öpüşmenin zararı

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  öpüşmenin zararı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  öpüşmenin zararı

  Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, gripten korunmak için ellerin sık sık yıkanmasının önemli olduğunu belirterek, “Kirli ellerin ağız ve buruna teması yoluyla da hastalık bulaşır. Bu dönemde tokalaşmamak ve öpüşmemek gerekir” dedi.
  EÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansta konuşan Büke, gripten korunmak için ellerin düzenli yıkanması gerektiğini söyledi.
  Sık yapılan el temizliğinin hastalığın bulaşmasını önemli ölçüde engelleyeceğini ifade eden Büke, şu önerilerde bulundu:
  “Kirli ellerin ağız ve buruna teması yoluyla da hastalık bulaşır. Bu dönemde tokalaşmamak ve öpüşmemek gerekir. Öksürürken ya da hapşırırken ağız kağıt mendille kapatılmalı, mendil hemen atılmalıdır. Hastalanan kişi toplum içinde dolaşmamalı ve istirahat etmelidir. Bulunulan ortam da sık sık havalandırılmalı ve temizlenmelidir.”
  Büke, bu tür virüslerin 40 yılda bir ortaya çıktığını ve toplumun yarısına yakınını etkilediğini kaydederek, “Dünyada her yıl 5 milyon kişi gribe yakalanıyor ve 250 bin ile 500 bin kişi de hayatını kaybediyor. Grip, akciğer enfeksiyonu ve zatürreye çevirdiği zaman ölümcül bir hal alıyor. 65 yaş üzerindekiler, çocuklar, hamileler, kronik karaciğer, akciğer ve böbrek hastaları risk grubunda bulunuyor” dedi.
  Hiçbir aşının yüzde 100 koruma sağlayamayacağını dile getiren Büke, buna rağmen aşının, gribe bağlı ciddi yan etkileri önemli oranda azaltacağını söyledi.

  hurriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - öpüşmenin zararı Forum Tarih
Beyin göçünün ülke ekonomisine zararı nedir? Sorular ve Cevaplar 11 Mart 2014
Orucun Mideye Zararı Varmıdır? Oruç-Hac-Zekat 21 Temmuz 2012
Erozyonun Zararı - Erozyonun Verdiği Zararlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 9 Nisan 2012
Zararın Neresinden Dönersen (Dönülürse) Kârdır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 21 Şubat 2012
Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı var mı Gebelik ve Annelik 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş