çizgi roman dönemi - Klasiklerde çizgi roman dönemi - çizgi roman Hakkında

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  çizgi roman dönemi - Klasiklerde çizgi roman dönemi - çizgi roman Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çizgi roman dönemi - Klasiklerde çizgi roman dönemi - çizgi roman Hakkında


  Dostoyevski'den Kafka'ya klasikleşmiş yazarların eserlerini çizgi roman formunda okuma modası yayılıyor  [​IMG]
  Türkiye’de 2009 yılıyla birlikte birbiri ardına yayımlanmaya başlayan çizgi roman formundaki dünya klasikleri okurdan büyük ilgi görüyor. Dostoyevski’den Kafka’ya birçok klasikleşmiş usta yazarın eserlerinin çizgi roman formundaki kitapları okurla buluşmuş durumda. Yayınevlerinin önümüzdeki günlerde de bu türde yayımlayacakları kitapların listesi hayli uzun. Tolstoy’dan, Victor Hugo’ya Jack London’dan Shakespeare’e birçok efsanevi yazarın eseri çizgi roman formunda yayımlanacak.

  Türün kitapları Türkiye’de ağırlıklı olarak NTV, Everest ve April Yayınları tarafından basılıyor. Kitaplardan bazıları siyah-beyaz çizgi bazıları renkli çizgi roman formunda bazılarıyla Japon çizgi roman türü Manga tarzında yayımlanıyor.

  SIRADA 'SAVAŞ VE BARIŞ' İLE 'SEFİLLER' DE VAR

  NTV Yayınları 2009’da Kafka’nın ‘Dava’sını, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sını, Shakespeare’in ‘Machbet’ni yayımladı. Yayınevi önümüzdeki dönemde Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ını, Victor Hugo’nun ‘Sefiller’ini ve Charles Dickens’ın ‘Büyük Umutları’nı okurlarına sunacak.

  Everest Yayınları Manga Shakespeare adlı dizisinden ‘Fırtına’ (Paul Duffield), ‘3. Richard’ (Patrick Warren), ‘Romeo ve Juliet’ (Shakespeare), ‘Hamlet’ (Shakespeare), ‘Macbeth’i (Shakespeare) basmış durumda. Yayınevi, Everest Çizgi dizisinde ise Victor Hugo’nun ‘Bir İdamın Mahkumun Son Günü’nü, Voltaire’in ‘Candide’ini ve Mary Shelley imzalı ‘Frankestein’ı yayımladı. Yayınevinin bu serideki yeni yayımlanacaklar listesinde ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ (Shakespeare), ‘Tartuff’ (Moliere), ‘Yağ Tulumu’ (Guy de Maupassant) ve Goriot Baba (Balzac) bulunuyor. Çizgi klasikleri serisine sahip bir diğer yayınevi April Yayıncılık. Yayınevi çizgi roman serisinde bir yazarın farklı hikayelerini tek bir kitapta toplayarak okurla buluşturuyor. Seriden bugüne kadar Edgar Allan Poe, O. Henry ve Jack London’ın eserleri birer kitap halinde yayımlandı. Yayınevi önümüzdeki günlerde H. G. Wells, H. P. Lovecraft ve Arthur Conan Doyle’un eserlerini yayımlayacak.

  "ASILLARINI OKUMAK İÇİN ÖZENDİRİYOR"

  Yayınevlerinin yöneticileri, bu serideki kitaplarını birçok türden kitaba nazaran daha yüksek miktarlarda bastıklarını belirtiyor. Peki bu büyük ilginin nereden kaynaklanıyor? NTV Yayınları Genel Yayın Koordinatörü Elif Kutlu bunun bir nedeninin serideki romanlarının desen düzeyi yüksek, ustaca uyarlanmış olmaları olduğunu belirtiyor sonra ekliyor: “Ama asıl önemli olan Çizgi Roman Dünya Klasikleri’nin kültürel bir ihtiyaca cevap vermesi. Klasikler konusunda uzun zamandan beri eğitim sisteminden gelen bir boşluk var çünkü. Eğitim sistemi içinde dünya klasiklerinin okunması yeteri kadar desteklenmiyor. Bu klasiklerin yazarları ve eserlerin adları biliniyor belki ama, bu konuda bir okuma alışkanlığı oluşturulmadığından insanlar kitaplardan uzak duruyor. Çizgi roman ise bu eserlere ulaşmak için bir cesaret veriyor. Okunması kolay ve zevkli çünkü. Aradaki mesafeyi ortadan kaldırıyor.”

  HEM ÇOCUKLAR HEM YETİŞKİNLERE HİTAP EDİYOR

  Everest Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal ise bu kitapların değişik bir formatta olmasının okurlarını ilgisini çektiğini belirtiyor. Köksal görsel kültürün baskın olduğu günümüzde bu kitapların görsel zevklere de hitap etme gibi bir özelliğinin bulunduğunu söylüyor. Köksal bu türdeki kitapların hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından okunduğuna dikkat çekiyor.

  Peki klasikleri çizgi roman formunda okumak okurları tembelliğe itip klasiklerin asıllarını okumalarını engeller mi? April Yayıncılık’tan seri editörü Nazlı Berivan Ak bu türün tam tersi bir etkide bulunduğunu söylüyor ve özellikle çocuklara klasikleri sevdirmek açısından bu kitapların çok önemli olduğunu belirtiyor. Ak'a göre klasikleri çizgi romanlar üzerinden seven çocuklar daha sonra bunların asıllarını okuma yolunda çok daha hevesli olacaklar. Ak, bu kitapların bazı okullarda sosyal proje olarak da görüldüğünü de belirtiyor.
  Mahmut Hamsici/Habertuk
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - çizgi roman dönemi Forum Tarih
Photoshop İle Çizgi Roman Karakterine Dönüştürün Videolu Anlatım Videolu Anlatımlar ve Sorular 22 Ağustos 2011
Cityville Oyunu Çizgi Roman Diğer Oyunlar 6 Temmuz 2011
Zagor çizgi romanının hikayesi Kitap, Resim ve Dergi 10 Mart 2011
Alacakaranlık Çizgi Roman - Stephenie Meyer Kitap, Resim ve Dergi 10 Mart 2010
RA'nın İntikamı-Çizgi Roman Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş