İş Kaybı Tazminatı Hakkinda Bilgiler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda NeslisH tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İş Kaybı Tazminatı Hakkinda Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1. Kapsam

  Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 24.11.1994 tarih ve 4046 sayılı Kanun, özelleştirme nedeniyle işini kaybeden ve iş kaybı tazminatı almaya hak kazanan sigortalı işsizler.

  2. Amaç

  Özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) bir hizmet akdine dayalı olarak ücret karşılığı çalışırken, bu kuruluşların özelleştirmeye hazırlanması, özelleştirilmesi, küçültülmesi veya faaliyetlerinin kısmen veya tamamen durdurulması, süreli veya süresiz kapatılması veya tasfiye edilmeleri nedeniyle, hizmet akitleri, tabi oldukları iş kanunları ve toplu iş sözleşmeleri gereğince tazminata hak kazanacak şekilde sona erenlere belirli bir süre gelir ve sosyal güvenlik devamlılığı sağlamak.

  3. İlgili Kurumlar

  a) Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü; iş kaybı tazminatının ödenmesi ve sağlanacak diğer hizmetlere ilişkin işlemlerin yürütülmesinden, b) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı; kuruluşların özelleştirilmesine ilişkin her türlü işlemin yerine getirilmesi ile bunların özelleştirilmelerine hazırlık amacıyla yönlendirilmesini, faaliyetlerinin takip ve koordinasyonunu yürütülmesinden, sorumludur.

  4. Faydalanma Şartları ve Süreleri

  Özelleştirme nedeniyle işine son verilenlerin iş kaybı tazminatına hak kazanabilmeleri için, hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde en yakın Türkiye İş Kurumu birimine başvurmaları gerekmektedir. Özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlarda çalışırken hizmet akitleri sona erenlerden, hizmet akdi kesintisiz en az; - 550 gün devam edenlere 90 gün, - 1100 gün devam edenlere 120 gün, - 1650 gün devam edenlere 180 gün, - 2200 gün devam edenlere 240 gün, iş kaybı tazminatı ödenmektedir.

  5. Sunulan Hizmetler -

  İş kaybı tazminatı ödenmesi, - Yeni bir iş bulma, - Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi verilmesi, - Sosyal güvenlik kuruluşları kesintilerinin hak sahipleri adına ilgili kurumlara yatırılması.

  6. Ödeme Miktarının Hesabı

  İş kaybı tazminatı, hizmet akdinin fesih tarihindeki günlük net asgari ücretin iki katıdır.Özürlü personele (ilgili kanunların öngördüğü 1,2 ve 3. derece), günlük net asgari ücretin dört katı iş kaybı tazminatı olarak ödenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İş Kaybı Tazminatı Forum Tarih
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Ani İşitme Kaybı - Ani İşitme Kaybı sebepleri - Ani İşitme Kaybı Tedavisi Genel Sağlık 22 Nisan 2010
Diş Kaybı Kalp Hastalığının Habercisi Genel Sağlık 20 Nisan 2010
Soğuk ısırığı doku kaybına yol açıyor Genel Sağlık 11 Şubat 2010
Bebeğinizde İşitme Kaybı Olabilir mi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş