İştahınızı kesmenin yolları

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İştahınızı kesmenin yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İştahınızı kesmenin yolları

  İştahınızı kontrolde tutmak için bu yöntemleri deneyin!
  Gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğu kaydediliyor.

  Beynin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmeye yol açan kimyasal maddeler salgıladığını belirten uzmanlar, "Ancak beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol ediyor. İşte, sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi bu. Ayrıca yemeklerin tadı, kokusu veya görüntüsü de açlık duygusuna sebep olabiliyor."

  Sık ve az yiyin

  Gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğu kaydediliyor. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin, çünkü bu besin türü, sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlıyor.

  Su tok tutuyor

  Su içmenin, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından önemli olduğunun da altını çizen uzmanlar, ayrıca vücut susuz kaldığında, çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderdiğini belirtiyor.

  Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusunun da tatmin olduğunu vurgulayan diyetisyenler, 'Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarından kurtulmanız da ayrı bir avantaj' ifadesini kullanıyor

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İştahınızı kesmenin yolları Forum Tarih
İstahınızın Kesmenin Yolu! Diyet Beslenme 21 Eylül 2008
İştahınızı kontrol etmenin yolları neler Diyet Beslenme 8 Aralık 2011
İştahınızı küçük hilelerle kontrol edin Diyet Beslenme 1 Ocak 2009
Kahvaltı Takımları [Bu takımlar iştahınızı açacak] Dekorasyon 4 Aralık 2008
İştahınızı yenmek için 5 altın kural Diyet Beslenme 7 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş