çalgı ve ses toplulukları

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 30 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. çalgı ve ses toplulukları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  lütfen sonuç gösterin
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çalgı ve ses toplulukları nelerdir

  Pop müzik toplulukları pop müzik eserlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Pop müzik topluluklarında her türlü vurmalı nefesli telli elektronik çalgılar kullanılabilir. Org gitar saksofon timpani en çok kullanılan çalgılardır.

  Caz müziği toplulukları caz müziklerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Caz müzik topluklarında genelde saksofon trompet klarnet trombon piyano kontrbas gitar gibi çalgılar kullanılır. İnsan sesi ön plandadır. Bestelenmiş şekliyle seslendirilmiş olmasının yanı sıra genellikle doğaçlama olarak çalınması en büyük özelliğidir.

  Oda Müziği Toplulukları klasik batı müziği türlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Bu topluluklar en az iki en çok on çalgı ile oluşturulur. Oda müziği topluluğundan bazıları şöyle sıralanabilir:
  İkili (düo): Keman-piyano obua-flüt gibi bir ezgi ve bir eşlik çalgısıyla oluşturulur.
  Üçlü (trio): Keman-viyola viyolonsel vb. çalgılar oluşturulur.
  Dörtlü (kuartet): İki keman viyola viyolonsel vb. çalgılarla oluşturulur. Bu toplulukları yaylı çalgılar dörtlüsü de denir.
  Ayrıca beşli (kentet) altılı (sextet) yedili (septet) sekizli (oktet) dokuzlu (nontet) gibi çalgı toplulukları da vardır
   

Bu Sayfayı Paylaş