çocuk sevgisi üzerine

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  çocuk sevgisi üzerine konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsan sosyal bir varlık olduğundan mutlaka yakın ilişkilere girmekte olup girdiği yakın ilişkilerde çeşitli duygular yaşamaktadır. Yaşadığı duygular; sevgi nefret vb biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Bizim konumuz ise bunlardan bir tanesi olan sevgidir. Sevgi insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olarak tanımlanmaktadır. İnsan gelişim aşamalarındaki zorluklar gereği sevgi içerisinde büyüyüp gelişmeye ihtiyaç duyan bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada sevmek ve sevilmek temel ihtiyaçlarımızdan sayılabilir. Büyükten küçüğe herkes sevmeyi ve sevilmeyi arzu ederek yaşamaktadır diyebiliriz.

  Sevgi ise çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilmektedir.. Baba sevgisi anne sevgisi eş sevgisi çocuk sevgisi dost sevgisi vs biçimlerde ortaya çıkan sevgi gerçekten biçimlerine göre çok özel yerler tutamaktadır. Örnek olarak baba sevgisine doymuş bir insan anne sevgisine ihtiyaç duyabilecektir her ikisine doymuş bir insan ise arkadaş sevgisine ihtiyaç duyabilecektir. Böylece sevgi yerine göre özel bir duruma sahiptir diye rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Çocukları ele almak istediğim bu yazımızda çocukların yetişme sürecindeki kişi ve ortamlara dikkat edecek olursak bu süreçte karşımıza; anne baba kardeş arkadaş öğretmen vb gibi muhatapları olacaktır çocuğun. Çocuk bunların her birisinden sevgi görmek ve her birisine sevgi göstermek isteyecektir. Bu ortamlarda sevgi mutlak bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkacaktır.

  Çocuk sevgi ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda yaşadığı yoksunluğun etkisiyle muhtemelen farkında bile olmadan çeşitli güçlükler yaşayacaktır. İşte bu tip durumlarda; öfke saldırganlık kıskançlık vb sağlıksız durumlar görülebilecektir. Yaşadığımız sosyal çevreye göz atacak olursak bu söylemimizde ne kadar haklı olduğumuz açıkça görülecektir.

  Suçlu veya çeşitli sorunları olan kişileri incelediğimizde onlarda da sevgi yoksunluğu bariz bir şekilde göze batacaktır. Sevginin yanlış ve eksik aktarılışı veya hiç aktarılmayışı sorunlu kişiliklerin oluşmasına meydan verecektir.

  Sevgi yazımızdan da anlaşılacağı üzere çok iyi öğrenilmesi ve modellenmesi gereken bir ihtiyaçtır. Sevgi hakkında hemen birçok kaynaktan yeterli bilgiye ulaşılabilir. Sevginin doğru ve sağlıklı modellenmesi ise gözlem yoluyla olacaktır. Yaşadığımız sosyal çevrede sevginin anlamını bilen ve yaşamına sevgiyi özel bir anlam yükleyerek katan kişiler bizler için çok doğru bir model olabilir.

  Yeterli bilgi ve doğru modelleme yoluyla yaşantımıza kattığımız sevgi yerinde ve doğru biçimde sunulduğu takdirde yakın ve uzak çevremizde çok daha huzurlu iletişimler kurulacağına eminim. Umarım herkes bunları en ideal biçimde yaşantısında başarıyla uygulayabilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - çocuk sevgisi üzerine Forum Tarih
Atatürk'ün Çocuk Sevgisi Atatürk Hakkında Herşey 29 Ekim 2012
Çocuklarda Hayvan Sevgisi - Hayvan Sevgisinin Önemi ve Faydaları Çocuk ve İslamda Eğitim 23 Ağustos 2011
Atatürk Ve Çocuk Sevgisi, Atatürk'ün Çocuk Sevgisi İle İlgili Bir Anısı Yada Yazısı Atatürk Hakkında Herşey 8 Ağustos 2011
Atatürkün Çocuk Sevgisiyle İlgili Anısı, Atatürkün Çocuk Sevgisi İle İlgili Anıları Atatürk Hakkında Herşey 25 Temmuz 2011
Atatürkün çocuk sevgisi ile ilgili bilgi Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş