Üzüm çekirdeği, yaşlanmayı geciktirip, kanseri önlüyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Üzüm çekirdeği, yaşlanmayı geciktirip, kanseri önlüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KONYA (İHA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejdet Şen, yaptığı çalışma sonucunda siyah üzüm çekirdeğinin meyvesinden 3 kat daha doğal antioksidan madde içerdiğini, antioksidanın kanser, yaşlanma ve kalp krizi riskine karşı etkili olduğunu açıkladı.

  Siyah üzüm çekirdeğinin antioksidan bakımından C ve E vitamininden daha zengin olduğuna dikkat çeken Şen, vitamin deposu olan üzüm çekirdeğinin üzümle birlikte yenmesi gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Şen, "Yaptığımız araştırmalarda özellikle siyah üzüm ve çekirdeğinin diğer sarı üzüme göre daha fazla antioksidan içerdiğini belirledik. Vücut için son derece önemli olan antioksidan madde, hormonal dengeyi ve vücudu zararlı maddeler karşı korur. Bu da üzüm çekirdeğinin önemini ortaya koymaktadır" dedi. Siyah üzümü veya kurusunu yerken çekirdeklerini çiğneyin önerisinde bulunan Yrd. Doç. Dr. Şen, "Çekirdekteki antioksidan etkisini artırmak için meyvesiyle birlikte çekirdeğini de çiğneyin. Böylece etkisini artırmış olursunuz" diye konuştu.

  Serbest radikaller olarak nitelendirilen ve hücre ve dokulara zarar veren maddelerin üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlarla azaltıldığını belirten Şen, "Serbest radikallerin neden olduğu zarar, en basit anlamda yaşlanma olarak tanımladığımız şeydir. Serbest radikallerden uygun şekilde korunmazsanız, çok daha hızlı yaşlanırsınız, eklemlerde bükülme zorluğu ve cilt sarkması da hızlanır. Üzüm çekirdeği antioksidan olmasının yanı sıra cildi daha sıkı ve elastiki yapar. Yaşlılık lekelerinin tedavisinde yararlıdır. Serbest radikaller, yaşlanmayla birlikte gelen eklem iltihabı, alerji, dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı, karaciğer sirozu, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarda rol oynar" şeklinde konuştu.

  Diğer meyve ve sebzelere göre üzüm çekirdeğinde antioksidan oranının fazla olduğunu belirten Şen, günde bir avuç siyah üzümün sağlık için faydalı olduğunu sözlerine ekledi.
  IHA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzüm çekirdeği yaşlanmayı Forum Tarih
Üzüm Çekirdeği Nelere İyi Gelir Şifalı Bitkiler 12 Kasım 2011
Kara Üzüm Çekirdeği Tozu Zararları Şifalı Bitkiler 24 Mayıs 2011
Kara Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 24 Mayıs 2011
Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları nelerdir Şifalı Bitkiler 23 Şubat 2011
Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir - Üzüm Çekirdeği Neye İyi Gelir ? Şifalı Bitkiler 30 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş