İğdecik Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İğdecik Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yerköy İğdecik Köyü - İğdecik Köyü Hakkında - İğdecik Köyü Tanıtımı - İğdecik Köyü Resimleri
  İğdecik, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: SELAHATTİN CANPOLAT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (354) 557 20 82

  Cep Telefonu: 0 (533) 469 33 23

  Tarihi

  İğdecik Köyü, tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanan bir yerleşim yeridir. Haniye adında bir kadının hayrat olarak yaptırdığı ( haniy kadin ) pınar halen kendi ismiyle anılmaktadır. Pınar'dan akan su yaz aylarında soğuk kış aylarında ılıktır.Orman alanı ve vasfına sahip değildir. Ancak sulu alanda ( Bağ - Bahçe ) yabani iğde ağacının çok olması nedeniyle köye İğdecik adı verilmiştir.

  Coğrafya

  Yozgat iline 20, Yerköy ilçesine 24 km saray kasabasina 7 km organize sanayi bölgesine 7 km uzaklıktadır. Tepe yamacı ve düzlüğüne kurulmuş şirin bir köy olan iğdecik artık saray beldesine bağlı bir mahalledir. İçinden geçen öz (çay) kurak yıllarda su miktarı en aza inip yağışla birlikte yeniden akmaya başlıyor. İğdecik'de halen kullanılan tarımsal sulama göleti bulunmaktadır. Özellikle çevresinde topraklarının verimliliğiyle tanınan bir köy'dür.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Tipik bölgesel iklim özelliklerini gösterir. Bu nedenle istenilen oranda yağış rejiminden faydanılamaz.Çevresinde orman ve benzeri yapılanmalar bulunmadığından doğal yağış rezervlerine bağımlı kalınmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 555
  2000 255
  1997 272

  Ekonomi [değiştir]

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarimda başlıca bugday'arpa'şeker pancari ve baklagil çeşitlerinden oluşur...hayvancilik ta ise standart küçük baş ve büyük başdir.Tarımsal ürün verimliliğin en üst düzeyde sağlanması için son yıllarda yapılmayan toprak analizlerinin yapılarak gerçekte toprağın ne istediği etüd edilip bilinçli ve doğru tarım teknikleri kullanılmalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim okulu mevcut olup aynı zamanda taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Fakat ne yazıkki kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Günümüz modern yaşama uygun çalışmalar yapılmaktadır.Halen proje kapsamında olan hızlı tren ( demiryolu ) çalışmalarının hayata geçmesi halinde yakınlığı dolayısıyla köyün önemi ve değeri artacağı gibi ekonomik katkılarıda olacaktır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İğdecik Köyü Hakkında Forum Tarih
İğdecik Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
İğdecik Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
İğdecikler Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
İğdecik Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
İğdecik Köyü Kuyucak Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş