İştahsız çocuklara yönelik öneriler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda =FiRaRi tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  İştahsız çocuklara yönelik öneriler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İştahsız çocuklar ebeveynlerin en büyük sorunlarındandır. Seçici davranan, sebze meyveyle arası iyi olmayan çocukların yemek yememek için öne sürdükleri türlü bahaneler ve bir çatal yemek için peşinden koşturan annelerin oyunları bitmek tükenmek bilmeyen kısır döngü şeklinde devam eder. Bir lokmadan sonra “doydum, yemiycem” yanıtını alıyor, Birkaç çeşit yemek seven çocuğunuza her gün ne pişirsem derdi çekiyorsanız, öğün saatleri pazarlık ve savaş zamanlarına döndüydeğişimler yapmanın zamanı geldiğini göstermektedir. 1-3 yaş grubunun damak tadı belli aromalarla kısıtlıdır, bu nedenle de fazla seçicidir, ailenin sofrada buluştuğu huzurlu yemek saatlerinin kavgacı ortama dönüşmemesi için sabırlı olmalısınız. Sevdiği yemekleri farklı sebzelerle renklendirip, özel tarifler geliştirerek gün be gün geliştirebilirsiniz. Unutmayın onunla inatlaşmanız sorunu daha da büyütecektir.
  Bu yaş grubundaki çocuklar için sofrada oturmaktan daha maceraperest alternatifler vardır. Çocuğunuza televizyon ekranına dokunmaması gerektiğini söylemenizden hemen sonra ekranda minik bir el izi görmeniz an meselesidir. Aynı durum yemek konusunda da geçerlidir. Otokontrol geliştirme isteğinden ötürü sizinle inatlaşmak ve kişisel özgürlüğünü ispatlamak isteyişi yemek seçimlerinde de sizinle zıtlaşmasına bunu da bir oyun gibi görmesine neden olabilir. Bu nedenle sabırlı yaklaşıp seçimlerine saygı duyduğunuzu göstermelisiniz.
  Daha büyük yaş grubu için ise sadece tadına bakmasını istemek doğrudur, ama negatif yanıt alma durumunda abartılı tepkiler vermemelisiniz.

  İşte Birkaç Öneri...

  • Hiçbir zaman yemeği ödül, ceza veya pazarlık aracı olarak kullanmayın. Yemek seçimleri ve yeme miktarları üzerindeki endişenizi çocuğunuza yansıtmayın.
  • Yeni lezzetlerle tanışmasını sağlamaktan vazgeçmeyin. İlk denemede başarılı olamayabilirsiniz pes etmeyin biraz zaman geçtikten sonra tekrar sunun.
  • Porsiyonlar konusunda dikte etmeyin, doyma noktasını kendi tayin etmeyi öğrensin.
  • Alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Çocuğunuz belli gıdalara karşı yatkınlık kazandıysa ve bunların yanlış seçimler olduğuna inanıyorsanız alışveriş listesinden bu besinleri çıkarın.
  • Arkandan ağlar mantığı ile doymuş olan bir çocuğa tabağı silip süpürmesi için ısrar etmeyin. Bilin ki obezite ülkemizin yaygın sorunlarından biri oldu.
  • Tatlı yerine meyve yeme alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olun. Beraber sağlıklı sütlü tatlılar, dondurmalar, meyve suları, milk shakeler hazırlayarak eğlenin.
  • Rafine besinler, doğal olmayan renkli sıvılar, gazlı içeceklerle tanışmasını önlemeye gayret edin.
  • Zamanlı zamansız atıştırmasının önüne geçin. Öğün saati kavramı geliştirmesine yardımcı olun.
  • Sizin istediğinizi yemesi için fast food ya da şekerlemelerle ödüllendirmeyin.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Kasım 2008

  1 kişi bunu beğendi.
 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İlkokul Çocukları İçin Özel Öneriler
  • Öğle yemekleri. Okulda sağlıklı alternatifler bulamıyorsa sizin hazırlayacağınız zengin besleyicilikteki mönülerle denge kurabilirsiniz. Unutmayın baştan nasıl alıştırırsanız öyle gider, neyi neden yemesi ya da yememesi gerektiğini makul nedenlerle anlatın.
  • Güne mutlaka dengeli bir kahvaltıyla başlasın.
  • Aşçılıkla tanışmaya başlasın. Bir süre sonra çocuğunuzun kendi öğle yemeklerini hazırlamasına izin verin, beraber alışverişe çıkın.
  • Ara öğün ve okul sonrası öğünlerini de planlayın. Hazırlaması ve taşıması kolay mini öğünlerle ani bastıracak açlık sinyallerini susturacaktır.
  • Okul yönetimini kantin satış politikaları ile ilgili gerekiyorsa uyarın. Mönülerin diyetisyenler eşliğinde yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamaları konusunda teşvik edin.

  Adölesanlar (Ergenlik Dönemindeki Çocuklar)

  • Ailecek yemek yeme kültürünü koruyun. Akşam yemeklerinde huzurlu bir ortam, piknikler, bayram, kutlama yemekleri çocukların gelişiminde temel yapı taşlarındandır. Bu yaş grubunun isyankar tutumlara girmesini önleyecek aileyi bir arada tutan birliktelikleri sıklıkla tekrarlayın.
  • Çocuğunuzun öğün sürelerini kısaltmasına izin vermeyin. Bu yaş grubu bir an önce bilgisayar veya televizyon karşısına geçmek için hızlıca yemeklerini bitirmek isteyebilir, gününün nasıl geçtiğini sorup, ilgisini çeken mevzuları masaya taşıyarak ailecek geçirilen süreleri uzatmayı deneyin.
  • Bazı beslenme hatalarına izin verin. Özellikle fiziksel olarak aktif olan adölesanların yüksek kalori almalarına göz yumabiliriz. Ancak genel beslenme alışkanlıkları dahilinde yeterli ve dengeli yaşam alışkanlıkları kurduklarından emin olduğunuz müddetçe.
  • Toleransınızı kötüye kullanmasına izin vermeyin. Büyüme çağındaki çocukların gelişiminin önüne geçecek kötülükte beslenme şekli, sağlığını tehdit edebilecek çöplük gıdaları almasına kota koyun. Bu durumda sizin için en kolay yol gösterici çocuğunuza boyunun uzamamasından duyduğunuz endişenin paylaşılması olabilir.
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

  İştah probleminin en çok 2 yaşındaki çocuklarda görüldüğünü belirten uzmanlar, çocuklardaki yemek probleminin önüne geçebilmek için beslenmeden bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerektiğini belirtiyorlar. Diyetisyen Zerrin Aydın, çocukların içmeyi yemeğe tercih ettiğini ve kolayca doygunluk hissi duyduğunu belirterek, “Böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler”dedi.

  Anemi, barsak parazitleri ve hastalıkların iştah kaybına yol açtığına dikkat çeken Diyetisyen Zerrin Aydın, “Psikolojik nedenler de iştahsızlığı etkilemektedir. Normal büyüme eğrisi gösteren çocuklarda 15-18 aylar arasında iştah en düşük düzeydedir. Yemeği reddetme ya da belli yiyeceklere yönelme davranışı 2 yaş çocuklarda sık rastlanır. Çocuklar her dönemde aynı büyüme hızını göstermezler. Doğumdan 1 yaşa kadar olan hızlı büyüme 2, 3 ve 4. yaşlarda azalır. Yılda ortalama 2 kilogram kadar artış olur. Eğer; çocuğun büyüme ve gelişmesi normalse, yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu oluşturmuyorsa, çocuk ihtiyaçları kadar yiyorsa, anneler endişelenmemelidir. Bazen öğün atlansa hatta bazı nedenlerle birkaç gün yemek düzeni bozulsa bile önemli bir sağlık sorununa neden olmaz” dedi. Aydın, iştahsızlığın önüne geçebilmek şu tavsiyelerde bulundu:

  “İştahsızlık problemi olan çocuklarda yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında sıvı alımı sınırlandırılmalıdır. Çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler. Biberon yerine bardak kullanılmalıdır. Böylece sıvı tüketimi azalır. Süt, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı belirlenmelidir. Bir öğünde besini reddettiyse tamamen farklı bir besin denenebilir. Onu da reddederse bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir. Şekerleme, cips, çikolata, bisküvi iştahı engelleyebilir. Ara öğünler küçük porsiyonlar olmalıdır. Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanmalıdır. Örneğin; küçük dilimlenmiş salatalık, havuç gibi. Çocuğu yemek konusunda zorlama, sorunu kötüleştirir. Reddedilen besin bir süre sonra tekrar denenmelidir. Grup halinde yaşıtlarıyla yemek olumlu yeme davranışlarını geliştirir”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İştahsız çocuklara yönelik Forum Tarih
Çocuğum Neden İştahsız,Çocuğum Neden Yemek Yemiyor Çocuk Yemekleri 15 Şubat 2013
Çocuklarda İştahsızlık - İşhasız Çocuklar İçin Öneriler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Çocuklarda İştahsızlığa Bitkisel Çözüm Şifalı Bitkiler 26 Nisan 2010
Çocuklarda İştahsizlik Çocuk Sağlığı ve Bakımı 29 Mart 2010
Çocukta İştahsızlık Nedeni : Mide - Bağırsak Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş