İçki içilen bir ortamda bulunmak günah mı?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Siraç tarafından 16 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İçki içilen bir ortamda bulunmak günah mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İçki içilen ortamda bulunmak günah mıdır kısaca,

  İslâmiyet, insanlara pek çok konuda yol göstererek insanların iyiyi, doğruyu hayatlarına çizgi almalarını istemiştir. Bununla birlikte Kur’an-ı Kerim aracılığı ile bizlere bildirilen kötülüklerden de uzak durmamız, bizlerin ruhunun temiz kalması ve Allah’ın düşüncesinin hafızalarımızdan kaybolmaması açısından önem arz etmektedir. Dinimiz, insanlardan zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını istemiştir. Bu kötü alışkanlıklar, bedenimize zarar verdiği gibi aynı zamanda ruhumuzu ve zihnimizi de kirletmekte ve bizleri hayata karşı güçsüz, bulunduğu halden memnuniyetsiz insanlar haline getirmektedir.

  İçki içmek, İslâm dinine göre haram kılınmış bir davranıştır. Ancak bununla birlikte demokratik bir toplumda yaşadığımız için, insanların bu hakkına da saygı duymamız gerekmektedir. Herkes, bir başkasına zarar vermediği takdirde dilediği şekilde yaşamakta özgürdür. Bu sebepten dolayı kimi zaman, hayatını İslâm dininin gerektirdiği gibi yaşamayı arzu eden kimselerle, içki içmek gibi kötü alışkanlıklara sahip insanlar bir arada bulunabilmektedir.

  Hayatını Kur’an-ı Kerim’in buyurduğu gibi yaşamayı arzu eden kimselerin, içki içilen ortamda bulunmaları uygun bir davranış değildir. Çünkü kişi, kimlerle arkadaşlık ederse zaman içerisinde onlara benzer ve içki içmek gibi bir alışkanlık kazanabilir. Ancak uygun olmaması ile birlikte bu durum, günah bir durum değildir. Yine de toplumun örnek aldığı bazı âlimleri düşünürsek, bu tür insanların bu ortamlarda bulunmaları, yanlış anlaşılmalara yol açabileceğinden bu insanların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İçki içilen ortamda Forum Tarih
Alkollü içki içen ve uyuşturucu kullanan kendine ve çevresine ne gibi zarar verir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
İçkinin zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 15 Şubat 2017
Alkollü içki içmenin birey açısından zararları kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Hıçkırık Nasıl Kesilir Hıçkırık Nasıl Geçer Genel Sağlık 31 Ağustos 2013
Kuranı Kerimde Geçen İçki İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş