İş hayatında başarılı olmanın yolları

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İş hayatında başarılı olmanın yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iş hayatında başarılı olmanın yolları nelerdir

  Herkes iş hayatında başarılı olmak ister. Peki iş hayatında başarılı olmak iin ne yapmak gerekli? Aşağıdaki öneriler sizin için yararlı olacaktır.


  1. Şayet işe senden sonra başlayan biriyle karşılaşmışsan kesinlikle ilk hitap eden sen olmamalısın. Bırak afiyet olsun, günaydın ya da iyi akşamlar gibi sözcükleri o çömez kullansın ilk olarak. Sen duruma göre karşılık verirsin.

  2. Amir ya da patronlar için söylediğin hiçbir güzel söz asla ve asla yalakalık demek değildir. Bu konuda her türlü abartıya başvurabilirsin. Özellikle zam aylarında mutlaka denemelisin.

  3. Oturduğun yerden kapıdan giren çıkanı göremiyorsan mutlaka bir ayna bulundurmalısın, böylece ani baskınlara karşı önlem alabilir ya da senin dışında gelişen tüm olaylardan haberdar olabilirsin.

  4. Elinde işin olmasa bile asla ve asla işinin olmadığını kimseye anlatma. İşyerindeki herkes potansiyel olarak senin düşmanındır çünkü. Yarın bu bilgiyi sana karşı kullanabilirler. O yüzden sık sık işinin çok olduğundan, başını kaşıyacak vaktin olmadığından söz etmelisin.

  5. İş yerindekilerin arkasından konuşmaktan sakın çekinme. Unutma işyerinde arkadaşlık diye bir şey yoktur. Sadece üç tür insan vardır orada. Bir; kullanabileceklerin, iki, çıkarın olduğu için seni kullanmasına izin verdiklerin, üç; işyerine yeni gelmişler gibi asla ve asla muhatab almayacakların…

  6. İşyerindekiler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgiyi elinde tut! Bunun en kolay yolu senin gibi tipik mesaidaşlarınla bol bol dedikodu yapmaktır. Böylece hem çalışmak gibi sıkıcı bir uğraştan kaytarmış olursun, hem hoş vakit geçirirsin, hem de düşmanların hakkında stratejik bilgilere erişmiş olursun.

  7. Örneğin bir saat kadar arkadaşınla telefonda konuşmuşsan ya da bir o kadar zaman stratejik dedikodularla zamanını değerlendirmişsen bunu başka artılara çevirmek için derhal işe yoğunlaşma manevraları yapabilirsin. Örneğin bir amirini odaya çağırarak bir soru sorabilir, bir şey danışabilir ve böylece saatlerdir kafa patlattığın imajını yaratabilirsin. Bu arada bol bol iltifat yağdırmaktan çekinmeyesin. Damışma işi biter bitmez yeniden telefona sarılabilir ve başka bir arkadaşınla bir saat daha çene çalabilirsin. Vatandaş yutmuştur numarayı nasıl olsa!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İş hayatında başarılı Forum Tarih
Üretimde makineleşme insan hayatında ne gibi değişikliklere yol açmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
Paranın insanların hayatında yeri ve önemi kısaca Konu Dışı Başlıklar 17 Kasım 2016
Sürtünmenin insan hayatında yeri kısaca Eğitim Bilgileri 12 Kasım 2015
Mantarların insan hayatındaki önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 18 Ağustos 2015
İslamiyeti kabul eden toplumların hayatında hangi değişiklikler olur Dini Sorular ve Cevaplar 12 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş