İçeriğe veya Modüle Resim Ekleme ve Resime Link Verme

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İçeriğe veya Modüle Resim Ekleme ve Resime Link Verme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İçeriğe veya Modüle Resim Ekleme ve Resime Link Verme

  Evet arkadaşlar çoğu yeni joomlacının takıldığı konulardan bir taneside içeriklerine veya oluşturdukları bir modüle resim nasıl eklenir ve bu resime link verilmek istenirse nasıl verilir konusudur. İçerikte veya modülde bu işlemi yapmak aynı şeydir, sonuçta ikisinde de iş kullanılan yazı editöründe bittiğinden bu anlatım her iki şey içinde geçerlidir.
  Hemen işe koyulalım aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi yeni içerik oluşturmak istediğimizalana girip işaretli olan yazı editöründeki resim simgesine tıklayalım.

  [​IMG]

  Bu simgeye tıklar tıklamaz bir pencere açılacak ve işlemlerimizi bu pencereden yapacağız popup pencere açılımı tarayıcınızda kapalıysa izin vermeniz içinde bir uyrı çıkarsa izin verin.

  [​IMG]

  Resimde gördüğünüz gibi Genaral (Genel) sekmesinden resimimizle ilgili bilgileri yine resimde olduğu gibi girin, eklenecek resim eğer ftp yardımıyla images klasöründe olduğunu varsayarsak bu şekilde eklenecek eğer dış bir adresten resim eklenecekse bu kısıma o resmin adresini ekleyebilir ve resmi sitenize koyabilirsiniz. Resime linki doğru verdiğinizde alt pencereye farenizle bir tık koyarsanız resimdeki gibi ekrana gelecektir.

  [​IMG]

  Ardından aynı bölümden bu sefer Appearance bölümüne tıklayalım ve resimimizin boyutlarında değişiklik yapmamız gerekirse işaretli alandan resmi tekrar boyutlandırabiliriz.

  [​IMG]

  Şimdi de hemen üst tarafındaki Alignment kısmından da resmimizin içeriğin hangi bölgesinde görüntülenmesini istediğimiz seçelim örneğimizde biz varsayalım resmin yazılarımızın hemen solunda olmasını istersek (joomla ana sayfamızda olduğu gibi) o zaman işaretli yerdeki gibi Left bölümünü seçiyoruz. Burada işlemimiz bittiğinde hemen alttan İnsert butonuna basalım.

  [​IMG]

  Evet gördüğünüz gibi resmimiz eklendi ve yazımızı yanına yazbiliriz, bir de joomla kulllanıcıları bazen resimin üzerine tıklandığında bir sayfaya gitmesini isterlerse, yani resime link vermek isterlerse, o halde yapmamız gereken resimde de işaret edildiği gibi zincir sembolüne tıklarız.

  [​IMG]

  Bu bölümde link URL kısmına, resime tıklandığında gidilmesini istediğimiz linkin adresini girmeliyiz, bu ister iç link ister başka sitedeki bir link olsun farketmez, örnekteki gibi linkimizi bu kısma yazalım. Target yani hedef bölümünde ise resime tıklandığında gidilecek olan sayfanın nasıl açılmasını istediğimizi belirleriz, eğer bir iç sayfaya link veriyorsak hiç değişiklik yapmaya gerek yok, ancak dış sitedeki bir adrese link veriyorsak işaret edildiği gibi _blank kısmı seçilir ve bu şekilde resime tıklandığında dış linke yeni ve boş bir sayfa açılarak gidilir. Bu bölümde yaptığımız işlemler tamamlandığında hemen üst kısımda aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kaydet tuşuna basarak bu işlemi başarıyla sonuçlandırmış olacaksınız

  [​IMG]


  Alıntıdır...
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş