İşte AB uyumlu çipli pasaportlar

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İşte AB uyumlu çipli pasaportlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Emniyet Genel Müdürlüğünce, Avrupa Birliği(AB) standartlarında çipli pasaportlar hazırlandığı bildirildi.
  Edirne Emniyet Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürü Ali Türedi, , Avrupa Birliği standartlarına göre hazırlanacak ve eskilere göre daha küçük boyutlarda olan pasaportlarda, tüm kayıtlarının bilgisayar ortamında tutulacağını söyledi. Türedi, süresi biten pasaportlarda uzatma olmayacağını kaydetti.
  Yeni pasaportlarda işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılacağını anlatan Türedi, şunları söyledi:
  ''AB standartlarına göre hazırlanan küçük pasaportların tüm kayıtları bilgisayar ortamında tutulacak. Pasaport üzerindeki çip kişiyle ilgili tüm bilgileri saklayacak. Bu bilgiler özel optik cihazlarla okunacak. İç sayfa yazılımları özel bir makine tarafından yapılıp, kodlanacak. Morötesi ve kızılötesi ışınlarla görülebilecek özellikler taşıyan pasaportların sahtesinin yapılması mümkün olmayacak.''
  Yeni pasaportların kullanımının birçok alanda kolaylık sağlayacağını ifade eden Türedi, pasaport sahibinin tüm bilgilerinin gümrük kapılarındaki elektronik ortamda kısa sürede görüleceğini ve işlemlerin daha hızlı ve kısa sürede yapılacağını bildirdi.
  Türedi, yeni pasaportların kısa süre içerisinde hizmete gireceğini belirterek eski lacivert pasaportların yerini yeni bordo renkli pasaportların alacağını belirtti.
  ÇOCUKLAR DA PASAPORT ALABİLECEK
  Yaşı kaç olursa olsun herkesin kendi pasaportunun olacağını anlatan Türedi ''Eskiden küçük çocuklar ailesinin refakatinde yolculuk yapabiliyordu. Yeni pasaportların hizmete girmesiyle birlikte yaşı kaç olursa olsun çocuklar için ayrı pasaport çıkacak'' dedi.

  Türedi, yeni pasaport almak isteyenlerin müracaatlarını ilçelerden de yapabileceğini fakat pasaportların merkezden alınacağını belirtti.
  TAKLİT EDİLEMEYECEK
  Birden fazla güvenlik katmanı bulunacak pasaportların sahtesi yapılamayacak. Birçok aşamalı planlanan güvenlik katmanlarında yer alan figür ve resimler, ancak mor ötesi ya da kızıl ötesi ışınlarla görülebilecek.
  Pasaportlardaki fotoğraflar pasaport defterine yapıştırma yerine bir yazıcı ve laminasyon cihazıyla yerleştirilecek. Her türlü kimlik bilgilerinin yer alacağı yeni pasaportlara yerleştirilen çiplerde kişilerin parmak izleri de yer alacak.
  Yeni düzenleme sayesinde ülkeye giriş ve çıkışlarda herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin pasaport kontrolünden kaynaklanan bekleme süreleri de ortadan kalkacak.

  Sabah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşte uyumlu çipli Forum Tarih
Hangi Burç İnsanı Hangi Burç İle Uyumlu - Burçların Uyum Listesi Burçlar Alemi - Astroloji 24 Ağustos 2011
Windows 7 ile Uyumlu Donanımlar ve Sistemler Windows 7 2 Ekim 2009
Linux Uyumlu Donanım Listesi Linux işletim sistemi 10 Ocak 2009
Vista Uyumlu Program ve Oyun listesi Nelerdir neler Calısır Vistada Windows Vista 1 Eylül 2008
Hinduizm kast sistemi kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş