İğdir Köyü Küre Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İğdir Köyü Küre Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iğdirköyü bilgileri - iğdir köyü tanıtım - iğdir köyü resimleri  İğdir, Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında kesin bilgiler elde olmamakla birlikte, Ortaasyadan göç eden Türk boylarından OĞUZLARIN "İğdir boyu"na mensup kişiler tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Cumhuriyet döneminde Küre ilçemizde İLKOKUL açılan ilk köyüdür. merkezi bir konumu olması itibarı ile civar köylerden okul için buraya gelinirdi.Ayrıca köyde jandarma karakolu vardı( Şimdi kapalı ) Köyde Sağlık Ocağı mevcut olup şu an atıl durumdadır. Köy İĞDİR Merkez olmak üzere CULLAR,ULACIK,KUBATOĞLU ve TOSYALI Mahallelerinden oluşur.
  Kültür

  Ovmaç çorbası,Mantı ,Tarhana,Islama(Banduma),Somun Ekmeği,Bükme ,Kara Lahana Dolması,Isbıt,Kırşayık,Kanlıca Mantarı,Kurtkulağı Mantarı ve daha bir çok yemek çeşidi yapılır.Eskiden hanımlar "ÖNLÜK" Denilen peştemal türü bir eteklik kuşanırlardı.Yün çorap çoğunlukla tercih edilir.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 76 km, Küre ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 357
  1997 397
  Ekonomi

  Geçmiş yıllarda köyde tarım ve havancılıkla geçinilirdi.zamanla tarım gerek toprağın verimssizleşmesi gerek yaban hayvanlarının zarar vermesi neticesinde bitme noktasındadır. Hayvancılık nisbeten devam etmektedir. Köy büyük oranda göç vermetedir.İstanbul ve Ankara en çok göç edilen yerlerdir. daha çok unlu mamüller işlerinde çalışıp geçimlerini temin ederler.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilkokul kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıvar ama faal değil. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak

  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İğdir Köyü Küre Forum Tarih
Karakoyunlu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Iğdır Iğdır Tanıtımı 3 Aralık 2012
İğdir Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
İğdir Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kuzugüden Köyü Hakkında Bilgi Merkez Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011
Küllük Köyü Hakkında Bilgi Merkez Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş