ßeSLeNme YeTeRSiZLiqi IQ SeViYeSini Dü$üRüoR..

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  ßeSLeNme YeTeRSiZLiqi IQ SeViYeSini Dü$üRüoR.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birleşmiş Milletler (BM) tarafından açıklanan bir rapora göre, dünya nüfusunun üçte biri vitamin ve mineral eksikliği yüzünden fiziksel ve zihinsel potansiyelini kullanamıyor.

  Raporda, gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların gıda açısından acilen desteklenmemesi durumunda bu ülkelerin başarısızlığının sürme riski bulunduğu kaydediliyor

  BM Çocuk Fonu (UNICEF) Başkanı Carol Bellamy, merkezi Kanada’da bulunan ve kar amacı gütmeyen “The Micronutrient Initiative” örgütü ile ortaklaşa yayımlanan raporla ilgili açıklamasında, “Problemin büyüklüğü ve kapsamı bütün dünya nüfusuna ulaşmamız ve onları vitamin ve mineral eksikliğinin sebep olduğu yıkıcı sonuçlardan korumamız gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

  Raporun sonuç bölümünde, “Mineral ve vitamin eksikliğine karşı harekete geçmedikçe, BM, 2015 yılına kadar aşırı yoksulluğu önleme, anne sağlığını geliştirme ve çocuk ölümlerini üçte iki oranında azaltmaya yönelik Millenyum Kalkınma Hedeflerini başaramayacaktır” denildi.  ÖLÜMLERE NEDEN OLUYOR

  Vitamin ve mineral eksikliğinin anemiye, mongol doğumlara ve körlüğe neden olduğu gibi bilinen gerçeklerin tekrar altının çizildiği raporda, daha az bilinen bir gerçek olan demir eksikliğinin çocuklarda zihnin gelişimine zarar verdiği ve ulusal IQ seviyesini düşürdüğü de ifade edildi.

  A vitamini eksikliğinin gelişmekte olan ülkelerdeki 5 yaş altı çocukların yaklaşık yüzde 40’ının bağışıklık sisteminde sorunlar yarattığı belirtilen raporda, bu durumun her yıl 1 milyon çocuğun ölümüne sebep olduğu kaydedildi.

  Raporda, hamilelik sırasında iyot eksikliğinin de yılda 20 milyon bebeğin zihinsel açıdan zarar görmüş olarak doğmasına sebep olduğu belirtildi.  ÖNÜNE GEÇİLMELİ

  Gıda endüstrisine düşük maliyetle vitamin ve mineral bakımından güçlendirilmiş gıda ürünlerini pazarlama ve dağıtma çağrısı yapan rapor, hükümetleri de eğitim yoluyla vitamin ve mineral eksikliklerinin yaratacağı sorunların önüne geçmeye çağırdı.

  Gelişmiş ülkelerde iyi sonuç veren vitamin ve mineral eksikliğinin kontrol edilme yöntemlerinin çok kolay ve ucuz olduğunu belirten Bellamy, bunun tüm dünyada da uygulanabileceğini söyledi. Bunların, düzenli tüketilen gıda maddelerine temel vitaminler ve minerallerin eklenmesinden, çocuklara ve çocukların yetişme devresinde annelere vitamin ve mineral ihtiva eden ek maddelerin sağlanmasından ibaret olduğu ifade edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ßeSLeNme YeTeRSiZLiqi SeViYeSini Forum Tarih
Ona c.c. inanmak Ona yönelmek Ona seslenmek Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 3 Mart 2010
Sana seslenmek için. . . Resimli Şiirler 7 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş