çocuk Bakımı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 30 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  çocuk Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğunuzla aranızdaki iletişimin daha da iyi olmasını istiyorsanız ya da bazı konularda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız işte size altın kurallar!
  İyi bir iletişimin en iyi yolu ilk önce çocuklarınızla paylaşım alanlarınızı arttırmaktır. Bunun anlamı birlikte daha çok vakit geçirip konuşabilmelisiniz. Şüphesiz en iyi ortam da yemek sofrasıdır; aynı sofrada yemek yerken çocuklarınıza paylaşma, birliktelik ve bir yere ait olma duygularını aşılarsınız.Ayrıca böyle ortamlarda gün boyunca yaptıklarınızdan söz eder, çocuğunuzun sorunlarını dinler ve birlikte çözüm üretirsiniz. Çocuğunuzu gece yatağına bırakmanız ve yatakta onunla sohbet etmeniz de son derece yararlı olacaktır. Gece paylaşılan şeyler çok önemlidir, gece onunla ilgilenmeniz aranızdaki bağları kuvvetlendirecektir.
  Bu sırada çocuğunuzun size başardığı şeylerden söz etmesi, korkularını, endişelerini paylaşması hem size yapmanız gerekenler hakkında ipucu verecek hem de çocuğunuzun kişilik gelişimine katkıda bulunacaktır. Tabi ki vaktiniz olduğunca çocuklarınızla paylaşım alanlarınızı arttırmalısınız; şimdiyse size biraz önce saydıklarımız dışında bazı altın kurallardan söz edeceğiz.

  * Çocuklarınızla televizyon izleyin ve yararlı programların verdiği mesajlardan bahsedin.
  * Şartlar neyi gerektirirse gerektirsin asla onların yanında yalan söylemeyin. Unutmayın ki her hareketinizle onlara örneksiniz. Kötü bir şey de yapsanız çocuklar bunu siz yaptınız diye iyi bir şey olarak algılayacaklardır.
  * Çocuklarınızı arkadaşlarıyla birlikteyken gözlemleyin. Nasıl davrandıklarına bakın, paylaşımcı yönlerinin gelişip gelişmediğine dikkat edin.
  * Çocuğunuz sekiz yaş ya da üstündeyse birlikte alışverişe çıktığınızda ona da para verip marketten bir şey aldırın. Ara sıra bu tip şeyler yapmanız onların sorumluluk duygusunu geliştirecektir.
  * Çocuklarınızın empati (kendini başkasının yerine koyma) duygusunu geliştirin. Başkalarının acıları ya da mutluluklarından söz ederek bu kişilerin o an neler hissedebileceklerinden bahsedin. Bu şekilde çocuklarınızın duygusal yönünü geliştirirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - çocuk Bakımı Forum Tarih
Çalışan Annelere Çocuk Bakımı İçin Öneriler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Çocuklarda Diş Bakımı Alışkanlığı Ağız ve Diş Sağlığı 20 Nisan 2010
Bebek Bakımı ve Çocuk Yetiştirme ile ilgili önerilen kitaplar Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009
Çocuk Bakımında Geleneksel Uygulamalar Gebelik ve Annelik 8 Aralık 2008
Diş bakımı yapmayan çocuk gelişemiyor / Cocugun Gelismesinde Dis Bakiminin Etkisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş