İçmesu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İçmesu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -İçmesu Köyü Şenkaya - İçmesu Köyü Hakkında Bilgiler - İçmesu Köyü Resimleri


  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 63 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25370
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Şenkaya

  İçmesu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Erzurum ili Şenkaya ilçesine bağlı Bardız Çayı vadisi'de kurulmuş küçük bir köydür. Erzurum'a uzaklığı Horasan üzeri 153 km. Oltu-Şenkaya istikametinden ise 187km dir. Doğusunda Bardız (Gaziler, kuzey doğusunda Nüsünk, kuzeyinde Dölgah,güneyinde Yeniköy, batısında Norşen yer almaktadır. Halk genelde tarı ve tarıma bağlı olarakta hayvancılıkla geçinmektedir.Arıcılık yapanlar da mevcuttur. Rakım olarak 1400m civarındadır.Karasal bir iklime sahiptir.Ancak karasak iklim ile Karadeniz iklimi arasında geçiş iklimini oluşturur.Bu yüzden alçak kesimler kısmen meyve ve sebze yetiştirmeye uygundur.Mısır, bal kabağı, domates ,biber vs.ile meyvelerden dut, kiraz,kayısı ,elma yetiştirmeye uygundur. Yüksek kesimler ve dağların kuzey yamaçları yer yer çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. Ortasından Bardız Çayı'nın kollarından biri olan Hamas Çayı geçmektedir.Sularını Kıl Dağlar'ndan alan çayımız ilkbaharda coşkun sularıyla köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı olan Turnagölleri ve Karagöl görülmeye değer yerlerindendir. İsmi Cumhuriyetten sonra İçmesu olarak değiştirilmiştir.İçmesu ismi köyde kaynak olarak çıkan maden suyundan (Acısu) dolayı verilmiştir. Eskiden Tortum'a, Narman'a,Oltu'ya ve Sarkamış'a bağlıyken 1942'de Şenkaya'nın ilçe olmasıyla Şenkaya'ya bağlanmıştır.


  İsminin Tarihçesi

  Köy olarak ismi (Hamas) yöresel Türkçe Arapça kelimelere bakılarak araştırıldığında yörenin Hun Türklerinin 395-398 yıllarındaKafkaslar üzerinden işgal edildiği 6. yy' akadar da Sabir Türkleri tarafından kesin yerleşime açıldığı anlaşılmaktadır. Hatta 2005 yılında Şenkaya yöresinde bulunan bir mezarda çıkan at-avcı- köpek iskeletinin (Bu üçlü Türklere ait bir özellik) Türklerin bu bölgeye 1070-1048 Malazgirt ve Pasinler savaşları'ndan çok önceleri Hun Türkleri ve daha sonraki400'lü 500'lü yıllarda yerleştiklerini göstermektedir. Yöredeki Arapça, Farsça, Türkçe köy ve mıntıka isimlerinin Türklerin 650'li yıllardan sonra Hazar Türklerinin İşlamiyet'i kabül etmesi ve Güney Gürcistan'a doğru yerleşmelerive daha sonra Oltu Çoruh Vadileri ile bu bölgede yerleştikleri anlaşılmaktadır.

  TV programlarının birinde Dağistan'ın köylerinin birinde konuşulan Türkçenin köyümüz Türkçesiyle çokyakın benzerlik göstermesi de yörenin Ahıska Türkleri ve Kafkas Türkleriyle bir bütünlük arzettiğinin kanıtıdır.Gerk köy gerek mıntıka ismleri Bardız Çayı vadisi' nin Hun ve Sabir Türkleriyle Türkleştiği; Ömer ve Osman zamanlarında (650 li yıllar)İslamiyetle tanıştığı ,Abbasiler ve Selçuklularla bölgede Türk varlığının devam ettiği anlaşılmaktadır.Aslında Osmanlıca(Arapça-Farsça-Türkçe)olupta Ermenice veya Rusça-Rumca sandığımız yer isimleri: Lağsor Deresi:Arapça olarak kral mezarlarının bulunduğu vadi anlamını taşıması,Allahuekber dağlarının ismi, Nüsünk:ziyarete çıkılan yer veya kurban kesilen yer; Zakim:Arkaç (Gece davarın kaldığı yer) Nurşen:Nur ve şen ,veya güneşli yer manasına; Hamas:Kahramanlar,yiğitler manasında; Bardız kelimesinin Arapça kale köyü manasında ; Güreşken :Eşilen yer, kaygan yer, heyelanlı yer,(çok eşken)veya güreş tutan manasında olmaları mıntıka isimlerinden; Bebiros:Arapça Babirus..Gün kapısı, sabah güneşinin doğduğu yer anlamında,Sanamer(eski köy):Meraya yakın otlak , Haponus'un :Abonoz ağacı (Türkçe) Böküt:Büküt:İçinde küçük söğüt ağaçlarının bulunduğu yer(Türkçe) Şirvaz (farsça) İran'ın bir şehri
  Kültür [değiştir]

  Köye Özgü Yemek Tarifi

  HINGEL (Patates Hıngeli)
  Yeterli miktarda un,su,tuz ve yumurta mantı hamuru gibi yufka halinde açılır.5x5 veya5x6 cm kareler şeklinde
  kesilir. İçine harç olarak haşlanmış patatese tuz, reyhan, soğan,acıbiber
  isteğe göre karıştırılarak hazırlanır. 5x5 cm lik kareler halinde kesilen yufkalar içine hazırlanmış harçtan
  konularak;üçgen şeklinde yapıştırılarak kapatılır.Kaynamakta olan bol suda 3- 5 dakika haşlanır.
  Kevgirle sudan çıkarılan hıngeller üzerine kızdırılmış tereyağı,istenirse
  hafif tuzlu yoğurt katılarak sıcak servis yapılır.

  Coğrafya [değiştir]

  Erzurum iline 155 km, Şenkaya ilçesine 32 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karadeniz ile karasal iklim arasında geçiş iklimini oluşturmaktadır.Buna bağlı olarak çam ormanları dışında, alçak kesimlerde ardıç,sedir ve yöreye tipik; lilik, kızamık, karagöz ve abonoz tipi ağaçlar görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 63
  1997 63
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İçmesu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş