çocuğunuzun duygusal öğrenimine olanak sağlayın..

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 30 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  çocuğunuzun duygusal öğrenimine olanak sağlayın.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her çocuk aslında bir öğrenme içgüdüsü ile doğar… Güvenli bağlanma, ruhsal anlamda sağlıklı ve yaratıcı bir yaşam için çok önemlidir. Bebekliğinde güven içinde bağlanma deneyimini yaşamamış olan çocuk kaygılı ve güvensizdir, bu gu durumunda onun dünyayı özgür bir şekilde deneyimleyip keşfetmesine, öğrenmesine engel olur...

  Çocuğunuzun Duygusal Öğrenimine Olanak Sağlayın…
  Her çocuk aslında bir öğrenme içgüdüsü ile doğar…
  Güvenli bağlanma, ruhsal anlamda sağlıklı ve yaratıcı bir yaşam için çok önemlidir. Bebekliğinde güven içinde bağlanma deneyimini yaşamamış olan çocuk kaygılı ve güvensizdir, bu gu durumunda onun dünyayı özgür bir şekilde deneyimleyip keşfetmesine, öğrenmesine engel olur…
  Öğrenme, karmaşık ve gusal bir deneyimdir. “Öğrenme Yöntemimiz” daha bebeklik döneminde, okula başlamadan çok önce, başta annemizle daha sonra da diğer aile bireyleri ile olan ilişkilerimiz çerçevesinde gelişir. Her çocuğun aslında bir ‘öğrenme arzusu’ ya da içgüdüsüyle doğduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Klinik Psikoloğu Özden Dandul, “Başlangıçta bu merak, anne üzerine odaklıdır. Zamanla çocuk büyüdükçe ailenin diğer üyelerini de içine alır. Dolayısı ile anne; bebek için ilk ilgi ve merak nesnesidir. İşte bu merak ile birlikte bilme arzusunun hem devam etmesi hem de öğrenme ve başka şeyleri de bilme arzusuna dönüşmesi, çocuğun motivasyonu ve anne-babasının gusal kapasitesi arasındaki ilişki ile doğrudan ilgilidir.” dedi.
  Aralarında önemli farkların olduğu iki ‘öğrenme’ yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ‘ezbere’ dayalı, ikincisi ise ‘deneyimleyerek öğrenme’dir. İlk öğrenme yönteminde merak ögesi eksiktir ve sadece bilginin yığılması söz konusudur. İkincisinde ise kişi kendi deneyimlerinden yola çıkarak zamanla dünyayı anlamlandırarak öğrenir. Öğrenme yöntemimiz büyük ölçüde aile yapımız ve yaşama çevremizin etkisi altında şekillenir.
  Öğrenmenin çocuk için gusal bir deneyim olduğuna değinen Dandul, “İleriki öğrenmelerde başlangıç için önemli olan anne bebek arasındaki ilişkinin niteliğidir. Dolayısı ile bebeği ağladığında bebeği ile gerçek anlamda ilgili olan, onunla gusal iletişim kurabilen bir anne, bebeğin ağlamasının nedeni olarak kesin ve çabuk sonuçlara varmamalıdır. Ağlayarak bebeğinin ne anlatmaya çalıştığı üzerine düşünüp, bebeğine kaygılı hatta öfkeli bir şekilde yanıt vermeyip, hem sesi hem de beden dili ile onu anlamaya çalıştığının mesajını vermelidir.”dedi.
  “İşte böyle bir ilişkide bebek de, ağlamasının nedeni ile birlikte onu gerçekten anlamaya çalışan kendisi ile ilgili bir anneyi algılar. Bebek büyük bir olasılıkla deneyimleyerek, sabır ve anlayışla öğrenmeye çalışan bir figürü içselleştirip ilerideki “öğrenme biçiminin” ilk temellerini atmış olur. Böylesi bir anne bebek ilişkisi içinde, kendi guları üzerine düşünüldüğünü deneyimleyen bebek zaman içerisinde anneye olan merakını, önce kendi guları üzerine sonra da yaşama çevirir.” diyen Dandul, öğrenme de problem yaşayan pek çok çocuk için, çocuğun edindiği ilk deneyimler ve şu anda aile içinde yaşanan problemlere verdiği tepkileri birbirinden ayrı düşünmenin mümkün olmadığını, üstelik bu durumun doğumdan önce başladığını söyledi.
  Araştırma sonuçları, güven içinde bağlanma deneyimini edinmiş olan çocukların ise dikkat sürelerinin uzun ve kolay konsantre olabildiklerini ortaya çıkarmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - çocuğunuzun duygusal öğrenimine Forum Tarih
Çocuğunuzun Sosyal Ve Duygusal Gelişimini Destekleyin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Mart 2009
Çocuğunuzun geç konuşması normal mi, yoksa bir konuşma bozukluğu sorunu mu var? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Nisan 2010
Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedin - Sabiha Paktuna Keskin Kitap, Resim ve Dergi 13 Nisan 2010
Çocuğunuzun Odasını Yaşına Göre Dekore Edin Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 9 Nisan 2010
Çocuğunuzun Boyu ve Kilosu Normal mi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş