İğne Yapraklı Bitkiler

'Şifalı Bitkiler' forumunda Fatma tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  İğne Yapraklı Bitkiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Açık Tohumlular (Pinophyta)
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Ak ladin iğne yapraklar
  Bilimsel Sınıflandırma

  Alem: Plantae (Bitkiler)
  Bölüm: Pinophyta
  Sınıflar

  Pinopsida
  Sinonimler

  Gymnospermae
  Açık tohumlular (Pinophyta), çoğunlukla ağaç ya da ağaççık, seyrek de olsa çalı biçiminde olan bitkileri kapsayan taksonomik grup. Bütünüyle odunsu olan bu bitkiler, genellikle yapraklarının tamamını birden dökmediği için dört mevsim yeşil kalabilirler. Yaprakları çoğunlukla iğnemsidir. Bununla birlikte pulsu, yelpaze, şeritsi ya da tüysü tipte yapraklı olanları da vardır.
  Odun boruları (ksilem) ve soymuk boruları (floem) yapılarından oluşan vasküler sisteme sahiptirler. Odun yapıları gövdede bir daire üzerine dizilmiş açık koleteral iletim demetleri içerir. Bu nedenle de ikincil kalınlaşma gösterirler.
  Bir ya da iki evcikli bitkilerdir. Genel olarak erkek kozalaklar bir eksen üzerinde üstüste binmiş yapıda mikrosporofillerden oluşmuştur. Pul ya da kalkan biçiminde olan mikrosporofillerin karın kısmında çoğunlukla 2, bazen 4 polen kesesi (mikrosporangiyum) gelişir. Bu keselerde bulunan mikrospor ana hücresi, mayoz bölünme geçirerek mikrosporları, bunlar da polenleri verir. Açık tohumlularda polen üretimi oldukça fazla olup, her bir erkek kozalak birkaç milyon polen üretebilir. Bazı üyelerinin polenlerinde, polenin rüzgarla uçmasını sağlayan 2-3 hava keseciği bulunabilir.
  Dişi kozalak genelde erkek kozalağa benzer. Bir eksen üzerinde sarmal dizilmiş makrosporofillerden oluşmuştur. Her bir makrosporofilin üst kısmında iki tohum taslağı bulunur. Tohum taslaklarında da makrosporangiyumlar yer alır.

  Bu gruptaki bitkilere açık tohumlular denilmesinin nedeni, tohumun bir yapıyla kapanmamış olarak açıkta bulunmasıdır. Tozlaşmaları genelde rüzgarla olur. Doğrudan doğruya mikrofil üzerine gelen polenler, polen odacığında çimlenirler ve polen tüpü oluşur. Bu sırada generatif hücrenin çekirdeği bölünerek iki sperma çekirdeği verir. Polen hortumuyla arkegonyumlar içine sokulan bu sperm çekirdekleri yumurta hücresini döller. Embriyonun etrafında tohum kabuğu (testa) bulunur. Döllenmeden sonra tohum taslağı örtüsü genellikle odunsu bir yapı kazanır; ancak bazı gruplarda meyveyi andıran bir yapı da ortaya çıkabilir. Tohumların olgunlaşma süreleri 1-3 yıl arasındadır. Günümüzde 600 ile 1000 türle temsil edilmektedirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İğne Yapraklı Bitkiler Forum Tarih
Afyonun İğne Yapraklı Bitkileri Nelerdir Afyonkarahisar Tanıtımı 23 Haziran 2011
İğne Yapraklılar Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 7 Mart 2011
İğne Yapraklı Ormanlar Kuşağı Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 12 Aralık 2010
Garig, psodömaki,mangrov ormanları, iğne-yayvan yapraklı ağaçlar Doğa ve Bitkiler 19 Aralık 2008
2017 İğne Oyası Takı Modelleri Dantel Örnekleri 24 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş