İşsizlik- İşsizlik nedir? İşsizliğin topluma dair sonuçları - işsizlik hakkında

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İşsizlik- İşsizlik nedir? İşsizliğin topluma dair sonuçları - işsizlik hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşsizlik- İşsizlik nedir? İşsizliğin topluma dair sonuçları - işsizlik hakkında

  İşsizlik
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Bir ekonomide çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin (15 yaş ve üstündekiler) olması halinde, söz konusu ekonomide işsizlik var demektir.O halde, çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlere işsiz denir.
  Bir ekonomide işsiz miktarı ise, söz konusu ekonomide işi olmayan ve cari ücret düzeyinde çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin miktarıdır.
  Bir ekonomideki işsizlik oranı ise, söz konusu ekonomideki işsizlerin toplam işgücü (çalışanlar + işsizler) içindeki payı ifade eder.
  İşsizlik oranı = (İşsizlerin miktarı/toplam işgücü)X100’dür. İşsizlik oranlarının ülkelere göre listesi bağlantısından işsizlikte dünya sıralaması görülebilir.
  İşsizliğin kişisel sonuçları


  İşsiz kişiler geçimlerini sağlamak üzere para kazanamazlar,bunun sonucu olarak kişiler mortgage ev kredilerini veya ev kiralarını ödeyemeyecek duruma düşüp,kaldıkları mekanlardan çıkmak zorunda kalabilirler.Bu da evsizlerin varolmasına neden olur. Ayrıca işsizlik kişinin üzerinde önemli bir psikolojik baskı altındadır, bu da kişiyi bunalıma kadar götüren bir ruhsal rahatsızlık süreci içerisine girebilirler. Ayrıca istatistiklere bakıldığında işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde suç oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir.
  Sosyal-devlet yapısının daha geliştiği ülkelerde işsizlik sigortası uygulamaları görülmektedir. Ayrıca işini kaybetme korkusu bireylerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.
  İşsizliğin topluma dair sonuçları


  Yüksek işsizlik oranına sahip bir ekonomi, sahip olduğu işgücünün önemli bir kısmını kullanamamaktadır.İşsizliğin yükselmesi toplumda bencillik ve yabancı düşmanlığına yol açabilir. Az miktarda olan iş imkanını diğer ülkelerden gelen yabancılara kaptırmak istememe yabancı düşmanlığı ve sınırlardaki geçişlerin azalmasına neden olabilir. Ayrıca toplumda bireyler mevcut işi kapabilmek için, kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeye ulaşan bir yarışmaya dönüşebilir.Ayrıca yüksek işsizlik oranı işçiyi, patronun karşısında güçsüz bir duruma düşürebilir. İşveren, işçiyi onun yerine başkalarını alabileceği telkin ve tehiditinde bulunarak işçinin üzerine baskı uygulayabilir.
   

 2. Allah Razı Olsn Kardeşim...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşsizlik İşsizlik nedir Forum Tarih
Engellilerin İş Bulma, İşsizlik, İstihdam Konusunda Karşılaştıkları Sorunlar Seviyeli-Ciddi Konular 27 Aralık 2011
Ağustos ayında işsizlik 2,0 puan düştü Ekonomi Ve Borsa 12 Kasım 2010
Mezun olunan alanlara ve eğitim durumlarına göre işsizlik profili Eğitim Haberleri 7 Nisan 2010
2009 yılı işsizlik verileri açıklandı Ekonomi Ve Borsa 2 Mart 2010
İşsizlik bir süre daha yüksek kalacak Ekonomi Ve Borsa 18 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş