İğneler Köyü Çorlu Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İğneler Köyü Çorlu Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorlu İğneler Köyü - İğneler Köyü Hakkında - İğneler Köyü Tanıtımı - İğneler Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MEHMET PINAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  İğneler, Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Savaşlar sırasında köyden geçen yaralı askerlerin acılarla inlemelerinden dolayı köyün adı önceleri iniler imiş.Daha sonraları İğneler olarak değişmiş.Günümüzde altyapısı tamamlanmış,üstyapı çalışmaları sürdürülen şirin bir Trakya köyüdür.

  Kültür

  Okuma yazma çok yüksektir. Türkiye'nin her kesiminden insanın yaşayabileceği nadir köyler arasında gösterilir.Ama biz köyümüzü çok seviyoruz.

  Gelenekler

  Burda Dügünler çok heyecanlı ve hareketli geçer 3 gün süre ile yapılan dügünlerde giyilen yöresel ve modern kıyafetlerin uyumu göze çarpmaktadır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 50 km, Çorlu ilçesine 30 km uzaklıktadır. Büyük bir arazi üzerine kurulu olan bu köy genellikle düz tarlalardan olusur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 620

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. koyun harmanlaması Husnu Öztuna'ya aıt bıçerdoverlerle yapılmaktadır.Mahmut Taştekin de balya makinesi ile köye hizmet vermektedir.Ayrıca hayvan yemi için faailyet gösteren makineler köylülerimizce çalıştırılmaktadır.Fabrikalara servis çeken minübüsler çalıştırılmaktadır.Çorlu'ya yolcu taşıyan minübüsçüler kooperatifi kurulmuştur.Ayrıca köylümüzün ürettiği sütü toplayarak süt işleme fabrikalarına götüren iki müteşebbisimiz de vardır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak bu okul 2005'ten itibaren kaderine terk edilmiştir. Köyün öğretim çağındaki gençleri komşu köy olan Pınarbaşı Köyü'nde öğretim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çok güzel kahvehaneleri ile de dikkat çekmektedir.Köyümüzde birçok kitabın bulunduğu "Köy Kütüphanesi" vardır. Cumartesi günleri Köy pazarı kurulmaktadır. Ulaşım,altyapı sorunları yoktur.Köy muhtarlığına ait traktör, iş makinesi mevcuttur. Ayrıca yeni yerleşim alanı planlamasında yeşil alanlar, spor alanları vb. mevcuttur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş