İşini kaybeden vatandaş Acile koştu

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 18 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İşini kaybeden vatandaş Acile koştu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkan YILMAZER'ın haberi

  İşten atılan ya da kriz nedeniyle sigortasız çalıştırılanlar, sağlık güvencesinden de yoksun kalıyor. Bu durum acil servislere akına yol açtı. Vatandaşlar, sosyal güvencenin süresi dolmadan ücretsiz muayene olabilmek için acil servislere gidiyor.

  Ameliyat olmak isteyenler de acil servisten geçerek randevuyu sosyal güvence süresinin içine dahil ediyor. Sağlık meslek örgütleri bu durumun sektörde büyük bir kaosa sebep olacağına dikkat çekerken Türk Tabipler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy, ekonomik kriz için alınması gereken önlemler arasına sağlık güvencesinden yoksun kalanların da konulması gerektiğini ifade etti.

  İŞSİZLE MÜRACAAT SAYISI AYNI

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası yöneticisi Songül Beydilli de Türkiye'de 2008 Kasım ila 2009 Şubat ayları arasında, 883 bin kişinin sosyal güvencesini kaybettiğini söyledi. Beydilli, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin acil servislerine 2008 yılı kasım ayında 4 milyon 561 bin hastanın müracaat ettiğini, 2009 Ocak ayında ise bu sayının 822 bin artarak 5 milyon 383 bine çıktığını söyledi. Bu iki sayı arasındaki büyük benzerliğin tesadüf olmadığını belirten Beydilli, işsiz kalan ya da sigortasız çalıştırılan kişilerin iki kere mağdur edildiğini dile getirdi.

  İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirezen ise ücretsiz muayene sebebiyle acil servislere müracaatların çok arttığını, hiçbir düzenleme yapılamadığı için de giderek çoğalan hastalarla doktor ve sağlık çalışanlarının karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuranların yüzde 40'ının durumunun acil olmadığını duyurdu.

  Sadece kamu hastanelerinde değil, özel hastanelerde de durum aynı.

  (Akşam)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş