İştahınızı küçük hilelerle kontrol edin

'Diyet Beslenme' forumunda DilzaR tarafından 1 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  İştahınızı küçük hilelerle kontrol edin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Az yemek için çelikten bir irade şart değil! Küçük hileler yapmanız da çok işe yarar… Tabakları ve kaşıkları küçültmek, porsiyonları yumruk ebadında tutmak size iyi gelir. Telefonların büyük, porsiyonların küçük olduğu eski günlerde, ne obezite salgını vardı, ne devasa ölçüde tabutlar, ne de ekstra geniş klozetler! Günümüzde ise öğünler, bayram yemeği yoğunluğunda yeniyor…
  Çoğaltın ve azaltın
  Oysa porsiyonlarınızı küçültmek, belinizi inceltmek anlamına geliyor. İştahınızın bazı yanlarını törpülerken, bazı yanlarını da genişletmeniz gerekiyor. İşte çoğaltacak ve azaltacaklarınızın listesi:
  - İyi şeyler hep küçük paketlerde değildir: O zarif 100 kalorilik paketlerin belinizi inceltmeye bir yararı dokunmayabilir. Açlıktan değil de duygu dalgalanmaları yüzünden yemek yiyen ‘kronik diyetçiler’, küçük paketlerdeki yiyeceklerden bolca tüketiyor.
  Tokluk hissi uzun sürer
  Başka bir ifadeyle, içinde dört büyük kurabiye olan tek bir paket yerine, içinde iki küçük kurabiye olan paketlerden 4 tane yiyorlar. Aslında her ikisinin de kalorisi aynı! Peki, niçin böyle oluyor? Çünkü birçok insan küçük paketlerin diyet yiyecek olduğuna inanıyor.
  - Salata kasenizi büyütün: Hacmi kontrol edin ve kalorileri düşürün. Makarna ve peynir gibi ağır yiyecekleri daha taze ve az yağlı olanlarıyla değiştirmek; salatayı, porsiyonu küçültmeden ama sadece limon ve sirkeyle süsleyerek tüketmek aynaya bakarken tatmin olmanızı sağlar. Domates, salatalık, marul gibi lifli gıdaları tüketmek tokluk hissinizin uzun sürmesine yarar.
  - Tabaklarınızı küçültün: Sağlıksız yiyecekler, büyük tabaklarda önünüze gelirse; küçük tabaklarda sunulduğunda yiyeceğinizin üçte bir fazlasını tüketirsiniz. Büyük bir servis kaşığı kullandığınızda da, yüzde 50 daha fazla yersiniz. Dondurma için martini kadehlerini, yemek yerken de tatlı kaşığı ve salata çatalını tercih edin.
  Porsiyonlarınız yumruk gibi olsun
  - Dışarıda yemeyi azaltın. Her ne kadar, şeflerin yüzde 76’sı ‘normal ölçekte’ biftek servis ettiğini düşünse de; size sunulan normalin 2 katı büyüklüğündedir. Oysa birçok yiyeceğin ölçüsü, yumruk boyutunda olmalıdır.
  - Oburluk yapmazsanız ve her öğünde porsiyonları ufaltmayı sürdürürseniz, mideniz küçülecektir. Zaten bir süre sonra yumruk kadar yemek sizde alışkanlığa dönüşecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İştahınızı küçük hilelerle Forum Tarih
İştahınızı kontrol etmenin yolları neler Diyet Beslenme 8 Aralık 2011
Kahvaltı Takımları [Bu takımlar iştahınızı açacak] Dekorasyon 4 Aralık 2008
İştahınızı kesmenin yolları Diyet Beslenme 1 Kasım 2008
İştahınızı yenmek için 5 altın kural Diyet Beslenme 7 Ekim 2008
İstahınızın Kesmenin Yolu! Diyet Beslenme 21 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş