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü.

  [​IMG]

  Yaşam kaynağı
  Yaşam kaynağı olan suyun değeri, eksikliği ve yokluğu hissedildiği zaman daha iyi anlaşılıyor. Afganistan'daki mülteci kampında da suyun ''az bulunur'' olduğu bu kareden anlaşılıyor. Mültecilerden biri kana kana su içerken, kovalarını doldurmak için sırasını bekleyen çocuğun hali orada suyun ne kadar değerli olduğunu gösteriyor

  [​IMG]

  Gülmeyi bekleyen gözler
  .Fotoğraf, Afganistan’ın başkenti Kabil'deki İndra Gandi Çocuk Hastanesi’nde çekildi. Ağzı maskeyle kapatılmış bir çocuk, akciğer kanseri ünitesinin penceresinden dışarı bakıyor. Hastanenin durumunun içler acısı olduğu fotoğraftan da belli. Amerikalı yetkililer de özellikle ülkenin sağlık sisteminin yeniden yapılandırılması konusuna eğiliyor. Çocuğun umutsuzca bakan gözlerini görünce kendimize, “Bu gözleri güldürebilecekler mi?” sorusunu

  [​IMG]

  Özgürlüğün kokusuFotoğraf Afganistan'da çekildi. Özgürlüğün tadını çıkaran bir Afgan var bu karede. 3oo gündür suçsuz yere hapiste yatan 34 tutukludan biri o. Soruşturma Komisyonu tarafından suçsuz bulundukları için serbest bırakılmışlar... Ve bu ‘o’ anda onlar için bir tahliye töreni düzenleniyor. Bu Afgan da elindeki çiçeği koklayarak demir parmaklıklar ötesindeki hayatı doyasıya içine çekiyor.
   

 7. [​IMG]

  Delici bakışlar altında
  Bir muhafız, Afganistan'da Kabil Havaalanı’nda devriyede. AP fotoğrafçısı David Guttenfelder öyle bir an yakalamış ki, muhafız posterdeki Komutan Şah Mesud'un delici bakışları altında adeta ürperiyor. Şah Mesud’un, Taliban tarafından bir suikastle öldürülmesinin ardından 3 yıl geçti ama, hem efsane bir isim olarak hem de yeni Afganistan'da gündemdeki yerini koruması bakımından askerleri üzerindeki etkisi hala sürüyor.

  [​IMG]

  Gözlerdeki korku
  Fotoğraf Irak’ta çekildi. Direnişçilerle Amerikan askerleri arasındaki son çatışmalardan birinin ardından elde edildi bu ‘o’ an. Jipin ön camındaki kurşun delikleri, gerilimin boyutlarını anlatmaya yetiyor. Ama gerilimi bu kurşun deliklerinden çok etkili anlatan bir ayrıntı var: Amerikan askerinin gözlerindeki korku...

  [​IMG]

  “Başımızın üstünde yerin var”
  Sakıp Sabancı, bu topraklardan aldığını bu toprağa veren insanlardan biri olarak bilindi, tanındı ve sevildi. Bu nedenle de Sabancı'yı sadece ailesi, yakınları, dostları, iş dünyası, sanat kültür alemi, siyasetçiler değil, bütün Türkiye uğurladı... Bu ‘o’ an da Anadolu Ajansı'ndan Erhan Elaldı tarafından halkın Sakıp Sabancı'ya muhabbetini göstermek için çekildi. Fatih Camii'ndeki cenaze töreni sırasında Sabancı'nın gülümseyen fotoğraflarını tutan eller ''Başımızın üstünde yerin var ağam'' der gibiydi.(allah rahmet eylesin resmi görünce duygusallaştım hemşerim olarak iyi bir insandı)


  Eller ve su
  Tayland'dan, müslümanların çoğunlukta yaşadığı Narativat kentinden bir ‘o’ an. Tayland yeni yılı kutlamaları sırasında çekilmiş. Genç birine ait olduğu belli olan bir çift el bir tastan yılların izlerini ellerinde taşıyan yaşlı bir Taylandlı’ya su döküyor. Temizliğin, saflığın simgesi su, sanki bu niteliklerini pekiştirerek, daha da uhrevi bir hal alarak yaşlı insanın ellerinden süzülüyor...

  [​IMG]

  Bir sari uğruna yaşananlar
  Hindistan'ın Uttar Pradeş Eyaleti’nde, bir adayın seçim toplantısında, bedava sari umudu izdihama neden olmuş, 21 kişi ölmüştü. Ölen kadınlardan biri de bu iki kız kardeşin anneleriydi.

  [​IMG]

  Fırtınanın ardından
  Bangladeş'te, ülkenin kuzeyini yerle bir eden şiddetli fırtınanın ardından çekilen bir ‘o’ an. 55 kişinin öldüğü, evlerin yıkıldığı, ağaçların kökünden söküldüğü fırtınadan sağ çıkmayı başaran iki kadın… Biri hala acı içinde kıvranıyor. Diğeriyse ona elleriyle hindistan cevizinin suyunu içiriyor...

  [​IMG]

  Ortadoğu’dan bir kayıp daha
  Fotoğraf Ortadoğu'dan... Filistinli Hüseyin Awad Shueni Ramallah'ta İsrail askerlerine taş atarken başından vuruldu ve öldü. Cenazesi Batı Şeria'daki köyünde kaldırıldı. Tören sırasında Hüseyin'in cansız bedeni cenazeye katılanlara gösterildi. Foto muhabiri objektifini kalabalık üzerinde dolaştırırken Hüseyin Awad Shueni'nin bir yakınına odaklandı ve bu ‘o’ an ortaya çıktı. Hüseyin Awad Shueni 17 yaşındaydı.

  [​IMG]

  İçten bir dokunuş
  Çocukları çok severdi... 17 Ekim 1922 yılında Bursa'da kendini karşılayan çocuklara şöyle seslenmişti: ''Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz...'' Her gördüğü yerde çocukları sever, onlarla konuşur, hediyeler veririrdi. Bu fotoğraf da ‘o’ anlardan birinde çekilmiş. İçten bir dokunuş...

  [​IMG]

  Ölüm çetelesi
  Afganistan'da Amerikan Ordusu'ndan bir asker, kamasıyla bir kayalığın üstüne birşeyler çiziyor. NBC'nin verdiği bilgiye göre asker, arkadaşlarının öldürdüğü teröristlerin resmini yapıyor. Miamili asker Jorge Avino, topçu taburundaki arkadaşlarının öldürdüğü her düşman için buraya bir resim ekliyor. Yani her ceset için bir çentik. Alta ''Terörizmle Savaş'', üsteyse ''Ceset Sayısı'' başlıklarını atmayı da ihmal etmemiş.
   

 8. [​IMG]

  Zafer kutlamasının ardında yaşananlar
  Irak’ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde bir binada meydana gelen patlamanın ardından çekilen bir fotoğraf. Binanın yakınlarındaki Amerikan jipi alevler içinde… Patlamada bir Amerikalı asker yaralandı. Oradaki Iraklılar o kadar sevindi ki, içlerinden biri yanan humveenin üzerine çıktı, bir eline jipin bir parçasını aldı, öteki eliyle zafer işareti yaptı ve bu ‘o’ anı oluşturdu. Oysa o sırada Bağdat'taki hastanelerde çok sayıda vatandaşı bu olay nedeniyle tedavi altındaydı...

  [​IMG]

  Boynu bükük masumiyet
  Onların hep gülmesi gerek, böyle hüzünlü durmayı hakemiyorlar. Hele hele bir mağarada yaşamayı hiçbir çocuk hak etmez, ama o Afganistan'da bir mağarada yaşamak zorunda bırakılmış. Taliban kabusunun yıktığı o meşhur dev Buda heykellerinin yakınındaki mağaralar bu küçük kız çocuğu ve daha nicelerinin evi olmuş. Ve bu fotoğrafta bir anlık boynu bükük mutluluk öylece donup kalmış. ( bu çocukların suçu ne ya)

  [​IMG]

  Irak’ta içinden çıkılması güç durum
  Bu ‘o’ anda bir asker ve çıplak elle kaldırılmaya çalışılan dikenli teller var. Kimi yorumculara göre, Amerikalılar Irak'ı işgal ettikten sonra nereye ellerini atsalar canları yanıyor. Amerikan ordusu elbette çok güçlü ama direniş Amerikalılar’ı zorluyor. Fotoğraftaki Amerikan askerinin aralamaya, çözmeye çalıştığı dikenli tellerin ötesinde daha da karışık bir yumak sö konusu. Ortadoğu uzmanlarına göre Amerika, kendi anlayışıyla oradaki sorunu çözmeye kalktıkça sorun içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
  Amerikan deniz piyadesi de Felluce'yi çevreleyen dikenli
  telleri aşmaya çalışıyor...

  [​IMG]

  Dış dünyayla bağlantı
  Çin’de çekilen bir fotoğraf. ‘O’ anda adamın bu halini ve tedirginliğini anlatmak için tek bir kelime yeterli oluyor: SARS... SARS üzerinde çalışan bir laboratuvarın kapısı çalındığında, içerideki görevlilerin ‘o’ anlarda dış dünyayla bağlantısı ancak bu kadar olabiliyor

  [​IMG]

  seyyar tapınak “Mikoshi”, Tokyo’nun sokaklarında dolaştırılıyor. Ve her yıl geleneksel olarak yapılan bu etkinlik için pencereye getirilmiş bir yaşlı kadın... Hareket etmeye mecali yok... Biri belinden tutmuş, öteki de el sallamasına yardım ediyor. ‘O’ an, yaşlı kadının, seyyar tapınak “Mikoshi”yi kendi aleminde selamladığını gösteriyor. (Associated Press / David Guttenfelder)

  [​IMG]

  Kıtlığa bakış
  Fotoğraf Irak’tan... Fotoğrafın alt yazısında Irak’taki akaryakıt kıtlığıyla ilgili bilgiler yer alıyor. Ama ‘o’ ana buradan bakan çoğunluğa fotoğraf başka bir kıtlığın, yokluğun haberini barındırıyor. Zira akaryakıt kuyruğunda çekilmiş bu fotoğrafta kara çarşaflı bir kadın bulunuyor. (Associated Press / Karim Kadim)
  _________________

  [​IMG]

  Sebep – sonuç ilişkisi
  Neden ağladığı hakkında bilgi veriimemiş, bilmiyoruz. Ama bu çocuğun Afrika ülkelerinden biri olan Zimbabve’de bir yetim olduğunu biliyoruz. Ağlamasının sebebini bilmiyoruz ama bu çocuğun AIDS yüzünden yetim kaldığını biliyoruz. Ağlamasının sebebini bilmiyoruz ama, Zimbabve’de her üç çocuktan birinin AIDS yüzünden yetim kaldığını ve 3’te biri çoğunluğunun HIV taşıyıcısı olduğunu biliyoruz. Ve bu kadar bilgiden sonra artık ağlamasının sebebini bilmiyoruz demekten vazgeçiyoruz. (Associated Press)

  [​IMG]

  Evden ayrılış
  Miğferli olanlar güvenlik güçleri, omzu görünen ağlayan bebeğin annesi. Büyüklerin tavırlarında ‘o’ anın geneline sinen bir mahçubiyet var. Çocuk ağlarken adeta büyük bir dehşet içinde “N’oluyor?” diye soruyor. Bir zamanlar orada El Halil’deki o evde, Filistinliler otururmuş. Sonra İsrail hükümetleri işgal edilen topraklarda Filistinliler’in evlerinin de işgal edilmesini teşvik etmiş veya gözyummuş. Annesi ve babası da gelip bu eve yerleşmiş. Sonra politika gereği bu evin gerçek sahibine verilmesine karar verilmiş. ‘O’ anda ev İsrail güvenlik güçlerinin zoruyla boşaltılıyor. Polis bebeği ***ürüyor. Durum bu... Bebek, hak verir miydi acaba? (Associated Press / Uriel Sinai)

  [​IMG]

  “O burka olmasaydı?”
  Fotoğraf Afganistan’da, Rabat Kenti’ndeki hastanede bir anne kızın sağlık muayenesi için beklerken çekildi. Elbette bilmiyoruz ama annesinin göğsüne sokularak sevgi kollayan çocuğun gözlerindeki huzurun içinde ya da annenin bükülüşünde “O burka olmasaydı?” diye bir dilek var mıydı?” diye sormadan edemiyoruz. (Associated Press / Rodrigo Abd)
   

 9. [​IMG]

  Dışlanmanın Yorgunluğu
  Hindistan’da Vrindavan Kenti’nde bir dul kadın bir evin kapısında yiyecek bekliyor. Ama duruşu, yüzündeki çizgiler ve bakışları daha öte bir şeyler anlatıyor. Hindistan’da Hindular arasında dul kadın olmanın; kötü şans getirir inancıyla eşinin ailesi tarafından aşağılanıp dışlanmak, bu kadın gibi kapı kapı dilenmek zorunda kalmak anlamına geldiğini söylüyor. Ayrıca ‘o’ anda kadının yaşından ötürü değil, bütün bu sıkıntılardan yorgun olduğu seziliyor. (Associated Press / Manish Swarup)

  [​IMG]

  Bronzdan bir büst
  Duyguların yoğun olduğu ortamlarda iyi fotoğraflar çıkıyor. Afrika’dan İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na göç olayında hep iyi fotoğraflar geliyor. Bu da onlardan biri. İki küçük tekneye 132 kişi doluşmuşlar. Tenerif Adası açıklarında durdurulmuşlar. Ötekiler rahat görünüyor. Ama berideki korku, umut ya da umutsuzluğu birarada yaşıyor. Nasıl bir kaynaktan geliyordu bilmiyoruz ama ışık adeta bir sanat eseri keşfetmişçesine ‘o’ anda genç adamın yüzünü bronzdan bir büste dönüştürüyor. (Associated Press / Arturo Rodriguez)

  [​IMG]

  Afganistan'daki günlük hayattan bir o an. Kabil'de bir belediye otobüsü yolcusu geriye dönüp bakmaya, ışık da bu adamı tanıtmaya karar verdiğinde Rodrigo Abd da hayattaki bu türden sonsuz buluşmalardan birini gördüğünde bu o an oluşuyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)

  [​IMG]

  Hindistanın Allahabat kenti. Şehirden geçen Yamuna Nehri üzerinde dört kürekçili bir kum mavnası. Bir belgesel çalışma diyebiliriz buna. 21. yüzyılda bu alemde onca ağırlığın hala insan gücüyle taşındığının belgesi. Sudaki kürek izlerine bakılırsa sekiz kola ve onca ağırlığa rağmen tekne iyi ilerliyor. O zaman bu o an, tabiatın nehirdeki akıntı aracılığıyla insanoğluna bahşettiği cömertliğin de belgesi oluyor. (Associated Press / Rajesh Kumar Singh)

  [​IMG]

  Şanlıurfa Viranşehirden bir fotoğraf. Diyarbakırda başlayan olaylar 3 Nisan günü buraya da sıçramıştı. Güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmada bir polis memuru silahla bacağından yaralanmıştı. AP Ajansından Murad Sezer, olaylar başlamadan önce bu fotoğrafı çekmişti. Polisler sokakta pozisyon alırken, kıraathane içindekiler merakla olanları izliyordu. O anda farkında değillerdi ama onlar da merakla izleniyordu. (Associated Press / Murad Sezer)

  [​IMG]

  Fotoğraf Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bir cenaze töreninde çekildi. Ölenin bir yakınına odaklanınca oluşan bu ‘o’ an, Daniel Beltran’ın hikayesini anlatmaktaydı. Hikaye özetle şöyleydi: Daniel Beltran 12 yaşında bir çocuktu. Bogota’da 6 Nisan günü okulundan evine dönerken bindiği otobüse konulan yangın bombasının patlaması sonucu ağır yaralandı. Bir kaç gün direnebildi. (Associated Press / William Fernando Martinez)
   

 10. [​IMG]

  Avustralya, ülkenin kuzeyindeki Katherine Kasabası... Kız çocuğunun saflığı, masumiyeti gibi sözler edilebilir belki ama ‘o’ anda bu tür yaklaşımlara soğuk duran bir şeyler hemen seziliyor. Bu çocuk, kasabayı basan sel sularında eğleniyor. (Associated Press / AAP, Terry Trewin)

  [​IMG]

  Antiterör timi
  Fotoğraf Sırbistan'da çekilmiş. Yüzündeki yansımalarla da pek korkutucu görünen bu kişi Sırbistan'ın İçişleri Bakanı Dusan Mihajloviç. Antiterör özel timinin kuruluşunun 25'inci yıldönümünde bir tanıtım filmi gösterilirken bakan da projektörün önünde durmuş... Özel timin sembolü olan kırmızı halkayla Bakan'ın yüzü, özellikle de gözleri ‘o’ anda bütünleşmiş... Bakan, ''Ben de antiterör timindenim'' der gibi logonun bir parçası olmuş.

  [​IMG]

  Keşmir’de çatışma
  Keşmirli kadınlar ve çocukların yüzünde gözyaşları, korku, çaresizlik var. Sorunlu bir coğrafyanın insanları onlar… Fotoğraf da Hindistan askerleri ile ayrılıkçı militanlar arasında yaşanan çatışmanın hemen ardından çekilmiş. Kadınlar, kayıplarına ağlıyorlar, ama yakınlarından birini değil, ''evlerini'' kaybetmişler..

  [​IMG]

  Irak’ın başkenti Bağdat’ta çocuklar, benzer vücut diliyle öldürülen bir yakınları için ağlıyor. En öndeki, betonun duyarsızlığında teselli arıyor. Gelen yeni bir felaketten sakınır gibi duran en ötedeki ise, Irak’ta bu acıların daha uzun süreceğini akla getiriyor. (Associated Press / Karim Kadim)

  [​IMG]

  Çernobil Nükleer Felaketi’nin 20’inci yıldönümünde pek çok yerde etkinlik düzenlendi. Kimi yerde nükleer enerji tartışıldı. Kiminde protesto gösterisi yapıldı. Kimi yerlerde de Çernobil olayı yüzünden ölenler anıldı. AP Ajansı’ndan Oded Balilty, Ukrayna’nın Slavutich kentindeki törenleri görüntülemekle görevlendirildi. Slavutich, Çernobil Nükleer Reaktörü’nün yanıbaşındaki Pripyat kentinde yaşayan 50 bin kişi için yeni kurulmuştu. Çernobil Felaketi’nden en fazla etkilenen insanlar buradaydı. Olayın meydana geldiği saatte mumlar yakıldı. O sırada nükleer enerjiyle ilgili tartışmalar, protestolar siyaha gömülüydü. Acılar, gelecek nesillere yönelik kaygılar,
  olayın insani boyutunu çizmekdeydi. (Associated Press / Oded Balilty)

  [​IMG]

  Haber fotoğrafının gücünü, işlevini ortaya koyan bir fotoğraf. Romanya... Bu ülkede sel felaketi yaşanıyor. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan bazı kasabalardaki binlerce insan tahliye edilip çadırlara yerleştirildi. AP Ajansı’ndan Vadim Ghirda’nın çektiği fotoğrafla gelen bilgide, “Yüzlerce felaketzede, nehirden taşan suların kasabalarını, evlerini basıp basmadığını merak ederek endişe içinde bekliyor” diye yazıyor, ‘o’ ana da yazıldığı gibi... (Associated Press / Vadim Ghirda)


  [​IMG]

  Yabancılık içinde
  Afganistan’da Taliban rejiminin yıkılmasından sonra umutla ülkelerine dönüp, büyük çoğunluğu hayal kırıklığı yaşayan 4 milyon mülteci var. Kabil yakınlarındaki küçük bir mülteci kampında portakal dağıtılmış. AP Ajansı’ndan Rodrigo Abd’ın çektiği fotoğrafta portakallar ‘o’ anda nasıl da göze batmış. Acaba sebebi renkleri miymiş? Yoksa portakallar oraya, o çocuklara ve ‘o’ ana yabancı da ondan mıymış? (Associated Press / Rodrigo Abd)

  [​IMG]

  Sessizliğin içinde
  Afganistan’ın Başkenti Kabil. ‘O’ anda duvardan nasıl bir şey duyarmıyorsak, kadından da duyamıyoruz. Sessiz bir fotoğraf... Oysa kadın dileniyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)

  [​IMG]

  İnce Kırmızı Hat
  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden komandolar, helikopterden ticari bir gemiye indi. Yakındaki bir Amerikan savaş gemisinden de botla Amerikan ordusu komandoları Türk askerlerine katıldı. Böylelikle kitle imha silahı taşıdığı saptanan gemi ele geçirildi. Antalya açıklarında Anadolu Güneşi 06 adı verilen operasyonun ana senaryosu buydu. Operasyon tatbikattı yani. Tatbikatı izleyen AFP'den Mustafa Özer de Barbaros Fırkateyni'nde bu fotoğrafı çekti. Gölge tatbikatı, kırmızı çizgiyse niyette kararlılığı çağrıştırdı. (AFP / Mustafa Özer)


  [​IMG]

  Yalvarışın parlayışı
  İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na Batı Afrika sahillerinden kaçak göç akını devam ediyor. İspanya, bu akını durdurabilmek için denizden ve havadan keşif uygulamalarını artırmaya hazırlanıyor. Fotoğraf, Tenerif Adası açıklarında durdurulduktan sonra limana ***ürülen kaçak göçmenlerden bir grubu, ‘o’ ansa umudun sönen ışığını yalvarmanın parlayışını gösteriyor. (Associated Press / Arturo Rodriguez)

  [​IMG]

  Tayland sınırı... Bir köy... Eski adı Burma olan Myanmar’da etnik Karen halkı, ülkede yıllardır yönetimi elinde bulunduran cuntanın zulmüne daha fazla dayanamayıp topraklarından göçtü ve buraya yerleşti. Sonra bir gazeteci, AP’den David Longstreath oraya gitti. İçlerinden biri, bu çocuk, ‘o’ anda dokusuyla bu fotoğrafa bakan bizlerin günlük telaş ve dertlerimizi temsil eden bambudan duvarı aralıyıverdi. Böylece insanoğulları olarak yeryüzünü paylaştığımız genetik kardeşlerimizden bir bölümünün derdini öğrenmemizi sağladı. Bir de iki simsiyah boncuktan bakışı düşünmemizi... Yoksa çocuk ‘o’ anda dışarıda, uzakta bir yerlerde daha adilmiş gibi görünen yerler olduğunu mu sezdi? (Associated Press / David Longstreath)

  [​IMG]

  Taliban rejiminin yıkılmasından sonra ülkelerine dönen göçmenlerin barındığı Maslak Kampı’nda Muhammed Merzaye’nin evinin duvarı. Muhammed Merzaye, ülkesine döneli 2 yıl olmuş. Milyonlarca Afgan gibi hala bir iş bulamamış. Ama yine de umutluymuş. Hikayesini AP Foto Muhabiri Rodrigo Abd’a anlatmış. O da bu fotoğrafı çekmiş. Ve sanki bu bilgilerle duvar ‘o’ anda hikayeyi bir kez daha anlatmış. (Associated Press / Rodrigo Abd)
   

 11. [​IMG]

  yeni Devlet Başkanı Evo Morales, ülkedeki bütün doğal gaz tesislerinin askerler tarafından işgal edilmesini emretti. Yabancı şirketlerin sahibi oldukları doğal gaz tesisleri terketmemeleri halinde bunu asker zoruyla yapacağını açıkladı. Devletin kontrolündeki bir sıvılaştırılmış doğal gaz deposunun yakınlarında bekleyen işçinin fotoğrafı bu gelişmelerle ilgili haberler için çekildi. (Associated Press / Dado Galdieri)

  [​IMG]

  Turu. Foto Muhabiri Alessandro Trovati, şemsiye unsuruyla yetinmiyor, yağmuru vurgulamak için bir aynadan yararlanıyor. (Associated Press / Alessandro Trovati)

  [​IMG]

  Birleşik Devletleri’nde Montana Eyaleti’ndeki Missouri Nehri’nde yavru kanada kazları, kendi çaplarında sörf yapıyor. (Associated Press / Great Falls Tribune, Robin Loznak)
   

 12. [​IMG]

  Kayıtsızlığın anlatımı....Chautara Kenti yakınlarındaki bir köy. Nepal’de bir süre önce Kral’a karşı gösteriler yapılmış ve etkili olmuş, Kral parlamentoyu yeniden toplamıştı. Bu bölgede, Chautara’da yaşayan köylüler, gösterileri görmezden gelmişti. AP fotoğrafçısı David Longstreath, bu ‘o’ anı o bölgedeki köylülerin Nepal’de bir süre önce yaşananlara karşı kayıtsızlığını anlatmak için çekmişti. (Associated Press / David Longstreath)

  [​IMG]

  seyyar tapınak “Mikoshi”, Tokyo’nun sokaklarında dolaştırılıyor. Ve her yıl geleneksel olarak yapılan bu etkinlik için pencereye getirilmiş bir yaşlı kadın... Hareket etmeye mecali yok... Biri belinden tutmuş, öteki de el sallamasına yardım ediyor. ‘O’ an, yaşlı kadının, seyyar tapınak “Mikoshi”yi kendi aleminde selamladığını gösteriyor. (Associated Press / David Guttenfelder)

  [​IMG]

  Allahabat Kenti yakınlarında çiftçiler, bölgede havaların erken ısınmasından mesut, topladıkları turfanda karpuzları Ganj Nehri’nden geçiriyor. Beride kayıklarla, ötede ise masallardan çıkarılıp da oraya hatta nehirdeki akıntı çizgisinin tam üzerine yapıştırılmış gibi görünen develerle... (Associated Press /Rajesh Kumar Singh)

  [​IMG]

  Amerika’da Beyzbol Ligi’nden bir enstantane... San Francisco Giants takımının iki oyuncusu da topu yakalama çabasında bariyerleri aşıyor. Bu çaba boşa gitmiyor. Top, soldaki tutucu oyuncunun eldiveninin içinde... (Associated Press / Jeffrey Phelps

  [​IMG]

  Evrensel bayrak
  Lübnan’ın Başkenti Beyrut’taki 1 Mayıs gösterisinden bir ‘o’ an. Kumaştan yapılmış ulusal bayraklarla un, maya, su ve umutlardan yapılmış evrensel bir bayrak aynı karede... (Associated Press / Hussein Malla)

  [​IMG]

  Soldan sağa; Arun 3 yaşında, Gopika 2 yaşında ve Subiksha 4 aylık. Üçü de HIV taşıyor. Üçü de AIDS yüzünden öksüz. Hindistan’da kendileriyle birlikte bakılan ve aynı durumda olan 36 çocukla birlikte bir yetimhanede barınıyorlar. Yaklaşık 6 milyon enfekte insanla dünyanın en fazla HIV taşıyıcısı veya AIDS hastası bulunan ülkesinde yaşıyorlar. Altlarına serilen veya üzerlerine örtülenler olmasa ne kadar da yalnızlar. (Associated Press / M. Lakshman)
   

 13. [​IMG]

  Hindistan’da eğitim

  [​IMG]

  Uğurlu’ vuruş

  [​IMG]

  Normale dönüş

  [​IMG]

  İnsani çağrı

  [​IMG]

  Endişeli gölge

  [​IMG]

  Gerçekçi bakış
   

 14. [​IMG]

  Çeteler savaşı Güneydoğu Asya’nın çiçeği burnunda ada devleti Doğu Timor’da iç karışıklık var. Ülkede çeteler savaşı yaşanıyor. Ülkede kanun hakimiyeti ve düzen sağlamak için gönderilen Avustralya askerleri zorlanıyor. Başkent Dili sokaklarında yüzünü gizleyerek dolaşan bu çocuk ‘o’ anda gözleriyle daracık aralıktan durumun vehametini anlatıyor. (Associated Press / Mark Baker)

  [​IMG]

  Gerçek mesaj gözlerde...Deprem felaketi yaşayan Endonezya’dan bir fotoğraf. Enkazın önüne yardım isteyen bir tabela konmuş. Yola evrensel yardım çağrısı S.O.S. yazılmış. Bunların hepsi kareye girmiş. Ama yıkılmış evinin önündeki çocuğun bakışları bu mesajları bastırmış. (Associated Press / Xinhua, Zhang Jun

  [​IMG]

  Vişneli birincilik....Amerika, Washington... 4 yaşındaki Marie Lutrell, Vişne Pastası Yeme Yarışı’nda kendi yaş grubunda birinciliği ilan edildikten hemen sonra... (Associated Press / Peoria Journal Star, Matt Dayhoff)


  [​IMG]

  Esintinin tadı....Hawaii’deki ünlü Waikiki Plajı’nda bir turist güneş battıktan sonra bölgenin ünlü esintisinin tadını çıkarıyor. Güneyi uğurlayan gökyüzü de turistin şalındaki renk dağılımına uyum göstererek bu hoş hatta belki hınzırca sürprizle foto muhabiri Lucy Pemoni’ye bir ‘o’ an sunuyor. (Associated Press / Lucy Pemoni)

  [​IMG]

  Kısılan gerçekler...Fotoğraf Amerikan Ordusu tarafından uluslararası haber ajanslarına verildi. Irak’ın kuzeyinde iki Iraklı, bir kontrol noktasında araçlarının Amerikan askerleri tarafından aranmasını seyrediyor. Ordu fotoğrafçısı Çavuş Jacop Bailey ‘o’ anı saptarken güneşe karşı çekim yaptığından kamerasının diyaframını kısmış. Bu durum, ‘o’ anın gerçeklerinin de kısılmasına yolaçmış. (Associated Press / U.S. Air Force, Staff Sgt. Jacob N. Bailey)

  [​IMG]

  Protesto atışı...Nikaragua’nın başkenti Managua... Bir gösterici ev yapımı silahı polise karşı ateşliyor. ‘O’ an, toplu taşıma ücretlerine zammı protesto için yapılan bir öğrenci gösterisi sırasında oluştu. Gösteride protesto ve öğrenci ne kadar varsa ‘o’ anda da o kadar vardı. (Associated Press / Esteban Felix)
   

 15. [​IMG]

  Sırbıstan’dan bir haber.....Sırbistan’da Arnavut kökenli bir kadın evinin penceresinden bakıyor. Doku, çizgiler, bunların kadının yalnızlığını öne çıkarması açısından iyi bir fotoğraf. Oysa bu haber fotoğrafı. Haberse şu: “Sırbistan Devlet Başkanı Karabağ’ın referandumla ayrılmasından sonra Avrupa Birliği’nin ortaya çıkan gerilimi yumuşatmak için yaptığı öneriyi reddetti.” (Associated Press / Visar Kryeziu)

  [​IMG]

  Heyecanlı ruhlar...Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas Eyaleti Forth Smith kentindeki Bale Okulu öğrencileri, kendi alemlerindeki çök onemli bir yarışma için prova yapıyor. Foto Muhabiri Kaia Larsen de objektifini biraz açık tutunca bale öğrencilerinin, kendileriyle birlikte devinen heyecanlı ve tedirgin ruhlarını da gösteriyor. (Associated Press / Times Record, Kaia Larsen)

  [​IMG]

  Doğa harikası...Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho Eyaleti semalarında çok ender görülen ve buna koşut olarak çok güzel bir doğa olayı. Türkçe’ye “Yüksek Ufuk Yayı” diye çevrilebilen bir tabiat sürprizi. Güneş ışınları bu olay gerekli bir sırada dizilmiş buz kristallerinin arasından geçince oluşan görüntü. Sanki gökyüzündeki görünmez bir dev varlığın saçları güneş ışınlarına yakalanıyor da meslektaşımız bu sırrı yakalıyor. (Associated Press / The Spokesman-Review, Brian Plonk

  [​IMG]

  Keyif anı...Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’ndeki Belton Kenti’nde su parkı. 8 yaşındaki Nathan Vail, keyiften transa geçtiği anda foto muhabirine yakalanıyor. (Associated Press / Temple Daily Telegram, Nick Adams)

  [​IMG]

  Acemi imza...Amerika Birleşik Devletleri’nin Milwaukee Kenti’nde yıldırım koşulları oluşmuş, ama bu durum üç paratonerin bulunduğu bir yerde meydana gelmiş. Sonuçta da ‘o’ anda adeta ne yapacağını şaşıran elektriğin ürettiği yıldırım, kent semasına atılan acemi bir imzaya dönüşmüş. (Associated Press / Darren Hauc

  [​IMG]

  Muhteşem Nil...Eski Mısırlılar, tarım yapmalarına ve yaşamalarına olanak veren Nil Nehri'ne tapardı. Ülkeye can veren Nil'e ''Büyük ırmak'' derlerdi. İşte bu ‘o’ an, dünyanın en uzun akarsuyu olan Nil'de güneş batarken çekilmiş. Nil'den hayat bulan iki balıkçının ağ attığı anda koca nehir, onları da kendi rengine bürüyerek içine almış adeta... (Associated Press / Petros Giannakouris)
   

 16. [​IMG]

  Bir damla...Fotoğraf, Amerika'nin Maine Eyaleti'nin Lewiston kentinde çekilmiş. Yağan yağmurun hemen ardından Sun Gazetesi'nden Jose Leiva bir su damlasına ters olarak yansıyan St. Peter ve Paul Bazilikası’nın görüntüsünü yakalamayı başarmış. (Associated Press / Sun Journal, Jose Leiva)

  [​IMG]

  Gözler yalan söylemez...El Kaide'nin Irak'taki yeni lideri olarak Şeyh Ebu Hamza El Muhacir'in belirlemesinin ardından bugün yedi ayrı yerde saldırı oldu, 20'den fazla insan öldü. Ve bu Iraklı kadının bakışlarına yansıdığı gibi korku, endişe ve ümitsizlik daha da arttı. Fotoğraf, Şiiler için kutsal sayılan Kerbela'da çekilmiş. Kamıştan yapılmış evindeki bir aralıktan ürkerek bakan bu kadının gözleri herşeyi anlatmaya yetiyor aslında. (Associated Press / Alaa al-Marjani

  [​IMG]

  Sulu şaka...Aslında amaçları ablasının üç tekerlekli bisikletini yıkamakmış. Ama 3 yaşındaki Maggie, muziplik yapıp 7 yaşındaki ablası Dixie'ye çevirivermiş hortumu. Hem kendi su içinde kalmış hem de ablasını sırılsıklam bırakmış. Ama Dixie'nin bundan pek de şikayeti yok gibi görünüyor. İkisi de çok eğleniyor ‘o’ anda. (Associated Press / The Morning News, Marc F. Henning)

  [​IMG]

  Zıtlığın içinde...Mısır’ın Başkenti Kahire’de Citystar adlı alışveriş merkezinin duvarındaki bir reklam panosunun önünden beyaz giysili bir kadın geçerken, AP Fotoğrafçısı Petros Giannakouris kendiliğinden oluşan siyah beyaz zıtlığı yakalıyor. (Associated Press / Petros Giannakouris

  [​IMG]

  Bunu bana nasıl yaparsınız...? Erişkin bir Rockeye Somon balığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho Eyaleti’nde bulunan bir laboratuardaki kavanozun içinden bakıyor. Rockeye Somonlarının nesli aşırı avlanma yüzünden tükenmek üzere. Elbette bu balığın her zamanki bakışı. Ama ‘o’ anda türünün neslini tüketen insan nesline “Bunu bana nasıl yaparsınız?” dehşetiyle bakıyor. (Associated Press / The Idaho Statesman, Darin Oswald)

  [​IMG]

  Güçlü duygular...Genç adam bir Amerikalı asker... Wisconsin Eyaleti’ndeki Oshkosh Kenti’nde birliğiyle Irak’a sevkedilmek üzere ailesinden ayrılıyor. Duygular çok güçlü... Ağlamanın yanısıra kendisine el sallayan ailesine bakışlarıyla uzanıyor. Ve bu duygu yoğunluğundan sanki otobüsün camı ortadan kalkmaya yüz tutuyor da meslektaşımız bu büyülü anı kayda geçiriyor. (Associated Press / Oshkosh Northwestern, Laura May)
   

 17. [​IMG]

  Son veda...Sri Lanka’da 15 Haziran günü içinde çocukların da bulunduğu bir otobüs, şüphelere göre, Tamil Gerillaları’nın döşediği bir mayının üzerinden geçince patladı. Hepsi aynı köyden 15’i çocuk 64 kişi can verdi. Fotoğraf, toplu cenaze töreninin son aşamasını gösteriyor. Toplu mezara toprak doldurulurken güneş, gölgeleriyle de olsa ölenlerin yakınlarına son bir yakın veda olanağı veriyor. (Associated Press / Manish Swarup)

  [​IMG]

  Yağmur duası...Fotoğraf komşudan... Bulgaristan’daki müslüman topluluk Pomaklar’ın kızları yağmur duası sırasında. Hepsi çok hoşlar. AP Foto Muhabiri Petar Petrov, içlerinden çakır gözlü olana odaklanarak bu umut ve neşe dolu anın bütün güzelliklerini taşıyanı doğru bir tercihle öne çıkarıyor. (Associated Press / Petar Petrov)

  [​IMG]

  Sırtındaki yük azalmadı...Sri Lanka'dan bir ‘o’ an. Hindistan Alt Kıtası'nın altında yer alan bu adada 4 yıldan sonra bozulan ateşkesi anlatan bir haber fotoğrafı. Tamil gerillalarıyla hükümet birlikleri arasındaki çatışmalar yeniden başladı. Yeni gerilim üzerine adaya gönderilen AP Fotoğrafçısı Manish Swarup'un gönderdiği fotoğraflardan biri... Bir Tamil hamal dinleniyor. Ama ‘o’ anda ülkesinin gerilimlerini hala sırtında taşıyor. (Associated Press / Manish Swarup)


  [​IMG]

  İnsan emeği parça parça olunca

  [​IMG]

  Göç dalgası

  [​IMG]
   

 18. [​IMG]

  Maç ayağı

  [​IMG]

  Kaleye doğru

  [​IMG]

  Anlık tasarım

  [​IMG]

  Gökyüzünde av

  [​IMG]

  Klasikleşmiş tablo

  [​IMG]

  Maskeli hüzün
   

 19. [​IMG]

  Dekorun azizliği

  [​IMG]

  Maskeli yüzücü

  [​IMG]

  Atlayış anı

  [​IMG]

  Teselli kucağı

  [​IMG]

  Umudun gömüldüğü an

  [​IMG]

  Yıldırım aşkı
   

 20. [​IMG]

  Anne kalbi...Hindistanın Manipur eyaletindeki Tengnoupal kentinde bir kadın yağışlı havada bebeğini şalının altına gizlemiş yürüyor. Bu bölgede terör ya da kimilerine göre ayrılıkçı gerillalar var. Gözlerindeki korku, o andaki sessizliğini en azından bir fısıtlıya dönüştürebiliyor. (AP Photo/Sucheta)

  [​IMG]

  Hindistan Keşmiri’ndeki baskılar...Kadın Jamnu Keşmir Özgürlük Cephesi’nin düzenlediği bir günlük açlık grevine katılmış. Eylemden amaç, Hindistan Başbakanı’nın Keşmir’de insan hakları ihlallerine karşı sıfır tolerans uygulayacağına dair verdiği sözü hatırlatmak. Hükümet karşıtı bir eyleme katılmış olmanın tedirginliği ve Hindistan Keşmiri’ndeki baskıların hüznü gözün köşesinde biraraya gelip birikmiş, oradan ‘O an’ın bütününe güzelliğiyle bezeli olarak yayılıyor. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

  [​IMG]

  Düşünen Adam...Bu ünlü heykeldeki kişinin Dante olduğu söylenir. Zaten Auguste Rodin de bu heykeli Dante’nin İlahi Komedya’sı temalı bir seri heykel arasında üretmiştir. Kendi deyişiyle Dante’yi Cehennem’in kapısında şiirini tasarlarken fikrin oluşmasını esinin geldiği anı tasvir etmiştir. ‘O an’ ne kadar esprili olursa olsun bu heykelin efsane niteliğini pekiştiriyor. Amerika Kansas’taki müzede görevli hassas yere sıvı püskürtüyor. Heykel o kadar muhteşem ki, düşünce o kadar derin ki, hassas yere püskürtülen sıvıya rağmen kılını kıpırdatmaması şaşırtmıyor. (David Eulitt / The Kansas City Star)

  [​IMG]

  Amaç kafasını koparmak...İspanya’nın Bask Bölgesi’ndeki bir fiestada “eğlenceli” bir yarışma. Amaç, uzaktan atlayıp bir ipe asılı ölmüş kazın kafasını koparmak. Işığıyla,hareketin yakalanışıyla pek çok açıdan başarılı bir fotoğraf. Hatta o ipin kompozisyona önce sakil gibi gelecek yerleştirilişi de başarılı. Çünkü böylece eğlencenin saçmalığı ortaya konuyor. (AP Photo/Alvaro Barrientos)


  [​IMG]

  Küçük All Star...Amerika’da Chicago Cubs beyzbol takımının önde gelen iki oyuncusu All Star maçı öncesindeki gösteri maçında küçüğün gelen topu yakalamaya çalışmasını izliyorlar. Çocuk sağdaki oyuncu Albert Pujols’un oğlu. Büyüklerin ciddi olma rolüyle karışık dalgacı mimikleri ve duruşları, dilini çıkarmış çocuğun ayrı bir alemdeki ciddiyeti ‘O an’a harika bir çocuksuluk yayıyor. (AP Photo/Gene J. Puskar)

  [​IMG]

  Serinleyen patenci...Amerika California’daki Harbor City’nin buz pateni salonunda bir patenci. Fotoğraf, bölgenin sıcaktan bunaldığı yaz günlerinde çekildi. Yani o sırada hem spor yapma hem de serin bir yerde bulunma dürtüsü vardı. Buzun renklerin en serinlerinden birinin tonlarına bürünmesi bu iki dürtüden birini gösteriyor. ‘O an’da pistin üzerinde silüet halinde çıkan patencinin serinleme dürtüsü dolaşıyor. (AP Photo/Daily Breeze Brad Graverson

  [​IMG]

  Umudun ölümü...Ölümü de göze alıp, Afrika sahilinden uyduruk teknelere doluşup İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na gidiyorlar. Amaçları İspanya’ya, oradan da Avrupa’ya kapağı atmak. Yolda ölüyorlar ya da artık onları bulmayı uzmanlık haline getirmiş İspanyol sahil güvenlik ekiplerine yakalanıyorlar. Bu ikisi geçirdikleri korkunç dehşet yolculuğunun ardından yakalandıktan sonra kıyıda oracıkta dinleniyorlar. Biri dalıp gitmiş. Fotoğrafı daha büyütüp baktık. Diğerinin ışıksız, donuk gözleri umudunun ölümünü anlatmış. Beton zemine uzattığı eliyse insanca bir hayat için aradığı yardımı bulamamanın tükenişiyle bükülmüş. (AP Photo/Arturo Rodriguez)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşte Fotoğrafları (Özel) Forum Tarih
Ekosistem Resimleri Fotoğrafları Diğer Resimler 7 Ağustos 2011
Geçmişten Bugüne Çankırı Fotoğrafları Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 20 Ocak 2010
Işte Günün O Muhteşem Fotoğrafları 26.06.2009 Doğa Manzara Resimleri 26 Haziran 2009
|| İşte "İğne Deliği Fotoğrafları" || Diğer Resimler 20 Haziran 2009
İŞTE GÜNÜN O MUHTEŞEM FOTOĞRAFLARI 23.o3.2oo9 Diğer Resimler 24 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş