İç Anadolu Bölgesinin Yöresel Türküleri ve Hikayeleri

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İç Anadolu Bölgesinin Yöresel Türküleri ve Hikayeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İç Anadolu Bölgesinin Yöresel Türküleri
  İç Anadolu Bölgesinin Yöresel Türkülerinin Hikayeleri
  İç Anadolu Bölgesinin Türküleri
  İç Anadolu Bölgesinin Türkülerinin Hİkayeleri

  Çamlığın Başında Tüter Bir Tütün (ZİYA'NIN TÜRKÜSÜ) - Yozgat yöresi


  (Fikriye'nin Söylediği Şekliyle)

  Çamlığın başında tüter bir tütün;
  Acı gormiyenin yürüğü bütün
  Ziya'nın atını pazara tutun
  Gelen geçen Ziyam ölmüş desinler.

  At üstünde guşlar gibi dönen yar,
  Gendi gidip ehbabları yanan yar.

  Benim yarim yaylalarda oturur
  Ak elini soğuk suya batırır
  Demedim mi yarim ben sana
  Çok muhabbet tez ayrılık getirir.

  At üstünde guşlar gibi dönen yar,
  Gendi gidip ehbabları yanan yar.

  Ham meyveyi koparttılar dalından
  Ayırdılar beni nalı yerimden
  Demedimmi nazlı yarim ben sana
  Çok muhabbet tez ayrılık getirir.

  At üstünde guşlar gibi dönen yar,
  Gendi gidip ehbabları yanan yar.

  Kemal Erdinç

  Çamlığın Başında Tüter Bir Tütün (ZİYA'NIN TÜRKÜSÜ) - Yozgat yöresi

  "At Üstünde Kuşlar Gibi Dönen Yar
  Gendi gidip ehbabları kalan yar" nakaratıyla söylenen Ziya Türküsünün

  Hikayesi şöyledir;

  Ziya yakışıklı bir delikanlıdır. Yozgat'ın Karacalar Köyündendir. Aynı köyden Fikriye adlı kızı sever ve nişanlanır. Fikriye'nin babası Karacalar Köyü imamı Ali Hocadır. Ali Hoca Kızıltepe Köyüne imam olur. Ziya sık sık nişanlısını görmeye at sırtında gider. İki tarafta birbirini oldukça sevmektedir. Ziya bir gün ekin sularken üşütmüş ve karın ağrısından şikayet etmektedir. Doktora gider ama fayda bulamaz, bir hafta içinde ölür. Bir başka söylentiye göre, Ziya Bey yakışıklı, at düşkünü, çok iyi atan binen, iyi cirit oynayan bir yiğittir. İki köy arasında oynanan ciritte attan düşer orada ölür. Fikriye, nişanlısının ani ölümü karşısında duyduğu acıyı ve kederi şiire döker böylece Ziya Türküsü ortaya çıkar. Ağıtın tamamı 30 kıtadır. Yozgat'ta çok sevilen ve söylenen bir türküdür.

  Kaynak : Kemal Erdinç
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yarim İstanbul'u Mesken Mi Tuttun? - İç Anadolu yöresi

  Yarim İstanbul'u mesken mi tuttun aman
  Gördün güzelleri ben unuttun aman
  Beni evinize köle mi tuttun aman

  Gayri dayanacak özüm kalmadı aman
  Mektuba yazacak sözüm kalmadı aman

  Yarim sen gideli yedi yil oldu aman
  Diktigin fidanlar meyveye döndü aman
  Seninle gidenler silaci oldu aman

  Gayri dayanacak özüm kalmadı aman
  Mektuba yazacak sözüm kalmadı aman

  Yarim İstanbul'u Mesken Mi Tuttun? - İç Anadolu yöresi

  Güz güneşi sarı sarı devriliyordu o ikindi üzeri de uzaklardaki mor dağların ardına. Elinde su testisi, köyün çeşme başında, sıraya girmişti. Yedi yıl önce beş altı yaşındaki kızlar şimdi varmışlardı on iki , on üçlerine. Düğün davulları aynı gün birlikte döğülen Hatça'yla Zalha'nın üçüncü çocukları koşup oynuyorlardı.

  Derin bir iç geçirdi.

  Bir çocuğu olsaydı bâri. Oğlan değil, kızı. O zaman olsaydı şimdiye yedi yaşında. Çeşmeden su getirmese bile, evde aşa muşa el atar, ortalığı toplar, anasına can yoldaşı olurdu. Ama İstanbul gurbetinde yedi yıldır eylenen eri, istemezdi kız evlât. Erkek olmalıydı çocuğu. Erkek olmalı babası gibi bilekli, kocaman kocaman elli, ayaklı, kaşı gözü kudretten sürmeli. On yaşına varmadan, çifte çubuğa el atmalıydı. Yedi yıldır İstanbul gurbetinde eyleşen böyle isterdi oğlunu. Babasının soyunu sürdürmeli, köy çocuklarıyla dere kıyısında güleş tutup, kendi akranlarını yere kabak gibi vurmalıydı:
  Gene derin bir iç geçirdi.

  Yedi yıl, yedi koca yıldır İstanbul dedikleri güzeli bol, seyranı renkli İstanbul'da ne bekliyor da gelmek bilmiyordu? Sakın orda gül yüzlü, bal dudaklı, kara kaş kara gözlü bir güvercin göğsü topukluya... Ağlıyası geldi birden. Düşünmek istemiyordu bunu. O pençeli, o tuttuğunu koparan, o boylu poslu erkeğinin bir İstanbul kızına tutulup ondan dolayı sılasını unuttuğunu öğrense öldürürdü kendini. "Vallaha öldürürüm!" dedi içinden sert sert. "Günahı, vebali varsa ona. Kaba sakal hoca tevatür günah dediydi vaazda. Hele böyle bir şey olsun...."

  Yanında bir karaltı. Kendine gelerek gözlerinin yaşardığına dikkat etti, sildi elinin tersiyle gözlerini.

  Resullarin Emine anaydı gelen:

  - Ne o kınalı kekliğim benim? dedi. Öksüzüm, yavrum. Ne ağlıyon? Telâşlandı:
  - Yoook, ağlamıyorum nene...

  Gün görmüş, umur sürmüş kırış kırış nene inanmadı:
  - Ağlıyon kınalı kekliğim, sürmelim ağlıyon. Ben bilmem mi ne diye ağladığını? Vefasızın diktiği fidanlar meyveye geldi. Onunla gurbete gidenler yedinci sefer dönüyorlar sılaya. O nerde? Hani?

  "Kınalı keklik" gene derinden bir çekti. Güneşin yarı yarıya derildiği mor dağlara baktı. Gözlerinden yuvarlananlara dur diyemiyordu gayri. Varsın aksınlardı Nene'nin dediği gibi, öksüze bu dünyada gülmek yoktu. Keten yelekli, burma bıyıklısı İstanbul gurbetinde belki de bembeyaz bir istanbul kızıyla unutmuştu sılasını. Dili de varmıyordu ama, unutmasa ne diye yedi yıldır dönüp gelmesin? Dönüp gelmedi diyelim, insan iki satır bir şeyler de mi yazamazdı? İlk gittiği aylar nasıl yazıyordu? Demek unutmuştu? Unutmuştu demek ha? Hıçkırdı. Genç, yaşlı kadınlar, ellerinin kınasıyla çiçeği burnunda kızlar toplandılar başına. Sormadılar hiçbir şey. Biliyorlardı. Sorup da ne diye yüreğini büstübün kaldırsınlar? Biri:
  - Sus bacım, dedi. Sus! Bir başkası:
  - Gözlerinden döktüğüne yazık!

  Sağdan soldan herkes bir şey söylüyordu:
  - El oğlu değil mi? En iyisinin köküne kibrit!
  -Vallaha Amasyanın bardağı, biri olmazsa biri daha bence..
  - En doğrusu bu ama....
  - Dinlemiyor ki!
  - Bu gençlik, bu tâzelik...
  - Yedi yıl, yedi yıl anam. Dile kolay. İnsan eksik eteğini yedi yıl sılasında unutur mu?

  Sıkıldı, bunaldı. Ağlamıyordu artık. Zaman zaman bu: Mâdem erkeği İstanbul gurbetinde yedi yıldır unutmuştu onu, o da varsın istidayı boşansın bir güzel, varsındı bir başkasına. Elini sallasa ellisi, başını sallasa...

  Duramadı karıların arasında. Onüçünde bulup yitirdiği, yirmisine vardığı halde bir türlü geri dönemiyeni içinden bir sızı bir geçti. Testisini koydu çeşmenin iplik gibi akan suyunun altına. Testi dola dursun, gittiyse keyfinden mi gitmişti. İstanbul'a? Gözü kör olasıca yokluk. Düşmanına avuç açtıran yokluk yüzünden, birkaç para kazanıp öküzü ikileştirmek, birkaç dönüm tarla daha alıp babadan kalan bir kaç dönümüne eklemek için. O gece, o gece işte, nasıl yatırmıştı koluna! Nasıl okşamıştı saçlarını, neler demişti? İstanbul gurbetine gidecek, çok değil yazı orda geçirip, güze, olmazsa kışa koynunda desteyle para, dönecek. O zamana kadar bir de oğlu olmuş olursa, eh gayri, keyfine son olmıyacaktı!.

  Başındaki beyat örtüyü çenesinin altında çözüp yeniden bağladı.
  Yedi yıl, yedi koca yıl!
  Kocasının isteğince bir oğlu olaydı bâri..

  Testisinin dolup taşmakta olduğunun farkına bile varmadı: Bir oğlu olsa o zamandan bu zamana, altı yaşında mı olurdu? Bösböyük, palazlanmış delikanlı. Akranlarıyla dere kenarında güleş mi tutardı? Babası gibi pençeli olur da akranlarını yere kapak gibi mi vururdu? Ekimde tarlaya birlikte mi giderler, hasat vakti düveni birlikte mi sürerlerdi? Babasının kokusunu mu taşırdı?
  - Kınalı keklik kaldın gene. Bak testin doldu, taşıyor!

  Kendine geldi. İnsanoğlunun aklına şaştı. Gözleri testisindeydi güya. Testisinde olduğu halde, görememişti dolduğunu.

  Çekti lülenin altından. Güldü acı acı.

  Tuttu evinin yolunu. Tuttu ya, şimdi de aklından köyün yaşlıları, gençleri kaynaşmağa başlamıştı. Her kafadan bir ses:
  - Deli anam deli bu!
  - Doğru bacım, deli..
  - Beni yedi yıldır sılamda unutacak da..
  - Ben de hâlâ yolunu bekliyeceğim onu ha?

  Sonra kafa kafaya, fısıl fısıl bir konuşma. Ah bu konuşma, ah bu konuşmalar... Evden içeri girerken, Dursunların Hacı'yı hâtırladı elinde olmıyarak. İnce, kapkara kaşları yıkıldı sinirli sinirli. Testiyi bıraktı kapının yanına, geçti pencerenin önünde dayandı duvara sağ omzuyla. Odada kimse yoktu, tek başınaydı ya, deminki karılar, kızlar, orta yaşlıların hayalleri doldurmuştu odayı. Alev saçan bakışlarıyla sanki topuna haykırdı:
  - Dursunların Hacı, Kara Hacı başınızda parçalansın. Atın yerine eşeği bağlamıyacağım işte, bağlamıyacağım!

  Kara Hacı da neydi ki sırma bıyıklı Ali'sinin yanında? Değil yedi yıl, on yıl dönmese sılasına, onu gene unutamazdı işte!

  Güz güneşi çoktaan devrilip gitmişti mor dağların ardına. Gece iniyordu köye ağır ağır. Loş oda farkına varılmaksızın kararıyor, derinleşiyordu. Derken bu yandaki kapkara dağların ardından bakır kızılı kocaman bir ayın tekeri gözüktü. Sonra ağır ağır yükseldi göklere, ufaldı, bakır kızılını yitirdi, pırıl pırıl yanmağa, saz örtülü dumanlarıyla kerpiç evleri süslemeğe başladı.

  Canı ne yemek istiyordu, ne de su.

  Gel desen gelmez miydim? Şu güzellerin doldurduğu elmastan kadehleri ben dolduramaz mıydım?

  Ali bakıyordu, sadece bakıyordu.

  Oysa hem ağlıyor, hem söylüyordu:
  - Ketenden yeleğini bile ben dikmedim miydi? Benim gibi bir öksüze dünyayı haram etmeğe nasıl kıydın? Yiğitliğine yakışır mıydı gurbette beklemek dayanacak özümün tükendiğini anlamadm mı?

  Ali susuyor, boyuna susuyordu. Taştan ses çıkıyor, Ali'den çıkınıyordu. Sözlerinin ardını getirdi ağlıya ağlıya:
  - İnsafsız yedi yıl oldu sen gideli, diktiğin fidanlar meyvaya geldi tekmil. Birlikte gittiklerinizin tümü yedişer sefer geldiler sılalarına. Buraların güzelleri çoktur ama sana yaramaz. Durmadın sözünde Ali'm. Sözünde durmayana erkek demezler biliyor musun? Kavlimizde gidip de dönmemek varmıydı vefasız?

  Fakat Ali hiç ses vermeden bakmış bakmış, sonra çekip giderken duman olmuştu âdeta. Bağırmıştı ardından, bağırmış, bağırmış... Fakat Ali...

  Uyandı. Güneş bir mızrak boyu yükselmişti Kalktı yaslandığı yerden:
  - Hayırdır inşallah, dedi.

  Kalktı usulcak, gitti kapıya, örttü, kalın tahta sürgüsünü itti. Ne olur ne olmazdı. Kara, kuru Hacı kötü dadanmıştı çünkü. Köy bakkalında kafayı çekip elinde saz, düşüyordu tek gözden ibaret evininin yakınlarına. Daha bir günden bir güne ne kapısına dayanıp böyle böyle demiş, ne de çeşmeye giderken, yahut da tarlanın yolunu tek başına tuttuğunda yolunu kesmişti. Kesmemiş, lâf da atmamıştı ama, köyün cadı karıları pek yakıştırmışlar onu Kara Hacı'ya! Yedi yıldır İstanbul'u mesken tutan vefasızını düşüne düşüne uykuya varıverdi. Dünya çoktan silinmiş, ay devrini tamamlayıp elini eteğini çekmişti dünyanın göklerinden.

  Devrile kaldığı yerde mışıl mışıl uyuyordu.
  Uykusunda düş.
  Düşünde İstanbul gurbeti. Taşı toprağı altındandı İstanbul gurbetinin. Ali'sini aramağa gitmişti düşünde. Bulmuştu da. Güzellerin arasındaydı. Bir kıyıdan bakıyordu. Güzellerden biri dizine başını koyup uzanmıştı boylu boyunca. Bir başkası gümüş bir kupayla şarap veriyor, daha bir başkası da dudağından öpmeğe uzatıyordu dudaklarını.

  O zaman, o zaman işte, gizlendiği kıyıdan çıkıvermişti. Ali şaşırmış, bırakıp güzellerini, koşmuştu yanına. Açmıştı ağzını Ali'sine, yummuştu gözünü:
  -İstanbul'u mesken mi tuttun? Bu güzelleri gördün beni unuttun mu? Sılasına gelmeğe yemin mi ettin yoksa?

  Kaynak : Anonim
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yandım Hudey Türküsü (Türkmen Gelini) - İç Anadolu yöresi

  Ev damına girdim aney,yandım hudey diley diley
  Elleri hamur.
  Gözünden akıyor bir sulu yağmur oy
  Baba nerden aldın aney yandım hudey diley diley
  Sen bu gelini

  Odasına girdim kahve büşürür oy
  Kınalı parmaklar aney yandım hudey diley diley
  Fincan düşürür
  Seni gören aşık aklın şaşurur oy
  Baba nerden aldın aney, yandım hudey diley diley
  Sen bu gelini

  Odasına girdim namaz’a durmuş oy
  Kaşları gözleri aney, yandım hudey diley diley
  Kendine uymuş
  Seni gören aşık aklın şaşurmuş oy
  Baba nerden aldın aney, yandım hudey diley diley
  Sen bu gelini

  Keten köynek giymiş yakası nazük oy
  Koluna yapturdum aney, yandım hudey diley diley
  Altun bilezük
  Öpmeye kıyamam sevmeye yazuk oy
  Baba nerden aldın aney, yandım hudey diley diley
  Sen bu gelini

  Bacasından çıkmış ayvanın dal’ı oy
  Yüzüne de vurmuş aney,yandım hudey diley diley
  Yazmanın alı
  İşte görünüyor dünyanın halı oy
  Baba nerden aldın aney, yandım hudey diley diley
  Sen bu gelini
  Elleri kınalı aney, Yandım hudey dily diley
  Taze gelini

  Yandım Hudey Türküsü (Türkmen Gelini) - İç Anadolu yöresi

  Seferberlik yıllarında askere alınanlar, ya çok uzun yılar sonra döner, yada hiç dönmezlermiş. Hele bu gidilen yer Yemen ise, geri dönme ihtimali hemen hemen hiç olmazmış.Çünkü gidenlerin çok azı sağ olarak geri dönüyormuş. Erzincan’dan bir delikanlı, uzun yıllar sevdiği kızla nihayet evlenir.Gelinle bir hafta bile birlikte kalmadan,askere alınarak yemene
  gönderilir. Bunun üzerine hem gelin, hem de kendisi çok üzülür, ama; Çare yoktur, vatan hizmetine gidilecektir.

  Askere giden delikanlıdan uzun bir zaman haber alınamaz. Bunun üzerine kendisinin öldüğüne kanaat getirilir. Bir süre sonrada bu delikanlının babası,oğlunun hanımını, yani gelinini kendisiyle evlenmeye ikna eder ve geliniyle evlenir.
  Aradan birkaç sene geçer. Delikanlı bin bir türlü meşakkat!ten sonra askerliğini bitirerek Erzincan'a döner, köyüne gider. Evine varır ki, hanımı ev damında hamur yoğuruyor. Hanımı kendisini görünce şaşkınlık geçirir ve ağlamaya başlar. Delikanlı hanımına, sevineceği yerde neden ağladığını sorar. Hanımı iki gözü iki çeşme,durumu olduğu gibi delikanlıya anlatır. Delikanlı bu durum karşısında, beyninden vurulmuşa döner. Delikanlının başına gelenlere köy halkı da çok üzülür. Bu acıklı durumu;Delikanlının ağzından, aşağıdaki türkü ile dile getirirler.

  Kaynak : Anonim
   

 4. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ölmez sağ kalırsam.. - Kırşehir yöresi

  Ölmez, sağ olursam bu yaz inşallah
  Sılayı bir daha görmek istiyom
  Çugun'a varınca ya ağşam, zabah
  Topraklara. yüzüm sürmek istiyom

  Kaman'ı, Mucur'u, Çiçekdağı'nı
  Kındam, Dinekbağı, hem Özbağ'ını
  Köylü, kentli, hastasını, sağını
  Görüp bir muhabbet kurmak istiyom.

  Hacı Bektaş, Ahi Evran Sultanı
  Aşık Paşa, Kaya Şeyhi cananı
  İmarette neslim Şeyh Süleyman'ı
  Aşk ile bağrıma sarmak istiyom.

  Ahievran, çarşı içi, hökümet
  Kümbetaltı, Kayabaşı, İmaret.
  Akrabayı, eşi dostu ziyaret
  Uğrayıp, hal-hatır sormak istiyom.

  Ne büyüktür zevki yurdu görmenin
  Kaç senenin hasretine ermenin
  Dört bir yanda methedilen termenin
  Şifalı suyuna girmek istiyom.

  Halam sağ olsa da, sesim duysaydı
  Cebime devramel, iğde koysaydı
  (Şunda yi) diyerek alma soysaydı
  Cevizi de dişle kırmak istiyom.

  Bir de gitsem tezem beni görseydi
  İçi çokelikli dürüm dürseydi
  Hele azıcık da sızgıt verseydi
  O an pirzolayı yermek istiyom.

  Dayım gilden acık köğtür aldırsam
  Emmim gilden armıt kak'ı buldursam
  Ceblerime şak leblebi doldursam
  Töhmeleyip, uşgur kırmak istiyom.

  Sögürmelik bir et çıksa satırdan
  Höşmerim, çullama gitmez hatırdan
  Kuşlukleyin hedik gelse tandırdan
  Çölmeğin içine girmek istiyom.

  Bir hağbe kemeyi yüklesem sırta
  Çıksam bir alamaç yapacak sırta
  Beş gö suvan, üç kaynamış yımırta
  Bazlama içine sarmak istiyom.

  Bunları her daim arzular özüm
  Memleket mahsülü vücuda lüzum
  Tokaloğlu kaysı, dıranı üzüm
  Tek, yimeyim, şöyle dermek istiyom.

  Bir dügün olsa da bir kayın gitsek
  Dokuz butlu tavuk lafını etsek
  Dam pilavu, gelse yisek tüketsek
  Davullu zurnalı dernek istiyom.

  Harmana denk gelse, düvene binsem
  Şöyle dabaz olup, kaşınsa ensem
  Acık bağ bellesem, acık dinlensem
  Çayıra bir pala sermek istiyom.

  Bağ bozumu üzüm haftına batsak
  Bekmez kazanına hayvalar atsak
  Boranıynan damla şiresi datsak
  Arı soksa, çamır sürmek istiyom.

  Üç arkadaş şöyle bir bahça bulsak
  Çalpıdan hatlayıp, bir üzüm yolsak
  Sağbısı dutsa da, bir rezil olsak
  O tatlı günlere ermek istiyom.

  Seğirdip, dolaşsak hep tarla dapan
  Keklik dutmak için kursaydık kapan
  Daş döğüşü olsa, vızlasa sapan
  Kafamı, gözümü yarmak istiyom.

  Bilmem ki olur mu gine becerim?
  Çayırda oynasak zıkka, acerim
  Terleyıp, karakıp, bir su içerim
  Dalağım kabarıp, böğrmek istiyom.

  Enteremi giysem, sümüğüm aksa
  Koluma silerim, yağlığım yoksa
  (Başangı) dır diye mahalle bıksa
  Kesekle camları kırmak istiyom.

  Cesurluğum dutsa, şöyle kasılsam
  Yaylıların arkasına asılsam
  Kımçıyı yiyince yere yassılsam
  Yollarda ağlayıp durmak istiyom.

  Ceviz kaval etsem, sakam da toksa
  Çızgılı oynarım, eneğim çoksa
  Koluma söylerken bir döğüş çıksa
  Sumsuk yimek, hem de cırnak istiyom

  Tok, çik, opban, mirre bir aşşık atsam
  Sakanın dımığna kurşun akıtsam
  Üç yüz enek ütüp, cebe bakıtsam
  (Ne şişiyon la) dedirmek istiyom.

  Görür m-ola bu fakirin gözleri?
  Delice Çay'ını, berrak özleri
  Kıssıkkaya serinledir bizleri..
  Neyleyım denizi, ırmak istiyom.

  Kim sorarsa yazdın bunları niye
  Gelecek nesile kalsın hediye
  Kırşehir'de doğdum, Türkmen'im diye
  Her yerde göğsümü germek istiyom.

  Ey Şemsi Yastıman, ümitli kulsun
  Kısmet ise gayen yerini bulsun
  Hemşeriler buna vasıta olsun
  Kırşehir'e selam vermek istiyom.

  Şemsi Yastıman
  Ölmez sağ kalırsam.. - Kırşehir yöresi

  Yakın bir süre önce yitirdiğimiz Şemsi Yastıman, Türk Halk Müziği'ne ''kaynak kişi'', ''derleyici'' ve ''aşık'' kimliği ile emeği geçmiş bir usta halk sanatkarıdır. Asıl adı ''Mehmet Galip Şemsettin'' olan Şemsi Yastıman, Şekerci Ahmed Ağa ve İlhamiye Hatun'un oğlu olarak 10 Temmuz 1923'de Kırşehir'de doğdu, Saza ve söze ilgisi Ortaokul yıllarında başladı. Önce Kırşehir ve çevresinde ki ustalardan etkilendi. Ankara'da bulunduğu yıllarda Yağcıoğlu Fehmi Efe ve Genç Osman'ın müzik meclislerine girerek kendini ve sazını geliştirdi. Bu yıllarda sahneye çıkmaya haşladı. Bir süre İzmir'de bulunan ve burada evlenen Şemsi Yastıman, daha sonra İstanbul'a yerleşti ve san'at hayatını burada sürdürmeye başladı. Kısa sürede şöhreti arttı, gazinolarda çalışmaya başladı. Dönemi içinde basın-yayın organlarının en çok bahsettiği sanatçılardan biri oldu. Onlarca plak doldurdu ve pek çok kez Türkiye Radyoları'nın emisyonlarına davet edildi.
  Şemsi Yastıman, özellikle halk müziği geleneğinin çalıp-söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatkarı olarak adından söz ettirdi. Aşıklık geleneğinin çeşitli türlerinde seslendirdiği eserlerle ve bilhassa dönemi içinde unutulmaya yüz tutmuş olan ''destan'' ve ''taşlamaları'' ile sevildi.
  Ayrıca, memleketi Kırşehir'in müzik potansiyelinin geniş kitlelere tanıtılmasına, ''mahalli sanatçı'' kimliği ile ön-ayak oldu. Sanatçı kişiliği yanında, kendi adını taşıyan dükkanında saz dersleri vererek pek çok sanatçı yetiştirdi. Türk Halk Müziği konusunda çeşitli kitaplar ve notalar yayınlayarak kültür-san'at hayatına hizmetlerde bulundu. Şemsi Yastıman, doğduğu gün ve ay'a tesadüf eden 10 Temmuz 1994 tarihinde Lapseki'de vefat etti.


  ŞEMSİ YASTIMAN'DAN TEKERLEMELER

  Allah her kula bir zenahat vermiş
  Meğerki bol nasip kısmet yazıla
  Kimine hoş geçim ganahat vermiş
  Kimine hırs vermiş doymaz az ile

  Terki diyar ettim 15 yasımda
  Dolaştım bir hayli kendi başımda
  Her ne is tuttuysam felek karşımda
  Naçar kaldım paylaşılmaz göz ile

  Torpil yoktu kimse yardim etmedi
  Küçük memur oldum maaş yetmedi
  Ev geçimi hiç de düzgün gitmedi
  Ceryan'ı kestiler galdık gaz ile

  Tuhafiyeciliği seçtim olmadı
  Terzi oldum kestim biçtim olmadı
  Kumaş mağazası açtım olmadı
  Hep malları güve yedi haz ile

  Marangoz olduk el kaptırdık hızara
  Tellal olduk kıtlık geldi pazara
  Fırıncı oldum yangın çıktı kazara
  Malım mülküm harap oldu köz ile

  Kasap oldum bereketin adı yok
  Kimi et yağsız der kimi budu yok
  Aşcı oldum yemeklerin tadı yok
  El alemi suya boğdum tuz ile

  Berber oldum belediye kapattı
  Kahvecilik yaptım sermayem battı
  Meyhaneci oldum dükkan top attı
  İçen kaçtı hepsi başka poz ile

  Demirci oldum herkes beni haşladı
  Gürültüden şikayete başladı
  Çöpcü oldum mahalleli taşladı
  Süpürürken evler doldu toz ile

  Şoför oldum arabayı devirdim
  Pilot oldum uçakları savurdum
  Vatman kaptan oldum dümen çevirdim
  Hiç bir gün rotam gitmedi düz ile

  Müteahhit oldum tez iflas ettim
  Avukat oldum hep bos dava güttüm
  Gazeteci oldum çok fazla öttüm
  Dıhtılar mapusa bir kaç söz ile

  Doktor oldum tedaviye geldiler
  İlaç verdim zehirlenip öldüler
  Dişci oldum suçu bende bildiler
  Zayıf giren çıktı şişman yüz ile

  Üfürükçü oldum kendim çıldırdım
  Müezzin oldum cemaati yıldırdım
  İmam oldum yanlış namaz kıldırdım
  Müftü el çektirdi işten vaaz ile

  Baktım hayırsızım ortada kaldım
  Vaz geçtim sanattan başka iş buldum
  İnşaata girdim amele oldum
  Ta üst kattan yere düştüm hız ile

  Vel hasılı hiç bir işte gülmedim
  Meğer kader böyleymiş bilmedim
  Birde hovardalık yapayım dedim
  Yedik mali mülkü karı kız ile

  Şemsi derki münasip bir iş bulamadım
  Gidip bir baltaya sap olamadım
  Bağlamadan başka saz çalamadım
  Akibet nafaka Çıktı saz ile.


  Şemsi YASTIMAN
   

 5. çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok yardımcı oldu :) :) :)
   

 6. teşekkürler çook yardımcı oldu :)
   

 7. çok güzel ödevimi Yaptım
  I LOVE FoRUM
   

 8. tesekkurler odevimi yapabildim
   

 9. çok güzel olmuş elinize sağlık
   

 10. kısaları yokmu ??? :D
   

 11. ben tam olarak bulamadım :( :/
   

 12. biraz daha kısası olsa olmaz mı
   

 13. ALLah razı olsun çok iyi oldu çokda güzel oldu
   

 14. asd

  asd

  çook güzel ödevimi yapabildiö
   

 15. çok güzel olmuş ellerine sağlık ödevimi yaptım <('')
   

 16. daha kısa bişey yok mu yaa :oops:
   

 17. çok tşk ederim:)
   

 18. ABC

  ABC

  YANİ TEŞEKKÜRLER
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İç Anadolu Bölgesinin Forum Tarih
İç Anadolu bölgesinin en yaygın meslekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 10 Şubat 2017
İç anadolu bölgesinin yöresel yemekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 11 Temmuz 2014
İç Anadolu Bölgesinin Turistik Yerleri Nelerdir Kısaca İç Anadolu Bölgesi 22 Aralık 2013
İç Anadolu Bölgesinin Özellikleri Nelerdir İç Anadolu Bölgesi 3 Aralık 2013
İç Anadolu Bölgesinin Dilsiz Haritası - Boş İç Anadolu Bölgesi Haritası İç Anadolu Bölgesi 1 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş