Üzerlik Köyü Merkez Denizli

'Denizli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üzerlik Köyü Merkez Denizli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Üzerlik Köyü - Üzerlik Köyü Hakkında - Üzerlik Köyü Tanıtımı - Üzerlik Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köy üzerlik otunun köy alanında fazlaca mevcut olmasından dolayı bu ismi almıştır. Köy merkezinden demiryolu geçer.ayrıca çeşitli rivayetlere göre üzerlik cumhuriyet öncesi köylerdendir yani osmanlı kültürü içerisindede var olmuştur.kurtuluş dsvsşı esnasında goncalı köyü ve üzerlik köyü kuvay ı milliye mensupları efelere maddi olarak oldukça yüklü yardımda bulunmuş ve bu yardımlar daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri basımı Aydın yöresi direnişleri kitabında detaylı olarak açıklanmıştır.Üzerliğe ilk yerleşenler Yörük denilen konar göçer Türkmenler olduğu için bölgede herhangi bir isyan söz konusu olmamıştır bölge halkı yunan saldırılarına karşı gerek kuva ı milliyeyi gerekse düzenli orduyu desteklemiştir.Köy mezarlığına bakılacak olursa köyün batı girişinden 100 mt ilersindeki mezarlıkta osmalıca yazılmış mezartaşları varsada köyün aşağışamlı kasabası ile ortak kullandığı büyük mezarlıktaoldukça fazla osmanlıca mezartaşı görülmektedir,bu durum bize açıkca Üzerliğin Osmanlı döneminde varolduğunu kanıtlamaktadır.

  Kültürü

  Köyde kültür, Ege kültürünü yansıtır, özellikle zeytinyağlı sebze yemekleri ve çeşitle et yemekleri yapılır. Köy halkı genel itibari ile Yörük Türkmen kültüründen geldiği için atak bir karaktere sahiptir.bu yüzden Denizli içerisinde bir çok üzerlikli işletme sahibi olmuş ve birçoğu rahat bir yaşam sürmektedir.Köyde inanılmaz bir silah kültürü vardır 80 darbesinden sonra olağan şekilde yavaşlayan silahlanma günümüzde yasal avcılık şeklinde varlığını sürdürmektedir.

  Coğrafya

  Denizli merkezine 16 km uzaklıktadır. Köyde pamuk,buğday,arpa,yonca,mısır gibi başlıca tarım ürünleri yetiştirilmektedir.Menderes nehrinin ve adıgüzel barajının son zamanlarda yetersiz kalmasından dolayı sulama sıkıntıları baş göstermesine rağmen üretimde gözle görülür bir düşüş meydana gelmemeiştir.Üzerlikte ağırlıklı olarak büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır son yıllarda gözle görülür besihanelerin açılması kapalı besiciliğin köyde geleck vaad ettiğini göstermektedir.Üzerliğin güney tarfını saran orta yükseklikteki tepeciklerde herhangi bir ekonomik faaliyet gerçekleştirilememiştir,bu sebeple büyük bir verimli toprak parçası boş bir şekilde bekletilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ayrıca köyün kuzey doğusunda mikrokliminal iklim görülür burada turunçgil yetiştirilir.ege grabeni içerisinde yer alan üzerlik menderes vadisinin verimli topraklarına sahiptir.

  Nüfus : 2000 - 318

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca köyde market kahvehane demir işletmesi bulunmaktadır.Üretilen ürünlerin ise çoğunluğu TARİŞ işletmesine satılmaktadır.Köyde gözle görülür büyüklükte besihane işletmeleri vardır köyün hemen girişinde tren yolu yanında köyün iç kısmına hemen girişte belirli büyükbaş hayvancılığı yapılır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzerlik Köyü Merkez Forum Tarih
Üzerlik Köyü Hakkında Bilgi Sağıroğlu Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Mide ve Kulunç Ağrılarılarına Üzerlik Otu Şifalı Bitkiler 24 Mart 2010
üzerlik otu Şifalı Bitkiler 27 Ağustos 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş