İşletme Mühendisi

'Mühendislik' forumunda Fatma tarafından 3 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  İşletme Mühendisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İŞLETME MÜHENDİSİ


  TANIM

  Bir işletmenin, işletmecilik ve mühendislik anlayışına uygun biçimde yönetilmesini, üretimden satışa kadar olan sürecin denetlenmesini sağlayan, hem mühendislik, hem işletme yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olan kişidir.

  GÖREVLER

  - Üretimde işgücü, para ve malzemenin en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar, - İşletmelerde üretim faaliyetleri, üretilen ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması gibi işletme faaliyetleri arasında eşgüdümü sağlar, - İşletmelerde, atölyelerde planlama, pazarlama ve finansman, insan kaynakları bölümlerinde görev alarak iletişim ağını güçlendirir, - Üretim mühendisleri ile işletmeciler arasında iletişimi sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Çalıştığı alanla ilgili özel aletler ve hammaddeler, - Bilgisayar, - İmalat ve tasarımda kullanılan paket programlar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER İşletme mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, - Sayısal düşünme yeteneğine, - Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, - İleriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine, - Yerinde kararlar alabilme ve plan yapabilme yeteneğine sahip, - Yüksek başarma güdüsü olan ve yaratıcı, - Matematik ve sosyal bilimlere ilgili, - Sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, - Zamanı iyi kullanabilen, - Ekip çalışması yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  İşletme mühendisleri kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda görev alabilirler (sigorta, maden, banka, çiftlik, fabrika vb.). Çalışma ortamı temiz ve rahattır. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken müşterilerle, sendikacılarla, sigorta şirketleri ve vergi daireleri personeliyle etkileşimde bulunabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Büyük işletmelerde, fabrikalarda ve atölyelerde üretim faaliyetlerinin planlanması, pazarlanması, finansmanı, organizasyonu ve kalite kontrolünde mühendis ve yönetici olarak görev yaparlar.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleki eğitim, İşletme Fakültelerinin “İşletme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  İlgili bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Fizik, Matematik, Kimya, Statik gibi temel mühendislik dersleri ile birlikte, İşletme Ekonomisi, Ekonomi, Maliye, Hukuk, Sosyal Psikoloji, Genel Muhasebe, İstatistik Yöntemleri, Yönetim Muhasebesi, Ulusal Gelir ve İstihdam, Üretim Yönetimi, Ekonometri, Finansman, Pazarlama Yönetimi, İşletme Hukuku, Matematiksel Ekonomi, Yönetim ve Organizasyon, Pazarlama Araştırması, Ticaret Hukuku, Yöneylem Araştırması, Kalite Kontrol, Tesis Planlama, Türkiye Ekonomisi, Dış Ticaret, Kamu İşletmeciliği, Türk Vergi Sistemi, İşletme Politikası başlıklı branş dersleri okutulur. - Okutulan derslerin bir bölümü temel mühendislik, bir bölümü işletmecilik ve bir bölümü de sayısal derslerdir. Öğrenciler ayrıca, bir kamu veya özel sektör işletmesinde üretim bölümlerinde ve idari bölümlerde staj yapmak zorundadırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  - İşletme mühendisleri gelişen sanayi ve teknolojiye ayak uydurabilmek için bilgisayar ve yabancı dil konularında kendilerini geliştirebilirler, - Üniversitelerde öğretim üyesi olabilirler, - Başarılı olanlar işletmelerde üst düzey yöneticiliğe getirilebilirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşletme Mühendisi Forum Tarih
İşletme Mühendisinin Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Nelerdir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
İşletme Mühendisinin Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Deniz ulaştırma İşletme Mühendisi Görevleri ve Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Meslekler Rehberi 26 Kasım 2008
Deniz Ulastırma İşletme Mühendisi Meslekler Rehberi 24 Kasım 2008
Türkiyenin En İyi İşletme Fakülteleri Üniversiteler 24 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş