İşletme Fakültesi Üzerine(Programın Amacı-Mezunların Aldıkları Ünvan vs.)

'Meslekler Rehberi' forumunda UquR tarafından 9 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  İşletme Fakültesi Üzerine(Programın Amacı-Mezunların Aldıkları Ünvan vs.) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşletme Fakültesi Üzerine(Programın Amacı-Mezunların Aldıkları Ünvan vs.)  Programın Amacı
  İşletme programı fabrika, çiftlik, banka, sigorta, maden gibi mal ve hizmet üreten kuruluşlarda üretimin daha verimli bir biçimde yapılabilmesi için izlenecek yollar konusunda çalışılacak elemanları yetiştirir.


  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
  İşletme programında işletme ve kuruluşların her anlamda verimini artırmak amacıyla plan yapma, çalışmaları yönetme ve deneyleme alanlarında öğrencinin gerekli bilgi ve beceriye sahip olması amaçlanmaktadır. Bunun için ilk yıllarda matematik, istatistik, sosyoloji, ekonomi, hukuk; daha ileri yıllarda ise üretim yönetimi ve pazarlama, yönetim ve organizasyon, muhasebe ve finansman, kooperatifçilik, hukuk, bilgisayar gibi alanlarda dersler verilmektedir.


  Gereken Nitelikler
  İşletme okumak isteyen bir kimsenin üstsün bir genel akademik yeteneğe ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olması, matematik, sosyolojiye, psikolojiye ilgi duyması ve bu alanlarda başarılı olması gerekir. Ayrıca, görevi gereği çalıştığı kurumdaki diğer personelle ve halkla sıkı ilişkiler içinde olduğundan bir işletmecinin sabırlı, anlayışlı, hoşgörü sahibi ve insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, fikirlerini başkalarına anlatabilme ve insanları inandırabilme gücüne sahip bir kimse olması, kısaca insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanması gereklidir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
  İşletme Bölümünü bitiren öğrenciler “işletmeci” unvanı ile çalışırlar. İşletmeci çalıştığı işletmenin sahip olduğu para, inangücü, araç ve gereçten en iyi biçimde yararlanmayı sağlayacak çalışma düzenini planlar, çalışmayı denetler. Bunun için çalıştığı işletmede planlama, örgütlenme, yönetme, düzenleme, denetim gibi genel görevler yanında, ürünün iyileştirilmesi, üretimin arttırılması ve ürünlerin sayışı için planlar yapmak, kuruma parasal kaynak sağlamak ve kurumun parasal olanaklarını en ekonomik biçimde dağıtmak, kurumun insangücünü en verimli olacakları alanlarda çalıştırmak ve en uygun elemanları bulup işe almak gibi işler yapar.

  Çalışma Alanları
  İşletmeciler kamu ve özel sektörün bütün kademelerinde görev alabilecekleri gibi, kendi işletmelerini kurarak da çalışabilirler. Meslekte ilerleme, yetenek ve bilginin, başarılı bir çalışma ile kanıtlanmasına bağlıdır.
  Mezunlar çok çeşitli alanlarda iş bulabilmekle birlikte, son yıllarda en çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında istihdam edilmektedirler.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşletme Fakültesi Üzerine(Programın Forum Tarih
İşletme Fakültesi 1.Sınıf 2010 Arasınav Soruları & Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Nisan 2010
AÖF İşletme - İktisat Fakültesi (2000 - 2008) Çıkmış Final Soruları SBS - ÖSS - Sınavlar 30 Temmuz 2009
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Kampüsü Üniversiteler 15 Haziran 2009
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Türkiyenin En İyi İşletme Fakülteleri Üniversiteler 24 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş