ölüm var ölüm

'İman ve İslam Forumu' forumunda sleza tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  ölüm var ölüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  "ÖLÜM VAR ÖLÜM, ÖLÜNDE GÖRÜN"

  Ölümle ilgili pek çok insanın bilmediği bir sırrı Allah (cc) Kur'an'da haber verir.

  Bu sır, insanın gerçek ölüm şeklinin, yani ölüm anında gördüklerinin, dışarıdan diğer insanların gördükleri ile aynı olmadığıdır.
  Allah, ölüm anındaki insanın çevresindekilerin şahit olduklarından farklı olayları yaşadığını âyetlerde şöyle bildirir:
  Hele can boğaza gelip dayandığında, ki o sırada siz (sadece) bakıp durursunuz. Biz ona sizden daha yakınız, ancak görmezsiniz. (Vakıa Sûresi, 83-85)

  İNKARCILAR'ın ÖLÜMÜ

  Allah'ın ölüm anıyla ilgili bildirdiği bir başka sır ise, insanların göremedikleri bu anlarda inkârcıların çok büyük bir korku ve ızdırap yaşadıklarıdır. Allah, bunu âyetlerinde şöyle bildirir:

  Allah'a karşı yalan uydurup iftira düzenden veya kendisine hiçbir şey vahyolunmamışken "Bana da vahy geldi" diyen ve "Allah'ın indirdiğinin bir benzerini de ben indireceğim" diyenden daha zalim kimdir? Sen bu zalimleri, ölümün 'şiddetli sarsıntıları' sırasında meleklerin ellerini uzatarak onlara, "Canlarınızı (bu kıskıvrak yakalanıştan) çıkarın, bugün Allah'a karşı haksız olanı söylediğiniz ve O'nun âyetlerinden büyüklenerek (yüz çevirmeniz) dolayısıyla alçaltıcı bir azabla karşılık göreceksiniz" (dediklerinde) bir görsen... (Enam Sûresi, 93)

  Onların malları ve evlatları seni imrendirmesin;
  Allah bunlarla, ancak onları dünyada azaplandırmak ve canlarının onlar inkâr içindeyken zorluk içinde çıkmasını istiyor. (Tevbe Sûresi, 85)

  Allah'ın Kur'an'da bildirdiği bu sırra göre, inkâr eden bir insan yatağında huzur içinde ölmüş gibi görünebilir.
  Ölümü sırasında hiçbir acı çekmediği, zorluk yaşamadığı, yavaşça gözlerini kapattığı zannedilebilir.
  Oysa Allah, inkârcının ölümünün büyük ızdıraplar ve zorluklar içinde olduğunu bildirmektedir. Ölüm meleklerinin inkârcıların canlarını alış şekilleri ise âyetlerde şöyle bildirilir:

  Öyleyse melekler, yüzlerine ve arkalarına vura vura canlarını aldıkları zaman nasıl olacak? İşte böyle; çünkü gerçekten onlar, Allah'ı gazablandıran şeye uydular ve O'nu razı edecek şeyleri çirkin karşıladılar; bundan dolayı (Allah) amellerini boşa çıkardı. (Muhammed Sûresi, 27-28)

  Melekleri, onların yüzlerine ve arkalarına vurarak, "Yakıcı azabı tadın" diye o inkâr edenlerin canlarını alırken görmelisin. Bu, ellerinizin önceden takdim ettiği işler yüzündendir. Yoksa şüphesiz Allah kullara zulmedici değildir. (Enfal Sûresi, 50-51)

  MÜ'MİNLER'in ÖLÜMÜ

  İnkârcıların bu zorlu ölümlerinin aksine müminlerin ölümleri çok kolaydır.
  Örneğin; inkârcıların tam aksine, Peygamber'le birlikte savaşa çıkan ve savaşta hançerlenerek öldürülen bir mümin, aslında çok huzurlu ve korku duymadığı bir ölüm anı yaşar.
  Allah'ın âyetinde bildirdiği gibi, onların canları yumuşakça çekilip alınacaktır ve onlar melekler tarafından selam ve müjde ile karşılanacaklardır.
  Allah, müminlerin ölümlerinin nasıl olacağını âyetlerinde şöyle bildirmiştir:

  Ki melekler, güzellikle canlarını aldıklarında, "Selam size" derler. "Yaptıklarınıza karşılık olmak üzere cennete girin." (Nahl Sûresi, 32)
   
  Son düzenleme: 7 Ekim 2008

 2. sleza

  sleza Üye

  ...küllü nefsin zaigatül mevt...-Ankebut Suresi, Ayet 57-

  (her nefis ölümü tadacaktır...)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş