Üzümlü Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üzümlü Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Germencik Üzümlü Köyü Bilgileri - Üzümlü Köyü Hakkında - Üzümlü Köyü Tanıtımı - Üzümlü Köyü Resimleri  Üzümlü ,Aydın Germencik ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GERMENCİK

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:30 km

  İlçeye Uzaklığı:8 km

  Rakım:20 m

  Nüfus:

  2000:997
  1997:1500

  Tarihi

  Köyün kuruş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte bölgenin en eski köylerinden birisidir ,

  ayrıca Tatarlar köyünün yok olmasığla buradan göçen göcerler le nüfusu artmış genelde yörük köyü olarak bilinen ve mursallı köyü rumlarıylada ticari ilişkiler kurmuş,

  üzüm bağlarının olduğu ve çeşitli üzüm türlerinden dolayı üzümlü Köyü ismini almış,

  eski mezarlardaki yazılarda700 yıl öncesinin olduğu ve turanlar-karaağaçlı köyü ve reis köy leriyle akrabalık ilişkileri bulunmaktadır.

  Kültür

  Her yerde olduğu gibi gelenek ve görenek denilen olgular artık nostaljiden ibarettir. Nedeni, herkesçe bilinen ekonomik sepepler ve teknolojik gelişmelerdir. Eski düğünler en az üç gün sürer, şenlik havasında imece usulü hazırlıklar yapılır, tüm köy ve davetlilerin katılımıyla eğlence ve ziyafetlerle kutlanır, değişik oyunlarla süslenirdi. Günümüzde bazen varlıklı ailelerin düğünlerinde, azda olsa eskiye özgü kutlamalar görülmektedir.

  Yemekleri, bölgeye özgü olarak; sıkma (yuvarlama), keşkek (sadece buğday ve kırmızı etten), hamur çorbası, yaprak sarması, yaprak enginardan güveç ve tabi ki has sakızlı zerde sayılabilir. Bunlar genelde düğün yemekleri olup genelekseldir.
  Coğrafya

  Aydın iline 30 km, Germencik ilçesine 8 km uzaklıktadır. Söke ilçesine 18 km-kusadasına35 km uzaklıktadır
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarım ürünleri olarak en önemli geçim kaynayı pamuk olmasına rağmen devlet politikaları sayesinde pamuk tarımı bitme konumunda olup bu deyerli ovaya buğday ve mısır reva görülmüş olup ,incir ve zeytindede ileri derecede üretim yapılmakta dır.Tarımsal ürünleri pamuk-incir ve zeytin yağı tariş bünyesinde pazarlanmaktadır.Son yıllarda hayvancılıkta bitme noktasına gelmektedir buna parelel olarakta nüfus sürekli azalmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur- sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Tarım kredi kooperatifi vardır. Ulaşım (üzümlü birlik) münübüsleri vasıtasıyla germencikten saylanmaktadır.Muhtarlığın gelir kaynakları köy tüzel kişiliğine ait, tarlaların kiraya verilmesiğle bir miktar gelir elde edilmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzümlü Köyü Germencik Forum Tarih
Üzümlü Köyü Hakkında Bilgi Başyayla Karaman Karaman Tanıtımı 26 Ocak 2011
Üzümlü Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş