üzerlik otu

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  üzerlik otu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [FONT=&quot]ÜZERLİK OTU
  [FONT=&quot]Latince ismi : Peganum harmala[/FONT]

  [​IMG]
  Üzerlik otu: (Syrische / Steppenraute / Hermale / Harmel / Harmal / Peganum harmala / Nazarotu / Peganum / African rue) Mayıs-Ağustos ayları arasında yeşilimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 30-50 cm boyunda, çok yıllık otsu bir step bitkisi. Daha çok kumluk ve taşlık yerlerde, mezarlıklarda görülür. Gövdeleri yatık ve otsudur. Yapraklar çok parçalıdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tek bulunur. Meyveleri çok tohumlu, toparlak şekilde bir kapsüldür. Tohumları kırmızımsı kahverengidir.
  Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta Anadolu.
  Kullanıldığı yerler: Çoğunlukla tohumları kullanılır. Tohumlarında hamin, harmalin, peganin gibi alkaloitler vardır. Kurt düşürücü ve narkotiktir. Halk arasında egzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır.
  Baş ağrılarına üzerlik otu
  Çok çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan baş ağrıları, bu nedenlere etkili olan şifalı bitkilerle tedavi edilebiliyor. Ancak, ısrarlı ağrılarda mutlaka doktora görünmelisiniz.
  BEL AĞRILARINI DA DİNDİRİYOR
  Halk arasında nazar otu olarak da bilinen üzerlik otunun kök ve tohumlarından faydalanılıyor. Harmalin, harmin, harbamol ve peganin içeriyor. Bağırsak parazitlerini düşürücü, terletici ve adet söktürücü etkisi bulunuyor. Sinir sistemini rahatlatıcı olarak da kullanılabiliyor. Bu ottan elde edilen öz, ateş düşürücü özellik taşıyor. Bel ve baş ağrılarını dindiriyor, gözleri kuvvetlendiriyor, kalp çarpıntısını önlüyor, sinirleri teskin ederek, histeriye iyi geliyor. Nefes yolları hastalıklarına karşı da etkili olan üzerlik otu çayı, kan pıhtılaşması, damar tıkanması durumlarda da etkili oluyor. Ayrıca bayılma, sersemleme, yorgunluk ve halsizlik ile adale zafiyetine iyi geliyor.
  UZERLİK(Peganum harmala)
  · Ruhsal sıkıntıları; Histeriyi giderir. Karın ağrısını geçirir.
  · İdrar söktürür, Böbrek ye mesane ağrısını hafifletir.
  · Cinsel gücü artırır .Hanımlarda hamileliği kolaylaştırır.
  · Regl söktürür,
  · Hemoroide etkilidir,
  · Kalp çarpıntısı ve Nefes darlığına iyi gelir.
  Üzerlik (nazar otu) : Sedef otu giller familyasından; Afrika, Asya ve Amerika'nın sıcak bölgelerinde yetişen, tek tek beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklinde bir kapsüldür.
  Tohumlarının içeriğinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi vardır.
  Faydası : Sinir sistemini uyarır Balgam söktürür. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. Sulu egzamada şikayetleri giderir.
  [/FONT]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - üzerlik Forum Tarih
Üzerlik Köyü Hakkında Bilgi Sağıroğlu Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Üzerlik Köyü Merkez Denizli Denizli Tanıtımı 8 Nisan 2010
Mide ve Kulunç Ağrılarılarına Üzerlik Otu Şifalı Bitkiler 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş