İşitme engelliler de yabancı dil öğrenebilecek

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İşitme engelliler de yabancı dil öğrenebilecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir (AA)- AB'nin projesi kapsamında internet sitesinde 9 ülkenin işaret dili, işitme engellilere yabancı dil öğrenme imkanı sunacak.

  İsveç, Fransa, Portekiz, İspanya, Almanya, İngiltere, Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'nin ortak olduğu ''Spread the Sign'' (İşaretleri Yaygınlaştıralım) isimli AB eğitim projesi ile bu 9 ülkenin işaret dilleri internet sitesinde buluşturuluyor. Projenin Türkiye ortağı Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde de kelimelerin Türkçe işaret dilindeki karşılıkları siteye yükleniyor. Proje koordinatörü ve okulun muhasebe grubu öğretmeni Gökhan Kaya, yaptığı açıklamada, projenin her ülkenin ulusal işaret dili ile katılacağı web tabanlı ortak bir işaret dili sözlüğü hazırlamayı amaçladığını, ilk etapta proje ortaklarınca belirlenen bin 870 kelimenin ulusal işaret dilindeki karşılığının ''www.spreadthesign.com'' adresli siteye yüklendiğini söyledi.

  Görsel ve işitsel materyallerin yanı sıra 3 boyutlu animasyonlarla sözlüğün zenginleştirileceğini ifade eden Kaya, öncelikli olarak günlük hayatta sık kullanılan kelimelerin, yiyeceklerin, sayıların işaret dilindeki karşılıklarının sitede yer alacağını kaydetti.Kaya, projenin ikinci aşaması olarak mesleki eğitim terimlerinin işaret
  dilindeki karşılığının da havuzda bir araya getirileceğini, elektrik, motor, kuaförlük, sanat gibi alanlardaki terimlerin işaret dilindeki karşılığının sitede bulunabileceğini söyledi.

  Gökhan Kaya, proje kapsamında yapılacak çalışmaların Türk işaret diline de katkı sağlayacağına inandığını belirterek, ''İşaret dilinin standardı yok. Yöresel farklılıklar görülüyor. Bu farklılıklar nedeniyle zaman zaman biz de zorlandık. Bazı kelimeler İzmir'de farklı, Ankara'da farklı, Erzurum'da farklı anlatılabiliyor. Yaptığımız çalışmayla ulusal işaret diline standart kazandırabileceğimizi düşünüyorum'' diye konuştu.

  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İşitme engelliler yabancı Forum Tarih
Cevizkent Işitme Engelliler İlköğretim 0kulu Bilgileri Kaman Kırşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Temmuz 2012
Vezneciler Işitme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri Eminönü İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Aralık 2011
Yılmaz Balaban İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bilgileri Sincan Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Aralık 2011
İşitme Engelliler Öğretmenliği Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
İşitme Engelliler Öğretmenliğinde Çalışma Ortamı Ve İş Bulma İmkanları Nelerdir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş