İşsizlik bir süre daha yüksek kalacak

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 18 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İşsizlik bir süre daha yüksek kalacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşsizlik bir süre daha yüksek kalacak
  Amerikan Merkez Bankası (Fed), ABD ekonomisinin 2010 süresince büyümede hedef doğrultusunda ilerleyeceğini, ancak işsizliğin “bir süre” daha yüksek kalmayı sürdüreceğini bildirdi.

  Fed'in yayımladığı son raporda, bu yıl ekonominin yüzde 2,8 ile yüzde 3,5 arasında büyüme kaydedeceği belirtildi. Bir önceki tahminlerde büyümenin yüzde 2,5 ile yüzde 3,5 arasında olacağı tahmin ediliyordu.

  2012 itibariyle büyümenin yüzde 3,4 ile yüzde 4,5'e çıkacağı öngörülüyor.

  Raporda yer alan tahminlere göre, işsizlik oranı ise bu yıl yüzde 9,5 ile yüzde 9,7 arasında, gelecek yıl ise yüzde 8,2 ile yüzde 8,5 arasında seyredecek. 2012 itibariyle ise işsizlik oranının yüzde 6,6 ile yüzde 7,5 arasında olacağı tahmin ediliyor.

  ABD ekonomisi geçen yıl resesyondan çıkmasına karşılık Fed, tüketiciler ve şirketler harcamalarını artırma konusunda hala ihtiyatlı olurken işsizliğin yüksek seyretmeye devam edeceğini belirtti.

  Son ekonomik raporların, ekonominin ve istihdam piyasasının normale dönmesinin “bir süre” alacağını gösterdiğini ifade eden Fed, ekonomik iyileşmenin hızının hanehalkı ve iş yaşamındaki belirsizliklerle baskı altında olacağını, istihdam piyasası koşullarında azar azar bir iyileşme, bankacılık sektöründe kredi koşullarının rahatlamasının ise yavaş olacağını tahmin ediyor...​

  Hürriyet
   

Bu Sayfayı Paylaş