Üzümlü Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üzümlü Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaşehir Üzümlü Köyü - Üzümlü Köyü Hakkında - Üzümlü Köyü Tanıtımı - Üzümlü Köyü Resimleri

  Muhtarlık Bilgisi : Bilgi yok

  Üzümlü, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  üzümlü köyünün eski adı katırlı bu katırlı isminin orada yaşayan yerli halkın köye göçebe katır hayvanlarıyla gelen yörüklere katırlılar geliyor sözünden kaldığı rivayeti vardır yunan işgalinden önce olduğu ve tarihinin cok eski olmasından dolayı kaç yılında kurulduğu belli değil asıl yerli halkından kimsenin bulunmadığnından köyün tamamının dışardan gelme olması geçmişi hakında bilgiye ulaşılamıyor. Köyün en eski sülalesi Topuzlar sülalesi olarak bilin mektedir.Köy yörükler ve buldandan gelen insanlardan oluşmaktadır.Köyde eski bir mezar bulunmaktadır.Hayalperest bazı defineciler tarafından mezarlıkta define olduğu zannedilip kaçak kazılar yapılmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi ,köyümüzn yemekkleri sebze yemekleri ile ünlüdür hangi eve gitsen kesinlikle karnın doymadan kalkamazsın ve köy halkı çok müsafir perverdir.Yapılan köy düğünlerinde düğün yemekleri çorba et yemeği kuru fasulye pilav turşu ve helvadır.

  Coğrafya

  Üzümlü köyü düz bir ova üzerine kurlmuş ve tarıma çok elverişli bir toprağa sahiptir Manisa iline 118 km, Alaşehir ilçesine 6 km uzaklıktadır.Ayrıca Üzümlü köyü Denizli İzmir Karayoluna ortalama 1 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 321

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy üzüm üreticiliği yapılmaktadır. köyün toprak yapısından dolayı üzümünün şeker oranı çok yüksektir.Köyün en büyük ihtiyacı üzüm üreticilerinin kooperatifinin olmamasıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzümlü Köyü Alaşehir Forum Tarih
Üzümlü Köyü Hakkında Bilgi Başyayla Karaman Karaman Tanıtımı 26 Ocak 2011
Üzümlü Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Üzümlü Köyü Germencik Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş