İşte Hz.Fatima anamizin hirkasi

'Dini Resimler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İşte Hz.Fatima anamizin hirkasi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iste Hz.Fatima anamizin hirkasi

  [​IMG]
  İşte Hz. Fatima'nın hırkası  Topkapı Sarayı, farklı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Peygamber ailesine ait hırkalar ilk kez sergilenecek..


  Ramazan'ın manevî iklimine girilirken Topkapı Sarayı Müzesi, Kutsal Emanetler bölümünde yer alan bazı hazineleri ilk kez teşhir etmeye hazırlanıyor.

  Bunlar arasında Hz. Fatima'nın hırka ve seccadesi, Hz. Hüseyin'in kanlı cübbesi yer alıyor. Ehl-i Beyt'e ait eşyalar ve yazma eserlerin yüzyıllar sonra görülebileceği serginin en büyük sürprizi ise Hz. Ali'ye ait olduğu belirtilen kılıç.

  Alınan bilgilere göre, "Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi" için envanter çalışması yapan uzmanlar, araştırma sırasında tarihî bir kılıca rastladı. Kılıç Kutsal Emanetler bölümünde envantere başka bir isimle kaydedilmişti.

  Ancak yapılan incelemeler ve laboratuvar çalışmaları sonucunda kutsal emanetin Hz. Ali'nin kılıcı olduğu belirlendi. 27 Ağustos'ta açılacak ve 24 Kasım 2008 tarihine kadar sürecek sergide Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi sırasında Osmanlı Devleti'ne intikal eden eserler ilk kez görülebilecek.

  Hadîkatü's-Sü'edâ'da yer alan olaylardan bazıları şunlar: Hz. Fatima'nın ölümü, Hz. Ali'nin Nehrivan zaferi, Hz. Ali'nin ölümü, Hz. Ali'nin ölümünden sonra Hz. Hasan'ın ilk vaazı, Hz. Hasan'ın ölümü, Hz. Hüseyin'in Kerbelâ 'da Yezid'in askerleriyle konuşması, Zeynel Abidin'in camideki vaazıyla, Şam halkını etkilemesi.
  [​IMG]
  Hazreti Fatima’ya ait hırka, kahverengi yünlü kumaştan yapılmış.

  [​IMG]
  Hazreti Fatima’nın seccadesi olarak muhafaza edilen beyaz kumaşın üzeri sonradan yazılarla bezenmiş
  [​IMG]
  Hazreti Hüseyin’in bu cübbesi de ilk kez ziyarete açılıyor.


  Tel : (0212) 512 04 80
  Faks : (0212) 528 59 91
  E-posta: topkapisarayi@kulturtuizm.gov.tr

  - Salı günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatlerinde açıktır.

  - Harem Dairesi ayrı biletle 09.30-15.30 saatlerinde gruplar halinde gezilebilir.
  30 Ağustos 2008 Zafer Bayramı, 29 Eylül 2008 (Yarım gün) Ramazan Bayramı, 28 Ekim 2008 (yarım gün) Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim 2008 Cumhuriyet Bayramı, 7 aralık 2008 Kurban Bayramı olarak kutlanacaktır. Dini bayramların ilk günü müze, 13:00'ten itibaren açıktır..

  Topkapı Sarayı Giriş Biletleri Sadece Topkapı Sarayı Müzesi 1. Avluda bulunan bilet gişelerinden temin edilir. Harem için ayrıca bilet almak gerekmektedir. Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 10 (on) YTL’dir. Harem giriş bileti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 10 (on) YTL’dir. Harem giriş biletleri ayrıca Harem girişindeki gişede de satılmaktadır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş