İşletme Organizasyonu ve Çiftlik Yönetimi

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İşletme Organizasyonu ve Çiftlik Yönetimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu programda, tarımsal botanik, zootekni, meteoroloji, bilgisayar programları, bitki koruma, tarım hukuku, tarımsal muhasebe, tarım politikası, hayvansal üretim işletmeciliği gibi oldukça geniş bir alanda dersler verilir. 10 haftalık staj döneminden sonra mezunlar özel veya kamuya bağlı çiftlik üretme tesisleri vb.. gibi yerlerde yönetici yardımcısı veya uzman olarak iş bulabilirler

  Programın Amacı: İşletme organizasyonu ve çiftlik yönetimi programının amacı, tarım işletmelerinin planlanması ve yönetimi konusunda çalışacak ara elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İşletme organizasyonu ve çiftlik programında matematik, tarımsal botanik, meteoroloji, bilgisayar, istatistik, tarımsal ekoloji, bahçe tarla tarımı, tarım hukuku, tarım işletmelerinin analizi ve planlama bağ-bahçe tarla ürünleri işletmeciliği gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler: İşletme organizasyonu ve çiftlik yönetimi programında okumak isteyenlerin hem biyolojiye hem ekonomiye ilgi duyan açık havada çalışmaktan hoşlanan, başkalarını etkileyebilen, girişimci kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İşletme organizasyonu ve çiftlik programını bitirenlere "Çiftlik Yönetimi Teknikeri" ünvanı verilir . İşletme organizasyonu ve çiftlik yönetimi teknikerleri çiftliklerin ve tarımsal işletmelerin yönetim planının hazırlanması ve yürütülmesi; çiftlikte üretilecek ürünlerin belirlenmesi, çalışacak elemanların seçimi, hammaddenin satın alınması verimli ürün elde edilmesi ve ürünlerin pazarlanması ile ilgili tüm işlerde ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak çalışır.

  Çalışma Alanları: İşletme organizasyonu ve çiftlik yönetimi teknikerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığına veya özel sektöre ait çiftliklerde görev alabildikleri gibi kendi çiftliklerinin yönetimini de yapabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşletme Organizasyonu Çiftlik Forum Tarih
İşletme Organizasyonu Ve Çiftlik Yönetimi Bölümü Rehberlik 25 Haziran 2009
Türkiyenin En İyi İşletme Fakülteleri Üniversiteler 24 Aralık 2011
Ağ işletmenliği taban puanları Meslekler Rehberi 13 Aralık 2011
Ağ işletmenliği maaşı ne kadar Meslekler Rehberi 13 Aralık 2011
Ağ işletmenliği bölümü hakkında bilgi Meslekler Rehberi 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş