İşte 150 yıl yaşamanın sırrı !

'Genel Sağlık' forumunda Hard-workinG tarafından 11 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hard-workinG

  Hard-workinG Yeni Üye

  İşte 150 yıl yaşamanın sırrı ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşte 150 yıl yaşamanın sırrı !
  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü, yetişkin insan kök hücrelerini yeniden programlamayı başardı.
  [​IMG]
  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, çalışmaları neticesinde yetişkin insan kök hücrelerini yeniden programlamayı başardıklarını belirterek, "Elde edilen yeniden programlanmış hücrelerin hücre-gen tedavisinde kullanılabileceği ortaya konulmuştur" dedi.

  Yeditepe Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biomühendislik Bölümü tarafından yapılan kök hücre çalışmasının sonuçları, bugün kamuoyuna duyuruldu. Kanser, Diabet ve Parkinson gibi birçok hastalığın tedavisine temel oluşturacak çalışmanın anlatıldığı toplantıya Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın yanısıra üniversitenin mütevelli heyeti Başkanı Bedrettin Dalan ve çok sayıda akademisyen katıldı. Toplantı öncesi YÖK Başkanı Teziç ile bilimsel deneylerin yapıldığı laboratuvarları gezen Bedrettin Dalan, çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

  Üniversitede düzenlene toplantıda konuşan Yeditepe Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Viral vektör kullanmadan insan dişlerinden alınan kök hücrelere yeniden programlama için gerekli olan genlerin başarı ile aktarıldığını söyledi. Gen aktarılan yetişkin insan kök hücrelerinin daha hızlı bölünme ve çoğalma özelliği kazandırıldığını belirten Şahin, "Yeniden programlanan bu hücreler ile hücre kültür ortamında ve model hayvan deneylerinde yara iyileştirilmesi konusunda başarılı sonuçlar elde edildi. Bu çalışmalarda 20 yaş diş folikülünden çok değerli kök hücrelerin kolayca elde edilebilir olduğu görüldü. İlk defa yine bu çalışmada 20 yaş diş folikülü kök hücrelerine virüs kökenli olmayan vektör aracılığı ile istenilen genler aktarılarak yeniden programlamanın mümkün olduğu ortaya çıktı. Elde edilen yeniden programlanmış hücrelerin hücre-gen tedavi amaçlı kullanılabileceği ortaya konulmuştur" dedi.

  Şahin, yeniden programlanmış kök hücrelerin, kalp rahatsızlıkları, felç, parkinson, kanser gibi hastalık modelleri üzerinde denenerek tedavi potansiyallerinin araştırılması için çalışmalar sürüyor" diye konuştu. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şahin, "İnsan ömrü uzayacak mı" şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

  "Türk insanın ortalama yaş ömrüne baktığın zaman 1950'li yıllarda erkeklerde 50'li yaşlar, bayanlarda da 60'lı yaşlar idi. Şimdi ise hayat standartları yükseldi ve bu yaş ortalaması da buna bağlı olarak yükseldi. Yarın bu teknoloji insanların tedavisinde kullanılabilirse hayat standartlarını yükselttiği için ömrümüzü uzatabilir. Ancak bunu şimdiden söylemek şarlatanlıktır".
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  150 yıl yaşayıp napcan ya:D:D paylaşım için tşk.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşte yıl yaşamanın Forum Tarih
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Hangi hastalığı iyileştirecek bir ilaç icat etmek isterdiniz? neden? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
2013 Yılı Dini Günlerin Listesi Dini Sohbetler Dini Forum 24 Nisan 2012
Eistein'in Çocukluk,Öğrencilik Yılları ve Buluşları Nelerdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 15 Ocak 2012
Milli Piyango Listesi Yılbaşı Çekilişi Şans Oyunları 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş